Bratislava 16. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Popelka,Martin Baumann)
Výcvik obyvateľstva pokračuje. Po drezúre s testovaním a mentálnej príprave na vakcináciu teraz prichádza na rad ďalšie cvičenie: samosčítavanie obyvateľstva. Aj s pikantným detailom…
Naša vrchnosť naozaj nedopustí, aby sme sa my občania nudili. V rámci drezúry obyvateľstva tu teraz máme sčítanie obyvateľstva, či presnejšie povedané, samosčítanie. Je to ďalšia príležitosť na šikanovanie ľudí, ktorí môžu dostať pokutu, ak sa nebudú v sčítaní iniciatívne angažovať. Našťastie, pokuta je to iba mierna, maximálne 250 eur, čo nie je ani mesačný dôchodok – na rozdiel od tých za 1659 eur, ktoré môžete dostať, keď porušíte príkazy, zákazy či iné nákazy kovid-teroru.
TASR informovala o tom, že aj prezidentka tejtokrajiny Zuzana Čaputová sa pri príležitosti oficiálneho začiatku sčítania obyvateľov slávnostne samosčítala a absolvovala pri tej príležitosti fototermín a mediálne vystúpenie. Pani prezidentke týmto k samosčítaniu gratulujeme.
Načo je Štatistickému úradu informácia o vašom sexuálnom živote?
Niektorým pozorne čítajúcim takmer vypadli oči pri otázke „s kým bývate“. Pri nej je uvedený zoznam rôznych možností, kde na konci je možnosť „kohabitujúci partner“. Slovníky umožňujú niekoľko významov slova „kohabitovanie“, ale okrem menšinového, odborného politologického významu, kde to znamená nútené spoluvládnutie názorovo rozdielnych politických subjektov, to v slovenskom jazyku znamená výlučne sexuálne spolužitie, súlož, koitus, párenie.
Ťažko povedať, prečo experti, ktorí pripravovali dotazník vybrali práve toto slovo. Možností nie je veľa: buď nevedeli, čo to cudzie slovo znamená, ale sa im zdalo príhodné – alebo vedeli čo znamená a naozaj takto drzo požadujú od občanov informáciu, či s človekom, s ktorým sa delia napríklad o spoločne prenajatý byt, aj sexujú. Alebo nevedeli, čo to znamená a slepo prebrali obsah dotazníka z nejakého eurooriginálu?
SaS má super správu pre cirkvi: dostanú menej peňazí, teda budú menej závislé od štátu
Zo samosčítania sa teší aj poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Miroslav Žiak. Ten považuje sčítanie obyvateľov Slovenska za dobrú príležitosť na postupnú odluku cirkvi od štátu: „Sčítanie obyvateľstva umožňuje všetkým, aj veriacim, prihlásiť sa k voľbe ,bez vyznania‘ alebo k ,inému vyznaniu‘. Táto voľba neznamená, že je človek automaticky ateista alebo nehľadá pravdu a koná nemorálne. Naopak, ide o zodpovedné rozhodnutie, ktoré nám umožňuje znížiť celkový objem financií pre cirkví. Tie sa tak stanú oveľa slobodnejšími a menej naviazanými na štát, ako sme boli svedkami doteraz.“
SaS nám tu otvorene prezentuje svoju naozaj brilantnú a prevratnú myšlienku, že cirkvi by sa mali vlastne tešiť zo svojej novo nadobudnutej slobody, ktorú získajú tým, že už viac nemusia byť závislé od štátnych príspevkov. Takýto geniálny nápad naozaj mohol skrsnúť iba v SaS.
Prečo však SaS nepresadí v koalícii, aby podobným spôsobom už konečne rozviazala ruky napríklad aj školstvu či zdravotníctvu? Štát by mohol ušetriť miliardy aj na zbytočnom financovaní škôl, domovov dôchodcov, zdravotníckych či iných nepotrebných zariadení, čím by zároveň tieto inštitúcie oslobodil od závislosti na štáte. Tým by sa aj ony, podobne ako cirkvi, mohli stať oveľa slobodnejšími a dostali by takto konečne šancu na slobodný, nezávislý rozvoj a prosperitu. A občanom by zároveň ostalo v rozpočte viac peňazí napríklad na americké vrtuľníky pre pána ministra Naďa alebo na milióny špáracích testov pre pána ministra Krajčího, ktoré už inde nechcú, lebo majú lepšie a menej nepríjemné.
Kam sa podela kreativita OĽaNO a ich túžba po priamej demokracii?
Vládna strana OĽaNO sa ešte takto presne pred rokom silne hlásila k metódam priamej demokracie (vo svojom volebnom programe tomu venovali celú kapitolu) a k sfunkčneniu referenda. Všetci si pamätáme pamätnú jedenásťbodovú internetovú anketu Igora Matoviča, v ktorej mohli ľudia vyjadrovať svoje názory na kľúčové horúce témy. Lenže odkedy sú vo vláde, sa im snaha o metódy priamej demokracie a ich povestná kreativita akosi vytráca. Všimli ste si, že by na túto tému od volieb stratili čo len slovo? Prečo napríklad nevyužili príležitosť a k štrnástim otázkam samosčítania nepriložili ešte ďalších 5, 20 alebo hoci aj 100 ďalších otázok, prostredníctvom ktorých mohli získať predstavu o tom, čo ľudia naozaj chcú?
Mnohí ľudia by radi odpovedali napríklad na otázku: ste za členstvo v NATO? Alebo radšej ste za neutralitu Slovenska? Alebo na otázku: ste za čoraz väčšiu integráciu s Bruselom? Alebo radšej za návrat k plnej štátnej suverenite spred podpisu Lisabonskej zmluvy? Čo vlastne bránilo pánom cvičiteľom obyvateľstva dať do formulára aj tieto kolónky? Že nie sú dôležité, lebo už dávno bolo o týchto veciach rozhodnuté? A kto tak rozhodol? A ak, tak to už je na večné veky? Alebo priama demokracia je dobrý nápad iba keď vykrikujeme v opozícii, a akonáhle prídeme k moci, tak žiadna priama demokracia neexistuje?
Ivan Lehotský