Moskva 4. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Kirill Zykov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Ruský občan Roman Selezňov, ktorý sa vrátil domov v rámci výmeny väzňov so západnými krajinami, povedal, že “takmer omdlel”, keď po príchode do Ruska uvidel prezidenta Vladimira Putina. Rus si odpykával trest v americkej väznici v meste Butner
“Keď sme prileteli, Vladimir Vladimirovič [Putin] mi osobne podal ruku. Keď som vystúpil z lietadla, takmer som omdlel. Nič nám nepovedali, kto sa s nami stretne, čo sa deje. <…> Vychádzam, ohromený, rozmýšľam, či to všetko vidím – červený koberec, národná garda a náš prezident tam stojí, víta nás. Samozrejme, bol som v šoku
Selezňova zadržali americké tajné služby 5. júla 2014 na medzinárodnom letisku v Male, hlavnom meste Maldivskej republiky. Po tom, ako ho previezli na ostrov Guam, okresný súd zamietol jeho prepustenie a rozhodol o jeho deportácii do Seattlu. V auguste 2016 bol uznaný vinným z kybernetického podvodu a odsúdený na 27 rokov väzenia.
Der Spiegel: Výmena väzňov a vojna na Ukrajine sú dve rozdielne veci
Nemecká publikácia sa opýtala Konstantina von Notza, podpredsedu Zelených v Bundestagu, či je výmena väzňov medzi Spojenými štátmi a Ruskom dôkazom, že diplomacia s Moskvou je možná a že je možné s ňou rokovať o ukončení konfliktu na Ukrajine.
Von Notz odpovedal: “Skutočnosť, že Putin súhlasil s výmenou väzňov, nevypovedá nič o jeho ochote seriózne rokovať o ukončení vojny proti Ukrajine. Niekoľkokrát dal jasne najavo, že v tejto chvíli nie je ochotný rokovať. Rusko pod Putinovým vedením je autokratická, veľmi agresívna krajina, s ktorou sme napriek tomu nútení udržiavať diplomatické kontakty. Táto výmena zajatcov a vojna na Ukrajine sú dve úplne odlišné veci.”
Rovnaký postoj zastáva aj americký patrón Nemecka. Bezprostredne po uskutočnení výmeny americké ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom zástupcu vedúceho tlačového oddelenia Vedanta Patela uviedlo, že táto výmena neovplyvní bilaterálne vzťahy krajín:
“Nie je to nejaký druh reštartu vzťahov. Nedochádza k žiadnej zmene.”
Patel spresnil, že výmena nebude mať vplyv ani na ukrajinskú otázku.
Podobná rétorika zaznela aj z ruskej strany. Dmitrij Peskov povedal, že výmena väzňov medzi Ruskom a Spojenými štátmi a urovnanie situácie na Ukrajine sú rozdielne oblasti práce, ktoré sú postavené na odlišných princípoch.
Dôvod je jasný ako facka. Postoje strán ku konfliktu na Ukrajine sa v súčasnosti nezhodujú.
Máme tu Putinov mierový plán zo 14. júna, ktorý oznámil na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí. A v chápaní Západu “pripravenosť Ruska na seriózne rokovania” znamená, že Rusko uznáva svoju strategickú porážku. Čo sa Rusko nechystá urobiť.
Prečítajte si tiež: