Bratislava 13. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Oficiálne nebola podstata rozhovorov zverejnená. Západ sa však domnieva, že Rusko a Severná Kórea pripravujú vojenskú dohodu, na základe ktorej bude KĽDR dodávať Rusku muníciu a delostrelecké systémy, ktoré pomôžu Moskve zvýšiť intenzitu paľby
Zatiaľ nikto žiadnu dohodu nepotvrdil. Ale súdiac podľa tónu návštevy, môže dôjsť k uzavretiu nejakých vojenských dohôd.
V tejto súvislosti je zaujímavé analyzovať, čo môže KĽDR v zásade dodať Rusom.
Podľa amerických spravodajských služieb, ktoré citoval denník New York Times, by to mohli byť “milióny” nábojov a rakiet. Predpokladá sa, že delostrelectvo je kľúčovým odvetvím severokórejskej armády, ktorá v prípade útoku pravidelne hrozí svojim južným bratom “palebným valom”.
Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie so sídlom v Londýne v správe z roku 2023 uviedol, že Severná Kórea má v prevádzke najmenej 21 600 delostreleckých systémov všetkých druhov, pričom muníciu pre ne si KĽDR vyrába sama.
Predpokladá sa, že Severná Kórea má nahromadené veľké zásoby nábojov kalibru 122 mm a 152 mm (ide o ruské kalibre), ako aj celé arzenály rôznych typov mínometných mín a rakiet pre MLRS.
Podľa hodnotenia Global Firepower 2022 je KĽDR na piatom mieste na svete v počte viacnásobných raketometov. Ak sú tieto systémy kompletne vybavené muníciou, Kórejčania jej majú pravdepodobne veľa.
Severná Kórea vyrába aj vlastné protitankové systémy a rakety, väčšinou sovietskej a ruskej konštrukcie.
Je ťažké povedať, aká časť týchto arzenálov je skutočne použiteľná. Je však známe, že KĽDR má aj modernejšie zbrane.
Najmä riadené strely KN-09, ktoré sa odpaľujú z rovnomenného systému MLRS (predpokladá sa, že je vytvorený podľa čínskeho modelu WS-1B). Letí na vzdialenosť 180 kilometrov – teda podstatne ďalej ako Himars – a je podobne satelitne navádzaný. Odpaľovacie zariadenie má osem raketových hlavní.
Rusi majú veľký nedostatok takýchto systémov dlhého dosahu, čo im bráni viesť účinnú protibatériovú vojnu na frontovej línii (tzv. problém “30+”, o ktorom sme už písali).
KĽDR má aj “superťažký” viacnásobný raketomet KN-25 so 600 milimetrovou raketou, ktorá dokáže doletieť 380 kilometrov. Táto raketa je tiež satelitne navádzaná a predpokladá sa, že kombinuje vlastnosti MLRS a operačno-taktického komplexu.
Ďalším severokórejským “wunderwaffe”, o ktorý má Rusko potenciálny záujem, je raketa Koksan SAU, ktorá má kaliber 170 milimetrov a dolet až 60 kilometrov. To je podstatne ďalej ako ruský Pion, ktorý strieľa maximálne do vzdialenosti 47 kilometrov.
Pchjongjang už má skúsenosti so zahraničnými dodávkami týchto UAS: 30 kusov dostal Irán na vojnu s Irakom. Počet “Koksanov” v samotnej Severnej Kórei nie je známy, ale pravdepodobne je ich pomerne veľa, keďže tieto zbrane sa vyrábajú od roku 1978 a považujú sa za hlavnú údernú zbraň umiestnenú v blízkosti hraníc Južnej Kórey.
To znamená, že KĽDR má pomerne veľa zbraní, ktoré okrem granátov môžu byť pre Rusko zaujímavé. Nie je však jasné, aké množstvo ich Pchjongjang vlastní a koľko z nich je pripravený dodať Rusku v prípade dosiahnutia dohody.
Nie je tiež jasné, ako rýchlo sa dá zorganizovať logistika dodávok vrátane údržby a opráv. Napokon, uvedené modely s dlhým doletom už nie sú sovietske “repliky”, ale v najlepšom prípade čínske alebo úplne originálne kórejské konštrukcie. Preto si ich uvedenie do prevádzky a výcvik Rusov na ich používanie vyžiada určitý čas.
Prečítajte si tiež:
- Putin opäť prehovoril: Vstup sovietskych vojsk do Československa bol chybou, mier na Ukrajine nechce nikto a zaznel aj odkaz agentom britskej MI6
- Zasadnutie G20 sa skončilo diplomatickým víťazstvom Ruska