Kyjev 24. septembra 2023 (HSP/asiatimes/Foto:wikimedia)
Ruské obranné zdroje uvádzajú, že z letiska Kulbakino na Ukrajine bola odpálená taktická balistická raketa ATACMS. Ak je ruská správa správna, potom je washingtonská debata o vyslaní taktických rakiet ATACMS na Ukrajinu falošná, pretože tam už sú, píše Stephen Bryen pre Asia Times
Ruská správa nebola potvrdená. Jasné je len to, že Ukrajinci 21. septembra použili rakety na útok na Sevastopoľ, ktorého cieľom bolo ruské čiernomorské veliteľstvo. Zasiahnutá bola historická budova veliteľstva.
Podľa správ prezident Biden povedal ukrajinskému prezidentovi Volodomyrovi Zelenskému, že súhlasí s vyslaním “malého počtu” rakiet ATACMS na Ukrajinu. Biden zrejme konal v rozpore s odporúčaniami Pentagónu. Biden bol varovaný, že ATACMS by znamenali eskaláciu vojny. Bolo mu tiež povedané, že v zásobách nie je veľa systémov ATACMS.
ATACMS má dolet približne 300 km. Odpaľuje sa zo zeme.
V Kulbakine sídli 299. ukrajinská brigáda taktického letectva. Nachádza sa v Mykolajivskej oblasti. Podporuje niekoľko lietadiel – predovšetkým stíhací bombardér Su-24M, ktorý bol upravený na odpaľovanie riadených striel Stormshadow.
ATACMS sa zvyčajne odpaľuje z raketometu M270 MLRS (viacnásobný raketový systém). Môže byť vypustený aj z platformy HIMARS.
M270 je pásové obrnené vozidlo, ktoré podporuje odpaľovacie zariadenia pre rakety. Je založené na podvozku bojového vozidla Bradley. Môže vystreliť jednu strelu ATACMS a potom je potrebné platformu znovu nabiť.
M142 HIMARS je založený na ráme armádneho nákladného vozidla MTV. Podobne ako M270 MLRS môže vystreliť jednu strelu ATACMS.
HIMARS sa už na Ukrajine nachádza, takže dodávka rakiet si nebude vyžadovať žiadne významné úpravy v teréne.
USA majú v súčasnosti k dispozícii len malé zásoby HIMARS. Americká námorná pechota, ktorá prevádzkuje HIMARS, potrebuje ATACMS, aby mohla otupiť akýkoľvek čínsky útok na ostrovy Senkaku alebo na Taiwan. Námorná pechota uskutočnila spoločné cvičenia s Japonskom, kde Japonsko v rámci ukážky skúšobne strieľalo z M270. Vzhľadom na nedostatok ATACMS však námorná pechota prevádzkovala vozidlo, ale iba simulovala odpálenie rakety.
Taiwan požiadal Spojené štáty aj o HIMARS vybavené presným systémom ATACMS na obranu Taiwanu pred čínskou inváziou. Taiwan si objednal 28 odpaľovacích zariadení a 864 rakiet. Tie by mali byť dodané v rokoch 2024 až 2027. Ak však namiesto nich dostane dodávky Ukrajina, Taiwan bude nútený čakať ešte dlhšie.
Kvôli Bidenovmu rozhodnutiu sa Nemci nebudú môcť skrývať za USA ako zámienku na neposkytnutie nemecko-švédskych rakiet Taurus KEPD 350. Taurus, spoločný výrobok MBDA Deutschland a Saab Bofors, je strela dlhého doletu s doletom 500 km. Vypúšťa sa lietadlom. S najväčšou pravdepodobnosťou, ak budú strely Taurus s plochou dráhou letu dodané Ukrajine, budú ich prevádzkovať ukrajinské lietadlá Su-24, hoci aj tie sú v nedostatku. Systémy na Su-25 na Ukrajine pravdepodobne nie sú dostatočne moderné na to, aby podporovali Taurus.
Taurus má po štarte dolet 500 km. Nesie 481 kg bojovú hlavicu MEPHISTO (multi-effect penetrator highly sophisticated and target optimized).
ATACMS má rôzne typy hlavíc a nie je jasné, aké budú na Ukrajinu vyslané. Pôvodne mali rakety hlavice s kazetovou muníciou, ale neskôr sa to zmenilo na tzv. unitárne hlavice.
Rusi si uvedomujú, že Taurus aj ATACMS predstavujú hrozbu pre ruské územie a vystavujú jeho mestá, letecké základne, jadrové elektrárne a obranné zariadenia ťažkému útoku.
Väčšinu z toho, čo Ukrajina doteraz vyslala na ruské územie, tvorili malé bezpilotné lietadlá. Hoci drony spôsobili určité škody, mnohé z nich boli zostrelené. Rusko má vrstvenú protivzdušnú obranu, hoci sa nezdá, že by bola dobre integrovaná, a existujú značné medzery v pokrytí.
Štátny tajomník Anthony Blinken v rozhovore pre ABC News dostal otázku: “Nevadí vám, ak Ukrajina použije tieto rakety [ATACMS] na údery hlboko do Ruska?” Odpovedal: “Je to ich rozhodnutie, nie naše.” Blinken veľmi dobre vie, že Ukrajina potrebuje na údery dlhého dosahu podporu americkej rozviedky, čo veľmi dobre chápu aj Rusi.
Rusi dali jasne najavo, že dodanie týchto rakiet na Ukrajinu je významnou eskaláciou zo strany NATO a Spojených štátov. Zatiaľ sa presne nevie, ako a akým spôsobom bude Rusko reagovať.
Prečítajte si tiež:
Čo vyplýva z článku Foreign Policy: Cieľom presunu ATACMS do Kyjeva je destabilizovať Rusko