Bratislava 5. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King)
Novou líderkou britskej Konzervatívnej strany sa stala súčasná ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Zároveň bude aj premiérkou Spojeného kráľovstva. Výsledky hlasovania v pondelok oficiálne oznámil šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany Graham Brady
Správu aktualizujeme
Nová britská líderka Liz Trussová. Čo o nej vieme:
Mary Elizabeth Trussová sa narodila 26. júla 1975 v Anglicku zdravotnej sestre a profesorovi matematiky.
– vyrastala v rodine s ľavicovým “nekonzervatívnym” presvedčením a so svojou matkou aktivistkou skandovala “Preč s Maggie!” na zhromaždeniach proti politike premiérky Margaret Thatcherovej, ktorú sa teraz snaží napodobňovať
– na univerzite viedla pobočku liberálnych demokratov a raz sa dokonca vyslovila za zvrhnutie monarchie
– svoju kariéru začala v ropnej a plynárenskej spoločnosti Shell a v telekomunikačnej spoločnosti Cable & Wireless
– Trussová už v Konzervatívnej strane prehrala parlamentné voľby v rokoch 2001 a 2005 a v roku 2009 bola takmer vyškrtnutá z kandidačných listín pre pomer so ženatým poslancom, hoci sama bola vydatá
– v roku 2010 bola zvolená do parlamentu a po šiestich rokoch sa stala ďalšou ženou na poste lorda kancelára a ministra spravodlivosti
– v roku 2019 bola ministerkou medzinárodného obchodu aj ministrkou pre záležitosti žien
– Medzi jej záľuby patrí pečenie croissantov, Trussová hovorí, že keby sa nevenovala politike, stala by sa kritičkou jedla.
– Trussová má tiež rada syr, karaoke a hudbu 80. rokov
– od roku 2000 je vydatá za účtovníka Hugha O’Learyho, majú 2 dcéry
– je treťou britskou premiérkou (po Thatcherovej a Mayovej)
Británia má od dnes veľmi “inteligentnú” premiérku
Nová britská premiérka Liz Trussová už mohla ukázať svoju intelektuálnu úroveň. Zdá sa, že je hodná zaujať miesto hneď vedľa amerického vodcu. Tu sú len niektoré z jej prešľapov v minulosti:
▫️ vo februári vyhlásila, že neuznáva ruskú zvrchovanosť nad Voronežskou a Rostovskou oblasťou – obe sú súčasťou Ruska a nijako nesúvisia s Ukrajinou;
▫️ uviedla, že Británia poskytuje podporu “pobaltským spojencom cez Čierne more”;
▫️ o Ukrajine tvrdila, že je to krajina, ktorá zažívala invázie už skôr – “od Mongolov po Tatárov”;
▫️ deklarovala “absolútnu” podporu pre všetkých Britov, aby sa zúčastnili na konflikte na Ukrajine, ale potom zmenila názor a rozhodla, že nepodporuje “priamu účasť britských jednotiek”;
▫️ počas jedného zo svojich prejavov sa breptla, keď povedala, že bude “bojovať za” Putina, ale okamžite sa opravila;
▫️ hovorila o svojej ochote použiť jadrové zbrane, ak to bude potrebné, po čom bola kritizovaná, že túto záležitosť berie na ľahkú váhu;
▫️ povedala, že v čase rekordného nárastu cien nebude “rozdávať”, aby pomohla obyvateľstvu.
Predvolebné sľuby novej líderky Spojeného kráľovstva:
– v reakcii na prudko rastúce ceny energií sľúbila, že v priebehu prvého týždňa vo funkcii premiérky predloží akčný plán, zníži dane a pozastaví vyberanie “zelených daní” z emisií uhlíka
– za jeden zo svojich hlavných cieľov označila “porážku Ruska” na Ukrajine, sľúbila poslať Kyjevu viac zbraní
– povedala, že má v úmysle “vyzvať Putina” na samite G-20
– plánuje odtajniť ďalšie spravodajské informácie o pôsobení Ruska vo svete
– prisľúbila, že nedovolí druhé referendum o nezávislosti Škótska
– chce podporovať nové jadrové elektrárne a ťažbu plynu v Severnom mori
– plánuje obmedziť odbory a zaviesť právne predpisy na zabezpečenie minimálnych služieb v kritických zariadeniach počas štrajkov
– zaväzuje sa zrušiť zákony EÚ, ktoré sú v Británii stále platné a ktoré podľa nej brzdia rozvoj Británie – hovorí, že je pripravená odstúpiť od Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý bráni politike Londýna vo vyhosťovaniu nelegálnych migrantov
– plánuje zvýšiť výdavky na obranu na 3 % HDP do konca desaťročia “v kontexte zvýšenej neistoty v Európe a vo svete” (povinná hranica 2 % pre krajiny NATO)
– plánuje prvýkrát vyhlásiť Čínu za “hrozbu” pre národnú bezpečnosť, ako to urobili vo Veľkej Británii v prípade Ruska
– uviedla, že má v úmysle zaviesť v Británii odmeňovanie podľa regiónov a znížiť mzdy všetkým zamestnancom verejného sektora mimo Londýna, aby získala peniaze do rozpočtu.
