Je pesticíd nájdený v ukrajinskej pšenici nebezpečný? Reagovali šéf ŠVPS i minister

❚❚

Bratislava 22. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

V mnohých komentároch na sociálnej sieti, ale i priamo pod článkami, ktoré sa týkajú pesticídu chlórpyrifosu, ktorý našli v ukrajinskej pšenici v slovenskom mlyne, sa objavuje tvrdenie, že tento pesticíd nie je až taký nebezpečný, keďže k jeho zákazu došlo v EÚ až v roku 2020 a teda, že sme ho všetci doteraz pravidelne konzumovali a zrazu to niekomu vadí. Ako to naozaj je, vysvetlil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Reagoval aj dočasne poverený minister pôdohospodárstva Vlčan.

Samuel Vlčan
Na snímke Samuel Vlčan

Šéf ŠVPS SR Jozef Bíreš pre RTVS vysvetlil, ako je to s pesticídom, ktorý sa našiel v ukrajinskej pšenici.

.

Bíreš vysvetlil, že kontroly začali už minulý rok. Pripustil, že sú len námatkové, čiže všetky dodávky sa nekontrolovali. Frekvencia kontrol sa však navyšovala. Okrem obilia sa kontroluje aj múka. Bíreš poukázal aj na skutočnosť, že na trhu sa nachádzajú aj ukrajinské múky. Podľa neho sa začali kontrolovať všetky múky, pričom aktuálne sú známe výsledky z päťdesiatich múk a tie nepreukázali žiadne negatívne zistenia.

Na margo kontaminovanej ukrajinskej pšenice, ktorá sa našla v Mlyne Kolárovo, ktorý si dal urobiť vlastné testy do súkromného laboratória, riaditeľ ŠVPS SR uviedol, že ŠVPS SR pracuje s akreditovanými laboratóriami a vzhľadom na výsledok, ktorý vyšiel museli úrady konať. Vysvetlil, že aj v testoch, ktoré si dal mlyn Kolárovo urobiť  u súkromníka, vyšiel výsledok, ktorý poukazuje na pesticíd chlórpyrifos (len v nižšom množstve). Mlyn požiadal o arbitráž a tretia vzorka bude vykonaná v referenčnom laboratóriu v Kodani.

.

Bíreš vysvetlil, že pesticídy sú nebezpečné hlavne vtedy, ak prekročia povolenú hladinu. U pesticídu chlórpyrifosu sú popísané účinky neurotoxity, genotoxicity, vplyv na imunitný systém a na parenchymatózne orgány (epitelové tkanivo orgánov, ako sú napríklad pečeň, pľúca, obličky).

„Tieto pestiídy sú neskutočne strážené a u tohto pesticídu práve EFSA ako poradný orgán navrhol Európskej komisii vylúčiť ho z používania od roku 2020,” uviedol Bíreš, pričom doplnil, že aj keď sa tento pesticíd niekedy používal v krajinách EÚ, bola tam vždy prísna referenčná hodnota, čiže nemôže sa konzumovať potravina alebo produkt, kde je táto hodnota zvýšená.

Šéf ŠVPS poukázal na skutočnosť, že toto obilie malo smerovať do Afriky avšak nemalo by sa spracovávať ani tam.

„Je na vyvážajúcej krajine, v tomto prípade je to Ukrajina, že má dodržiavať agrotechnické termíny v používaní pesticídov, teda koncentrácia, ochranná doba po aplikácii a samozrejme aj ten kto kupuje z Ukrajiny obilie alebo akýkoľvek produkt, má si požadovať aj zdravotný certifikát, aby jeho obchod práve takýmto spôsobom nebol narušený,” uviedol Bíreš.

K vysvetleniu ohľadom kontaminovaného ukrajinského obilia sa podujal aj dočasne poverený minister Samuel Vlčan. Minister v relácii „Na rovinu” ozrejmil, že síce látka chlórpyrifos bola v minulosti v EÚ povolená, avšak vždy sa prísne kontrolovali jej maximálne prípustné hodnoty. Štátne akreditované laboratórium vyhodnotilo až 2,6 násobok maximálne prípustnej normy tejto už v súčasnosti zakázanej látky. Vlčan  taktiež poukázal na to, že kontaminovaná pšenica pôvodne určená pre Afriku je nebezpečná aj pre obyvateľstvo tam žijúce.

