Bratislava 8. novembra 2024 (HSP/Euronews/ Foto: Instagram @raygun_aus)
Austrálska breakdancerka Rachael Gunnová, známa pod prezývkou “Raygun”, ukončila súťažnú kariéru v breakdance. Nezvyčajné vystúpenie breakdancerky na OH v Paríži vyvolalo vlnu kritiky, paródií, vznikali videá, meme obrázky a aj konšpiračné teórie – športovkyňu to prinútilo pobrať sa do predčasného tanečného dôchodku
Rachael “Raygun“ Gunnovej oznámila, že skončila s breakdancom – teda aspoň tým súťažným, informuje o tom Euronews. Reprezentantka Austrálie ukončila súťažnú kariéru v kategórii breakdance kvôli pozornosti, kritike a konšpiračným teóriám, ktorým čelila po tom, ako sa jej netradičná zostava na olympijských hrách v Paríži stala virálnou.
Gunnová, 37-ročná univerzitná pedagogička, sa v auguste, pri svojom debute na olympijských hrách vo francúzskej metropole, nedokázala dostať na stupienky víťazov ani v jednom zo svojich troch battlov – súťažných kôl.
Jej nezvyčajná zostava – ktorá zahŕňala aj také pohyby ako skackanie pripomínajúce klokana či váľanie sa po zemi v štýle mŕtveho chrobáka- z nej rýchlo urobila internetovú senzáciu, ktorá vyvolala nekonečné meme obrázky a všeobecný posmech na celej Zemi.
Vystúpenie tiež vyvolalo konšpiračné teórie o tom, ako sa vôbec Gunnovej podarilo kvalifikovať na tak prestížnu súťaž, akou sú olympijské hry, a spustilo diskusiu o hodnote tohto športu a jeho zaradení na olympijské hry.
Pozornosť
Gunnová pôvodne plánovala pokračovať v súťažení, ale povedala, že táto aféra ju tak “rozrušila”, že si to rozmyslela. „Jednoducho som nemala žiadnu kontrolu nad tým, ako ma ľudia vnímajú alebo nad tým, kým som,“ povedala pre rozhlasovú stanicu v Sydney 2DayFM.
„Chcela som určite pokračovať v súťažení, ale teraz sa mi to zdá naozaj ťažké,“ uviedla a dodala, že nečakala až takú úroveň pozornosti, ktorá nastala po zverejnení videí jej výkonu na internete.
Gunnová uviedla, že po olympijských hrách dostala príval nadávok a násilných správ a dokonca bola predmetom internetovej petície, ktorá ju obviňovala z manipulácie kvalifikačného postupu, aby získala miesto na hrách. Petícia získala 50 000 podpisov, kým ju na žiadosť Austrálskeho olympijského výboru (AOC) z internetu odstránili.
„Konšpiračné teórie boli úplne divoké,“ povedala Gunnová. „Ale ja sa len snažím zostať pri pozitívach( kladných reakciách po jej vystúpení) a to je to, čo mi teraz pomáha,“ dodala.
„Ľudia, mi vraveli: ‘Inšpirovali ste ma, aby som išiel von a urobil niečo, na čo som bol príliš plachý. Priniesli ste radosť, priniesli ste smiech. Sme na vás veľmi hrdí,“ povedala v rozhovore pre rádio.
Uprostred kritiky verejnosti Gunnovej vystúpenie obhajoval olympijský rozhodca v breakdance a v septembri ju dokonca Svetová federácia tanečného športu zaradila na prvé miesto v rebríčku breakdanceriek na svete.
Breakdance ako súťažná kategória bol vyradený z programu olympijských hier v Los Angeles v roku 2028 a nie je naplánovaný ani na hry v Brisbane v roku 2032. Vystúpenie Gunnovej v Paríži rozdelilo komunitu breakdancerov – niektorí jej kolegovia ju obhajovali, ale iní tvrdili, že tento šport na najväčšom svetovom podujatí totálne zosmiešnila.
Hoci Gunnová uviedla, že sa neplánuje vrátiť k súťažnému breakdancu, s breakdance úplne neprestane.
„Stále tancujem a stále breakujem,“ povedala.
„Ale už len v mojej obývačke s mojím partnerom,“ dodala.
Prečítajte si tiež: