Bratislava 15. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)
V posledných dňoch sa opäť zintenzívnila téma rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine. Došlo hneď k niekoľkým udalostiam, ktoré na to mali vplyv
Prvou je, že ruská ofenzíva pri Charkove ukázala vyčerpanie rezerv AFU. A tento problém sa bude v blízkej budúcnosti ťažko riešiť. Zákon o sprísnení mobilizácie, ak vôbec bude mať nejaký účinok (o čom mnohí pochybujú), tak až o niekoľko mesiacov.
Navyše na Západe podľa rôznych signálov stále nie je pripravenosť vyslať na Ukrajinu vojská. Taktiež nie je ani pripravenosť povoliť údery západných zbraní na ruskom území. Najmä po ultimáte Moskvy zo 6. mája, v ktorom de facto naznačila možnosť použitia jadrových zbraní.
Britský minister obrany včera vyhlásil, že Londýn povolí zasiahnuť svojimi raketami len medzinárodne uznané ukrajinské územie. A administratíva Spojených štátov, súdiac podľa mediálnych správ, tiež odmieta dať povolenie na údery svojimi raketami na ruské územie. Inými slovami, Západ demonštruje svoju neochotu hlbšie sa zapojiť do vojny na Ukrajine.
Po druhé, na základe porovnania uvedených bodov západné médiá píšu o pravdepodobnosti, že Ukrajina začne rokovať s Ruskou federáciou o zastavení vojny na frontovej línii (“kórejský scenár”). Na Ukrajine to zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil. Ukrajinské úrady naďalej deklarujú pripravenosť viesť vojnu až do dosiahnutia hraníc z roku 1991. Zmena tohto postoja však má svoju logiku.
Ak je skutočne situácia so zálohami v súčasnosti taká hrozivá, ako sa uvádza, a ak sa tento problém nepodarí vyriešiť v najbližších mesiacoch, potom pokračovanie vojny povedie len k strate nových území a zhoršeniu vyjednávacej pozície Kyjeva. To znamená, že je to predovšetkým Ukrajina, ktorá má záujem na zastavení vojny teraz. Okrem toho sa verejná mienka v krajine už niekoľko mesiacov výrazne mení. Súdiac podľa prieskumov verejnej mienky je čoraz viac ľudí za čo najskoršie ukončenie vojny. Únava z dlhej vojny bez úspechov na fronte, strach z totálnej mobilizácie, ktorú chcú úrady v blízkej budúcnosti spustiť, takéto nálady len posilňujú. Zopakujme, že zatiaľ neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie, že Kyjev je pripravený zmeniť svoj postoj k “stavu do roku 1991”. Takáto pravdepodobnosť však teraz nevyzerá nulová.
Po tretie, Putin v predvečer svojej návštevy Číny tiež oznámil pripravenosť zastaviť vojnu na frontovej línii. Podporil čínsku “mierovú formulu”, ktorá predpokladá zastavenie bojov pozdĺž línie kontaktu bez stiahnutia ruských vojsk z už obsadených území. Zároveň uviedol, že súčasťou rozhovorov by mal byť “seriózny rozhovor o bezpečnostných zárukách pre Rusko a protistranu (t. j. Ukrajinu – pozn. red.)”.
Zrejme má na mysli body, ktoré boli zahrnuté v návrhu istanbulských dohôd – neutrálny štatút Ukrajiny a bezpečnostné záruky. Je pravda, že na Západe a na Ukrajine je rozšírený názor, že v súčasnej situácii, keď ruské vojská postupujú, nie je pre Putina výhodné ísť do vojnovej prestávky. Ale ako sme už písali, Kremeľ má dosť silnú odozvu na to, aby súhlasil s predčasným ukončením vojny na frontovej línii. A nedá sa vylúčiť, že nakoniec zafungujú.
Musíme si však uvedomiť, že na Ukrajine, v Rusku a na Západe sú sily, ktoré nemajú záujem na rýchlom ukončení vojny a budú sa snažiť urobiť všetko pre to, aby vojna pokračovala. Už sme si všimli, že od roku 2014 sa vyskytlo mnoho situácií, keď sa zdalo, že mierové rokovanie je “za dverami”. Zakaždým sa však stalo niečo, čo narušilo dohody, a konflikt nabral nový spád, až do plnohodnotnej vojny. Preto “vojnové strany” v rôznych krajinách určite vynaložia všetko úsilie, aby zmarili akékoľvek potenciálne dohody. Či sa im to tentoraz podarí, uvidíme v nasledujúcich mesiacoch.
Prečítajte si tiež