.

„V Európskej únii, v Austrálii, v Spojených štátoch a v iných vyspelých krajinách sveta je táto látka chlórpyrifos zakázaná práve pre jej nebezpečnosť,” uviedol Vlčan.

Pripomeňme, že člen predstavenstva Mlyna v Kolárove pre denník Pravda uviedol, že múka v malospotrebiteľskom kilogramovom balení pod firemnou značkou či pod privátnymi značkami reťazcov nebola zomletá z ukrajinského obilia. Múka z neho šla iba do pekární, ale nikdy so stopercentným podielom ukrajinskej pšenice.

„Máme aj nebalenú múku, ktorú predávame pekárom. Tam sú špecifikácie, podmienky, trochu voľnejšie a nemáme povinnosť použiť na sto percent slovenskú pšenicu. Dali sme tam ukrajinské obilie,” uviedol pre Pravdu Levente Varga.

Chlórpyrifos je nsekticíd, ktorý bol vyrobený okolo roku 1965 v Spojených štátoch, a bol uvedený na trh spoločnosťou Dow Chemical Company pod obchodným názvom Dursban a Lorsban. Ale kvôli jeho nepriaznivým účinkom ho EPA regulovala a spoločnosť Dow na to reagovala stiahnutím registrácie svojho produktu na použitie v domácnostiach a iných oblastiach, kde by mohli byť vystavené deti. V súčasnosti je však jeho použitie u zvierat a ľudí v rozvojových krajinách stále povolené.

Farmári a advokátske skupiny podali v roku 2007 v USA na federálnom okresnom súde žalobu proti Agentúre na ochranu životného prostredia, aby zastavili ďalšie používanie smrtiaceho pesticídu nazývaného chlórpyrifos. Chlorpyrifos je vysoko neurotoxický insekticíd vyvinutý z nervového plynu z obdobia druhej svetovej vojny. Expozícia môže spôsobiť závraty, zvracanie, kŕče, znecitlivenie končatín, stratu intelektuálnych funkcií a smrť.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:04

V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, tam získali po tri hlasy.

08:08

Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom súd v americkom štáte Pensylvánia.

07:57

Ukrajinská metropola Kyjev bola vystavená dvom vlnám dronových útokov, ktoré sa snažila odvrátiť protivzdušná obrana mesta. Na sociálnej sieti Telegram o tom podľa agentúry Reuters informoval kyjevský primátor Vitalij Kličko.

07:44

Pápež František pridal ďalšie meno na zoznam katolíckych prelátov, ktorých v decembri vymenuje za kardinálov, oznámil Vatikán.

06:57

Belgický kráľ Filip si vypočul rozhodnutie predsedu Novej flámskej aliancie (N-VA) Barta De Wevera vzdať sa funkcie zostavovateľa novej federálnej vlády, jeho rezignáciu však zatiaľ neprijal.

06:55

Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

06:53

Zažiť legendárnu Veľkú pardubickú (Veľká pardubická steeplechase cross country) je pre väčšinu ľudí milujúcich dostihový šport splnený sen, vyhrať ju – naplnenie dvojnásobného.

Tento rok sa uskutočnil už 134. ročník týchto, v kontinentálnej Európe najstarších a na svete jedných z najťažších dostihov. Ich história je však oveľa dlhšia. Odvtedy, keď sa na jej trať vydali prvé kone, uplynie v utorok 5. novembra 150 rokov.

06:52

Severná Kórea odpálila najmenej sedem balistických rakiet krátkeho doletu smerom k Japonskému moru, uviedli juhokórejské a japonské úrady.

06:50

V amerických prezidentských voľbách odvolilo v predstihu už viac ako 81 miliónov ľudí, vyplýva z údajov centra Floridskej univerzity pre sledovanie volieb.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s poprednými vojenskými predstaviteľmi vyzdvihol nárast počtu dodávok zbraní od západných spojencov.

06:48

Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz s dvoma satelitmi určenými na monitorovanie vesmírneho počasia okolo Zeme a 53 malými satelitmi vrátane dvoch iránskych. 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali