Nitra 9. decembra 2019 (HSP/Foto:Slavica)
Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov z oblasti literatúry, vydavateľov, prekladateľov, spisovateľov, umelcov a hudobníkov. Zaujímavé a poučné podujatie, ktoré sa už stáva tradičným, sa včera uskutočnilo v priestoroch Domu Matice slovenskej na Dolnočermánskej ulici v Nitre a potrvalo od 10. do 18. hodiny. Táto knižná burza bola zameraná predovšetkým na antikvariátny predaj kníh, pohľadníc, starých plagátov, máp, odznakov, suvenírov atď
Okrem toho sa na druhom ročníku Jesennej knižnej burzy predstavili aj známi slovenskí autori a vydavatelia so svojimi novými knihami. Porozprávali o histórii slovanstva a o svojej vydavateľskej činnosti, prezentovali svoje knižné novinky a plány na budúci rok. Tematicky bola včerajšia Jesenná knižná burza zameraná predovšetkým na históriu Slovenska a slovanstva, naše tradície, zvyky, kultúru. Okrem výmeny, prezerania a zakúpenia kníh si účastníci vypočuli aj prednášky autorov kníh, historikov, archeológov a vydavateľov.
V úvode organizátor podujatia a predseda občianskej organizácie Slavica Miloš Zverina prezentoval divákom program celého podujatia a vzápätí porozprával o novej brožúre „Škola slovanského symbolu“, ktorú vydalo vydavateľstvo Nitrava občianskej organizácie Slavica. Potom Norbert Synčák podrobne porozprával o tom, čo je to „Pôvodné duchovno“. Spisovateľ a prekladateľ Viktor Timura predstavil novú knihu známeho ruského historika a maliara Pavla Tulajeva „Slovania“, ktorú sám preložil do slovenčiny. Diplom Mateja Hrebendu za národnú osvetu získal Ing. Milan Drieňovský im memoriam. Diplom jeho dcére odovzdal Miloš Zverina.
Známy slovenský spisovateľ a prekladateľ Jaroslav Rezník a prekladateľ Eugen Paľcev prezentovali prítomným úplne čerstvú knihu rozprávok Alexandra Sergejeviča Puškina „Rozprávky, Ruslan a Ľudmila“, ktorú tiež vydalo vydavateľstvo Nitrava, a prezradili divákom, ako pracovali nad prekladom básnických rozprávok a balád slávneho ruského básnika a aká to bola ťažká, ale zároveň zaujímavá a inšpirujúca práca.
Nitriansky umelec, hudobník, spisovateľ, rezbár, maliar Robert Žilík zaujal prítomných svojim hudobným vystúpením a predstavením svojej bohatej tvorby. Blanka Kovarčíková prezentovala novú zaujímavú a pomerne neordinárnu knihu „Lásky M.R. Štefánika“. Miroslav Švický Žiarislav zaujal divákov svojim rozprávaním o bohatej kultúre a tradíciách slovanských predkov, bohatstve a zvláštnostiach slovenčiny a svoju originálnu a vtipnú prednášku zavŕšil hrou na viacerých hudobných nástrojoch.
Vydavateľ Jan Semanak predstavil širokú ponuku kníh svojho vydavateľstva Torden, ktoré sa podarilo vydať v tomto roku a tiež porozprával o pripravovaných novinkách. Toto vydavateľstvo na najbližšie obdobie naplánovalo prácou nad prípravou 16 kníh zameraných na rôzne oblasti, ale hlavne to sa týka histórie vo všeobecnosti a konkrétne histórie slovanstva.
V závere podujatia vystúpila bývalá obyvateľka Donbasu Anna Tuvová, navrhnutá na Nobelovu cenu mieru, ktorá porozprávala divákom o päťročnom vojenskom konflikte v tomto regióne, o hrôzach občianskej vojny a o tom, ako bojuje o to, aby na Donbase bol konečne nastolený mier. Počas jej vystúpenia diváci na pomoc ženám, deťom a invalidom Donbasu zozbierali 1 020 eur, ktoré organizátor podujatia Milan Zverina v závere Jesennej knižnej burzy a za potlesku divákov, vďaka ktorým bol zozbieraný tento sponzorský dar, odovzdal Anne Tuvovej.
Návštevníci Jesennej knižnej burzy v Nitre sa dozvedeli aj zaujímavú novinku. Už o niekoľko dní, 11. decembra o 16. hodine /moskovského času/ sa v Štátnom múzeu A.S. Puškina v Moskve uskutoční slávnostná prezentácia knihy rozprávok Puškina v ruštine a slovenčine, ktorú vydalo nitrianske vydavateľstvo Nitrava /vydavateľstvo občianskej organizácie Slavica/. Na slávnostnom krste tejto publikácie v jednom z najvýznamnejších múzeí v Moskve sa zúčastnia ruskí a slovenskí odborníci z oblasti literatúry, vydavatelia, zástupcovia ministerstiev a občianskych organizácií. Túto slovensko-ruskú knihu symbolicky pokrstia hŕstkami ruskej a slovenskej zeme.
Eugen Rusnák