Bratislava 20. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)
Nová mutácia koronavírusu, ktorú objavili v Británii, je o 70 percent nákazlivejšia ako pôvodná forma vírusu. Na tlačovej konferencii to oznámil predseda vlády Boris Johnson, jeho prejav vysielali na Twitteri
Predseda britskej vlády zároveň poznamenal, že zatiaľ neexistujú žiadne údaje o tom, že by nová mutácia koronavírusu spôsobovala závažnejšie formy ochorenia alebo mala vyššiu úmrtnosť.
O tom, že britskí vedci objavili novú mutáciu koronavírusu a že sa šíri rýchlejšie, informoval tento týždeň britský minister zdravotníctva Matt Hancock. V sobotu potom profesor a lekár Chris Whitty potvrdil, že nová mutácia koronavírusu sa šíri “neuveriteľne rýchlo” a vyžaduje od občanov, aby ešte starostlivejšie dodržiavali opatrenia.
WATCH LIVE: An update on coronavirus (19 December 2020) https://t.co/zqVXIkifSd
.— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 19, 2020
V súvislosti so súčasnou situáciou Johnson oznámil zavedenie nových obmedzení v Londýne a regiónoch na juhovýchode Anglicka, čo podľa neho v zásade znamenalo lockdown.
Symptómy po uzdravení
Začiatkom decembra generálny tajomník talianskej federácie praktických lekárov (Fimmg) Silvestro Scotti vyhlásil, že po uzdravení z koronavírusu má asi jedna tretina bývalých pacientov rôzne symptómy.
“Predovšetkým je potrebné bývalých pacientov rozdeliť do dvoch skupín – jedni mali ťažké zasiahnutie dýchacích ciest a ocitli sa v nemocnici, kde museli podstúpiť vážnu liečbu až na intubáciu. Potrebujú ambulantnú rehabilitáciu a obnovenie respiračných funkcií, “povedal lekár v rozhovore pre Sputnik.
Scotti ďalej povedal, že do druhej skupiny majú byť zaradení tí, ktorí mali ľahšiu formu infekcie, pričom termíny ich rehabilitácie záležali často na veku. Aj v tejto kategórii však zaznamenali syndrómy “postcovidu”, tajomník Fimmg zdôraznil najmä slabosť a psychologické problémy.
“Postupne sa dozvedáme o vplyve vírusu, nielen na pľúca, ale aj na mozog, obličky, pečeň a srdce. Lekári si majú v tomto prípade pamätať, že sa v budúcnosti môžu u pacienta vyvíjať komplikácie spojené s týmito orgánmi. Ešte musíme zistiť či sa zvýšil počet infarktov, mozgových mŕtvic a ochorení pečene u týchto pacientov, “upozornil odborník.
Okrem toho musí 15% pacientov kontrolovať svoje symptómy.
“Pacienti, ktorí boli chorí na jar, sú teraz pozorovaní v priebehu šiestich mesiacov. Tento výskum má štandardizovať liečbu rôznych symptómov, ktorú bude potom treba rozšíriť na miestnej úrovni, “vysvetlil Scotti.
.