Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)
Od pondelka 20. marca má platiť zastropovanie cien potravín. Má sa jednať o približne 400 najmä slovenských potravín a iniciatíva vzišla od obchodných reťazcov, ktorú následne obhajoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. K situácii okolo tzv. zastropovania potravín na tri mesiace sa okrem opozície vyjadril aj Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA), ktorý ho označil za podvod
Dočasne poverený minister poľnohospodárstva Samuel Vlčan spolu s predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu Martinom Krajčovičom a viceprezidentom Zväzu obchodu SR Filipom Kasanom, prednedávnom pompézne ohlásili zastropovanie cien viac ako 400 potravín. Tieto vybrané potraviny by sa nemali v priebehu nasledujúcich troch mesiacov zdražovať. Potraviny so zastropovanou cenou majú byť označené logom „Protiinflačná garancia”. Vlčan uviedol, že sa teší takejto iniciatíve ôsmich najväčších obchodných reťazcov. Podľa viceprezidenta Zväzu obchodu, cieľom iniciatívy je chrániť spotrebiteľov pred zdražovaním, no bez deformovania trhu štátnymi zásahmi.
K situácii okolo zastropovania cien potravín sa vyjadril aj Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA). Inštitút na základe vlastnej analýzy, ktorú vypracoval na základe dát zo štatistického úradu tvrdí, že sa jedná o podvod. Podľa IVRA zastropovanie cien potravín pre slovenských spotrebiteľov prišlo v čase najvyšších cien týchto potravín na trhu. Opakuje sa tak podvod na slovenských domácnostiach ako v prípade cien energií, keď zastropovanie cien energií bolo referencované v čase najvyšších cien komodít.
„Pripravili sme analýzu cien základných potravín na Slovensku podľa štatistického úradu, ktorá preukazuje, že ceny sú od roku 2020 nielen najvyššie, ale najmä rástli od 50 % do 110 %, ako napríklad vajcia alebo olej. Zastropovanie cien potravín práve v tomto čase je preto podľa nás podvod a zavádzanie spotrebiteľov, za ktoré je zodpovedné MPRV,” konštatoval riaditeľ inštitútu Martin Halás a zároveň vysvetlil, že v dôsledku tohto zastropovania nebudú potraviny nakupovať lacnejšie, ale ich nákupy budú minimálne na súčasnej historicky najvyššej úrovni, keď sú potraviny najdrahšie.
IVRA tvrdí, že argumentácia, že potraviny môžu byť ešte drahšie, je scestná, pretože máme dvojnásobnú úroveň inflácie, ako je priemer krajín EÚ. Za neprijateľný považujú aj spôsob, akým sa pristúpilo k zastropovaniu, a to formou „ukotvenia ceny”.
„Toto je manipulatívna obchodnícka metóda, ktorá má lákať na kúpu pre obchodníka najvýhodnejších tovarov a služieb. Cena, na ktorú zákazník narazí, je kotva, od ktorej sa odvíja aj jeho vnímanie k ostatným cenám rovnakej potraviny iných značiek, túto metódu teraz minister Vlčan posvätil obchodníkom ako nástroj na boj s vysokými cenami potravín,” ozrejmil Halás.
K situácii sa vyjadrilo aj MPRV. Dočasne poverený minister Vlčan pokladá výhrady voči Protiinflačnej garancii za spolitizované.
„Pozorne sledujem dianie okolo Protiinflačnej garancie a som skutočne rád, že sa k záväzku voči spotrebiteľovi rozhodli pridať aj obchodné siete nezdružené v žiadnej stavovskej organizácii. Znamená to, že na Slovensku stále panuje vysoká miera spoločenskej zodpovednosti,” uviedol minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
K téme sa vyjadrila aj strana Smer- SSD, ktorá zastropovanie cien potravín označila za „podvod so súhlasom vlády”.