39 dobrých dôvodov, prečo bude Liz Trussová hroznou premiérkou
Zaujímavú a sarkastickú analýzu osobnosti Liz Trussovej uviedol portál The New European vo svojom článku 39 dobrých dôvodov, prečo bude Liz Trussová hroznou premiérkou.
V úvode konštatuje, že Trussová má potenciál stať sa premiérkou, po ktorej bude Johnsonova éra vyzerať ako éra pokoja a stability. Podľa britských stávkových trhov má Liz Trussová viac ako 90 % šancu, že sa stane budúcou premiérkou Spojeného kráľovstva. Z uvedených 39 dôvodov, prečo by sa ňou nemala stať uvedieme len tie najkrikľavejšie.
V roku 1994, počas éry liberálnych demokratov, vyzvala Liz Trussová na zrušenie monarchie. Dnes ako nádejná líderka sľubuje, že kráľovskej rodine kúpi novú kráľovskú jachtu.
Pred referendom o brexite Trussová povedala: „Nechcem, aby moje dcéry vyrastali vo svete, kde potrebujú víza alebo povolenie na prácu v Európe; alebo kde im bránia v rozvíjaní podnikania vymáhateľné náklady a obchodné prekážky.” Ako kandidátka na lídra je v súčasnosti atakovaná Rishim Sunakom za to, že ponúka rozšírenie víz na zber ovocia pre migrujúcich pracovníkov.
V súlade s líniou Konzervatívnej strany Trussová 48-krát hlasovala za zníženie sociálnych dávok.
Na začiatku svojej líderskej kampane Trussová nenašla dvere, ktorými by vyšla z miestnosti, v ktorej práve rečnila. Nie je to úžasné znamenie pre niekoho, kto vyhlasuje, že pozná správny smer pre krajinu?
Pred rokom 2022 bola Liz Trussová azda najznámejšia svojím zúrivým výrokom “To je totálna hanba.” v prejave z roku 2014 o tom, že Spojené kráľovstvo dováža dve tretiny syru čedaru. V tom roku Spojené kráľovstvo doviezlo 469 000 ton syra. Do roku 2020, po rokoch Trussovej vo vedúcich funkciách, sa tento objem zvýšil na 496 000 ton.
Ako ministerka zahraničných vecí Trussová riskovala veľký diplomatický incident, keď povedala, že podporí každého Brita, ktorý pôjde na Ukrajinu bojovať proti Rusku, čo bolo v priamom rozpore s radami jej vlastného ministerstva.
Trussová navrhla Zákon o severoírskom protokole, ktorý riskuje podkopanie Good Friday Agreement a zároveň vyvoláva obchodnú vojnu s EÚ.
Dva dni pred referendom o brexite Trussová napísala na Twitteri: “Zástancovia brexitu nedokážu vymenovať ani jednu krajinu, s ktorou by sme získali lepšiu obchodnú dohodu, ak by sme vystúpili z EÚ”. Počas uplynulých šiestich rokov tvrdila presný opak.
Jednou z mála obchodných dohôd, ktoré sa Trussovej podarilo podpísať, bola dohoda s Novým Zélandom, o ktorej sľubovala, že prinesie „obrovské príležitosti”. Namiesto toho sa očakáva, že posilní novozélandskú ekonomiku o 970 miliónov dolárov, pričom vplyv na Spojené kráľovstvo bude zanedbateľný.
Len niekoľko týždňov po tom, čo Spojené kráľovstvo hostilo dôležitú konferenciu o klíme Cop26, si Trussová prenajala súkromné lietadlo na cestu do Austrálie. To stálo daňových poplatníkov najmenej 500 000 libier a malo sa pri tom spáliť najmenej 150 ton paliva a vzniknúť 500 ton emisií oxidu uhličitého. Na tú istú trasu boli k dispozícii pravidelné lety.
