Bratislava 8. novembra 2023 (HSP/Responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky,Twitter)
Západné médiá sa zrazu hemžia príznakmi únavy a dokonca …. diplomacie? píše Ted Snider pre Responsible Statecraft
“Nemyslím si, že [vojna] je v patovej situácii,” povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v relácii Meet the Press televízie NBC News.
“Mysleli si, že nás dostanú do šachu, ale,” zdôraznil, “nestalo sa tak.” Podľa posledných rozhovorov s tým jeho vojenské vedenie nesúhlasí. Jeho politické okolie si myslí, že jeho naliehanie je klamstvo.
Zelenskyj čelí tlaku zvnútra Ukrajiny aj zvonka. Rastúci tlak zvnútra prichádza od politického aj vojenského vedenia; rastúci tlak zvonka prichádza od kľúčových partnerov Ukrajiny.
Tento boj sa do veľkej miery odohráva v západných médiách. Zelenskyj čelí kritike najmä zo svojho politického okolia. Časopis TIME uvádza, že niektorí prezidentovi poradcovia sa začali obávať, že jeho “viera v konečné víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom … “hraničí s mesianizmom”. Jeden zo Zelenského “najbližších spolupracovníkov” povedal, že Zelenskyj “klame sám seba”. Tento poradca sa sťažoval: “Nemáme už žiadne možnosti. Nevyhrávame. Ale skúste mu to povedať.”
Niektorí Zelenského spolupracovníci tvrdia, že jeho neústupnosť bráni Ukrajine prispôsobiť sa zmenenej realite na bojisku, a obávajú sa, že rokovania o urovnaní s Ruskom zostávajú “tabu”.
Domáca kritika prichádza aj z najvyšších vojenských kruhov. Zelenskyj je údajne v konflikte so svojimi generálmi v súvislosti s vedením protiofenzívy a s požiadavkami brániť Bachmut a Avdijivku za každú cenu, čo vedenie armády považuje za strategickú chybu, ktorá už teraz Ukrajinu draho stojí vojakov a techniku.
Vysoký ukrajinský vojenský dôstojník uviedol, že rozkazy z prezidentskej kancelárie sú niekedy odtrhnuté od reality na bojisku, a obhajoval niektorých veliteľov na fronte, ktorí začali pochybovať a odmietať “rozkazy zhora”.
Zelenského boj s generálmi sa vyostril 3. novembra, keď Zelenskyj prepustil generála Viktora Khorenka, veliteľa ukrajinských síl pre špeciálne operácie. Vrchný veliteľ ukrajinskej armády generál Valerij Zálužný o jeho odvolanie nepožiadal. Denník The New York Times uvádza, že “nebolo jasné, či generál Zalužnyj, celkový veliteľ ukrajinských síl, vedel o plánovanom odvolaní vopred” a že “sa zdalo, že prepustenie podkopáva autoritu generála Zalužného”.
Prepustenie zaskočilo amerických vojenských dôstojníkov, ktorí “opísali blízky a efektívny pracovný vzťah s” Khorenkom. Khorenkove jednotky špeciálnych operácií mali isté úspechy pri diaľkových úderoch a sabotážnych operáciách za ruskými líniami. NYT však uvádza, že v armáde panovalo napätie v súvislosti s tým, čo armáda “vnímala ako politicky vedené rozhodnutia o stratégii”, ktoré boli neefektívne a nákladné.
Napätie medzi Zelenským a jeho generálmi dosiahlo vrchol v súvislosti s rozhovorom Zalužného pre The Economist z 1. novembra. Tvrdil, že vojna sa dostala do “patovej situácie”. Pripustil, že “s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu”.
Horšie je, že Zalužnyj naznačil, že patová situácia sa pre Ukrajinu vyvinie v porážku. Patová situácia znamená dlhú opotrebovaciu vojnu. V sprievodnej eseji, ktorú súčasne uverejnil The Economist, vysvetlil, že dlhá vojna “je spravidla vo väčšine prípadov výhodná pre jednu zo strán konfliktu. V našom konkrétnom prípade je to Ruská federácia, pretože jej dáva príležitosť obnoviť a vybudovať svoju vojenskú silu.”
