Bratislava 2. mája 2023 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Tohtoročné oficiálne oslavy oslobodenia Slovenska v druhej svetovej vojne – Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája budú prebiehať v tichosti. O tomto nečakanom rozhodnutí rezortu vnútra informoval koncom minulého týždňa Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)
Protifašistickí bojovníci uviedli, že Ministerstvo vnútra SR krátko pred konaním pravidelných osláv Dňa víťazstva nad fašizmom rozhodlo, že tento rok si obyvatelia môžu tento štátny sviatok uctiť iba potichu, bez verejných prejavov a štátnej hymny.
Uvedené vyplýva zo stanoviska Ministerstva vnútra SR, ktoré sprostredkovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Sekcie verejnej správy MV SR vydala odporúčanie, aby sa spomienkové akty konali formou tichého kladenia vencov. To v praxi znamená zákaz akéhokoľvek ďalšieho sprievodného programu, teda hudby (vrátane hymny či smútočného pochodu), prejavov alebo recitovania protivojnových básní. Hovorkyňa vydanie odporúčania odôvodnila vojnou na Ukrajine ako prejav „úcty voči ukrajinskému ľudu, ktorý bráni pre ruskou agresiou svoju krajinu“.
Na problém ako prvá upozornila tajomníčka OblV SZPB Nitra Anna Zabáková po tom, ako ju pozvali na stretnutie na okresnom úrade. Tam jej oznámili, že sa na osláv ukončenia 2. svetovej vojny v Nitre nezúčastní vojenská hudba tak, ako to bolo bežné minulé roky. Po predložení otázky, či by ozvučenie na hymnu a prejavy mohol tradične zabezpečiť okresný úrad, vysvitlo, že pôvodný súhlas prednostky OÚ sa zmenil po konzultácii s MV SR, ktoré takýto postup zakázalo.
“My sme už objednali aj hudbu, lebo sme počítali s tým, že to bude približne tak ako vlani,“ uviedla pre magazín Bojovník prednostka OÚ v Nitre Eva Bielik Hajdamárová. Dodala, že tieto plány sa zmenili po doručení celoslovenského usmernenia z ministerstva vnútra. V tejto súvislosti hovorila o pokyne, a nie o odporúčaní. Dôvody, ktoré viedli ministerstvo k jeho prijatiu, nepoznala.
Z daného usmernenia vyplýva, že rezort vnútra svoju činnosť koordinovalo s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. To v stanovisku zdôrazňuje, že spomienkové akty sa majú konať bez príhovorov, aby sa neposkytla platforma pre podporovateľov Ruskej federácie.
Tento argument považuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) za nelogický. “Pretože samotný organizátor podujatia určuje, kto dostane na spomienkovom zhromaždení slovo a kto nie. Bol za týmto krokom strach z možných prejavov zástupcov samosprávy či nebodaj funkcionárov SZPB? Káčerovo ministerstvo zrejme počíta s odporom verejnosti, a preto varovalo okresné úrady, že „úplne sa demonštrantom vyhnúť nedá“. SZPB nemôže súhlasiť s takýmito „odporúčaniami“. Ak Slovensko naďalej uznáva Deň víťazstva nad fašizmom ako štátny sviatok, mali by byť povolené oslavy na úrovni, aká tomuto sviatku prináleží,” uviedol na sociálnej sieti Facebook Ján Rohár zo SZPB.
“Redukovať ich oslavy na tiché kladenie vencov sa bude považovať za prejav neúcty voči posledným žijúcim priamym účastníkom 2. svetovej vojny. Slávnostné zhromaždenie na Slavíne organizuje OblV SZPB Bratislava utorok 9. mája o 14.00 bez účasti štátnej správy, no riadne s hudbou a príhovormi,” dodáva Rohár.