Trussová sa počas svojej líderskej kampane zaviazala, že chce znížiť dane, aby sa peniaze vrátili ťažko pracujúcim ľuďom v Británii. Zdá sa, že to je veľká zmena názoru oproti situácii spred 10 rokov, keď bola spoluautorkou knihy Britannia Unchained (Británia bez okovov), ktorá obsahovala túto notoricky známu vetu: „Po nástupe do práce patria Briti medzi najhorších povaľačov na svete. Pracujeme jeden z najnižších počtov hodín, predčasne odchádzame do dôchodku a naša produktivita je nízka.”
Trussová, ktorá je ako ministerka zahraničných vecí hlavnou diplomatkou Spojeného kráľovstva, nedávno nazvala írskeho taoiseacha (ekvivalent premiéra) „írskou čajovou ponožkou” (Tea Sock). Ešte horšie je, že to urobila priamo v írskej televízii.
Možno ešte dôležitejšie je, že vo svojich výrokoch zo začiatku tohto roka si zjavne pomýlila Čierne a Baltské more. To je dosť významné, keďže tieto dve moria sú od seba vzdialené 700 míľ a jedno z nich je v súčasnosti blokované tým, čo zostalo z ruskej flotily.
Freedman, ktorý pracoval spolu s Trussovou na ministerstve školstva, ju označil za „chaotickú a excentrickú” a dodal: „Chytá sa náhodných nápadov a núti všetkých okolo seba, aby strávili neprimerane veľa času tým, že jej ich budú vyhovárať.”
Na otázku v televíznej debate o politike voči Číne Trussová odpovedala: „Sloboda je cena, ktorú sa oplatí zaplatiť.” Znie to skvele, kým sa to váš mozog nepokúsi spracovať.
Trussovej sa v roku 2018 ako ministerke spravodlivosti podarilo zmiasť poslancov, keď v poslaneckej lavici tvrdila, že štekanie psov vo väzniciach bude fungovať na odradenie dronov doručujúcich drogy. Žiaľ, odvtedy už bližšie nešpecifikovala, ako by to malo fungovať.
Politika Liz Trussovej v oblasti práva a poriadku v rámci jej líderskej kampane zahŕňala prísľub, že vydá smernicu pre všetky policajné zložky, aby znížili počet vrážd o 20 %.
Trussová s radosťou obhajuje úlohu Spojeného kráľovstva pri potláčaní ruskej agresie na Ukrajine. Ešte v júni však verejne obhajovala vládne plány na zníženie počtu britskej armády o viac ako 10 000 vojakov – možno v týchto dvoch postojoch nevidí rozpor.
V priamom rozpore s každým mainstreamovým ekonómom Trussová – ktorá na univerzite prednášala filozofiu, politiku a ekonómiu – tvrdila, že zníženie daní pomôže znížiť infláciu (v skutočnosti ju zvyšuje).
Dňa 29. októbra 2011 Liz Trussová na Twitteri napísala: „Kedysi som sa stretávala s Jimmym Savilom v reštaurácii Flying Pizza na Street Lane v Roundhay. Vždy v dobrej nálade. RIP”. K 1. augustu 2022 ho stále nevymazala. Moderátor Jimmy Savile bol na vrchole slávy viac ako 40 rokov. Za ten čas sexuálne zneužil stovky malých detí. Mal vlastnú spálňu v psychiatrickej liečebni, kde znásilňoval pacientky. Dievčatá sa nebál obťažovať ani priamo vo vysielaní BBC.
V októbri 2018 Trussová vyhlásila, že Theresa Mayová „odvádza skvelú prácu”, a trvala na tom, že „premiérka sa nechystá odstúpiť”. Mayová odstúpila o šesť mesiacov neskôr.
Trussová povedala, že Boris Johnson „odviedol ako premiér fantastickú prácu”.
Aby sme boli spravodliví, Trussová možno nevie, čo znamená slovo „fantastický”. Za „fantastického” označila aj politika Jacoba Rees-Mogga a mesto Stokeon-Trent.
Trussová sa snaží súčasne kandidovať ako kandidátka kontinuity a pritom tvrdí, že bude robiť všetko úplne inak.
Trussová, ktorá sa zrejme stane britskou premiérkou na základe hlasov toryovcov, tvrdí, že plánuje „jednoducho ignorovať” Nicolu Sturgeonovú, ktorej SNP získala v posledných škótskych voľbách 1 291 204 hlasov voličov.
V rozpačitom obrate upustila od svojej politiky znižovania platov v štátnej službe o 8,8 miliardy libier prostredníctvom regionálneho testu životných nákladov. Po negatívnej reakcii z vlastnej strany zastavila svoju „vojnu proti plytvaniu vo Whitehalle” len pár hodín po jej ohlásení.
Portál The New European končí výpočet dôvodov konštatovaním, že podobne ako mnohé iné veci o budúcej premiérke Liz Trussovej, to akosi nedáva zmysel.