Zalužnyj povedal, že v prípade dlhotrvajúcej vojny sa Ukrajine minie “potrebný objem” rakiet a munície, zatiaľ čo Rusko napriek sankciám zvyšuje svoje výrobné kapacity. A dodal, že aj keby jej nedošli zbrane, dôjdu jej ľudia: opotrebovacia vojna “vedie k tomu, že Ukrajina nemá možnosť dosiahnuť prevahu nad nepriateľom v zálohách zvyšovaním ich počtu”. Blízky Zelenského spolupracovník pre TIME povedal, že aj keby Spojené štáty dali Ukrajine všetky zbrane, ktoré potrebuje, Kyjev “nemá mužov, ktorí by ich mohli použiť”.
Zelenského úrad odsúdil Zalužného s tým, že “uľahčuje prácu” Rusku a vyvoláva “paniku” medzi západnými partnermi Ukrajiny. Denník The New York Times nazýva výčitku “výrazným verejným pokarhaním, ktoré signalizuje vznikajúci rozkol medzi vojenským a civilným vedením”.
Okrem tlaku, ktorý prichádza zo Zelenského vnútorného politického a vojenského kruhu, diplomatický tlak prichádza aj od Zelenského medzinárodných partnerov.
V článku NBC News z 3. novembra sa uvádza, že “americkí a európski predstavitelia začali potichu hovoriť s ukrajinskou vládou o tom, čo by mohli znamenať prípadné mierové rokovania s Ruskom na ukončenie vojny”. V článku sa ďalej s odvolaním sa na jedného súčasného a jedného bývalého vysokého amerického predstaviteľa oboznámeného s týmito rozhovormi uvádza, že “rozhovory zahŕňali veľmi široké obrysy toho, čoho by sa Ukrajina mohla musieť vzdať, aby dosiahla dohodu”.
Tiché rozhovory naznačujú zhodu USA a ich európskych spojencov so Zalužným v tom, že Ukrajina nemusí dosiahnuť svoje ciele na bojisku, že realizácia ich snáh sa môže naďalej zmenšovať s predlžujúcimi sa bojmi a že možno bude potrebné urobiť určité ústupky.
V jazyku, ktorý používajú americkí a európski predstavitelia, a v jazyku, ktorý používajú Zalužnyj a Zelenského pomocníci, je pozoruhodná zhoda. NBC uvádza, že rozhovory “sa začali uprostred obáv amerických a európskych predstaviteľov, že vojna sa dostala do slepej uličky”. NBC uvádza, že podobne ako Zalužný, aj “niektorí americkí vojenskí predstavitelia začali v súkromí používať termín ‘pat’ na opis súčasnej bitky na Ukrajine”.
Podobne ako Zalužný a Zelenského pomocníci, aj “predstavitelia Bidenovej administratívy sa obávajú, že Ukrajine dochádzajú sily”. Podľa “ľudí oboznámených so záležitosťou”, uviedla NBC, “prezident Joe Biden sa intenzívne venuje vyčerpávajúcim sa vojenským silám Ukrajiny”. “Ľudské zdroje,” cituje sa jeden z týchto zdrojov, “sú teraz na vrchole záujmu administratívy.”
Ten istý zdroj, ktorý cituje TIME, povedal: “USA a ich spojenci môžu poskytnúť Ukrajine zbrane, ale ak nemajú kompetentné sily, ktoré by ich použili, nie je to nič platné.”
Tieto obavy, ako uviedla NBC, viedli amerických predstaviteľov k tomu, že v súkromí pripustili, že “Ukrajina má pravdepodobne čas len do konca roka alebo krátko po ňom, kým by sa mali začať naliehavejšie diskusie o mierových rokovaniach”.
To znamená, že zostáva len niekoľko mesiacov. Vzhľadom na to, že bojové pole sa napriek Zelenského neústupnej “viere v konečné víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom” obracia proti Ukrajine, zdá sa, že tlak zameraný na Zelenského, ktorý prichádza zvnútra aj zvonka, sa stupňuje, aby sa obrátil na diplomatický front a čelil začiatku konca vojny.