Bratislava 13. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Keď sa Pellegrini po neúspechu Smeru vo voľbách v roku 2019 odhlásil od Fica a ohlásil Hlas, ako novú sociálno-demokratickú stranu, mnohí si mysleli, že ide len o osobné ambície a Smer i Hlas pôjdu jedným smerom. Možno si to mnohí myslia dosiaľ. Veď sa tí dvaja dali dokopy, keď vypisovali referendum, získali takmer 600-tisíc podpisov. A tie, ako vieme, obyvateľov Grasalkovičovho paláca nepresvedčili, že by malo byť referendum o predčasných voľbách. Nie tak dávno vyzval Fico Pellegriniho na spoluprácu, dokonca už predvolebnú.
Zvuk: Fico ponúka Pellegrinimu spoluprácu
Každý div trvá tri dni, a tak ľudia možno pozabudli, a možno sa ani nedozvedeli, že 22. marca 2018, krátko po tom, čo sa stal predsedom slovenskej vlády, vystúpil Peter Pellegrini v Európskom parlamente a čelil viacerým ostrejším vystúpeniam poslancov EP na adresu Slovenska. Prvý sa do Pellegriniho a Slovenska pustil španielsky zástupca frakcie kresťanských demokratov Esteban González Pons. Vyjadril znepokojenie zo spochybňovania transatlantickej spolupráce a uviedol, že „nie je možné hovoriť o demokracii“ a spýtal sa, či si „skutočne stojí za členstvom v NATO?“ Poslankyňa z Holandska Sophia in´t Veld, vedúca kontrolnej skupiny pre právny štát, ktorá navštívila Slovensko po vražde Jána Kuciaka, premiérovi Pellegrinimu vtedy oznámila: „Vy máte kľúč k budúcnosti EÚ. Môžete ukázať, ktoré sily budú mať navrch. Máte voľbu. Je tu ale otázka, ku komu sa chcete pridať… Budem veľmi konkrétna. Odporúčam, aby ste sa odpojili od pána Fica, pretože on predstavuje staré Slovensko a vy ste nové Slovensko.“ Po návrate konštatoval, že „mnohí europoslanci – v súvislosti s dianím na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – hovorili o Slovensku tak, ako im neprináleží hovoriť, lebo netušia, ako sa na Slovensku žije.“ Zrejme si však výzvu Spohie in´t Veldovej z Holandska pamätá doteraz.
Zvuk: Pellegrini odmieta spoluprácu s Ficom
Teraz už to však všetko vyzerá inak. Pellegrini už nevolá po novom referende, zatiaľ čo Fico pokračuje. A po tom, čo Hlas hlasoval s koalíciou za finančnú podporu očkovania seniorov, a po tom, čo Pellegriniho v utajenom režime prijala Čaputová, sa zdá, že všetko je inak. Že cesty dvoch sociálno-demokratických strán, jednej konzervatívnej a druhej liberálnej, sa rozchádzajú.
Prezidentka Zuzana Čaputová potvrdila, že v utajenom režime s Petrom Pellegrinim rokovala, avšak k obsahu ich rozhovorov sa nemieni vyjadrovať. To podľa slov Roberta Fica poskytuje priestor pre rôzne špekulácie, čo však obom hlavným aktérom zjavne vyhovuje. „Pani Čaputová a pán Pellegrini si špekulácie doslova pýtajú,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Robert Fico.
„Prezidentka Čaputová dostala pokyn z americkej ambasády v Bratislave, že za každú cenu musí zachrániť súčasnú vládu pred návratom Smeru s jeho suverénnymi pohľadmi na zahraničnú politiku. Aby vláda prežila, musí sa zbaviť železnej gule v podobe Matoviča. Dá sa rozumne predpokladať, že Matovič v prípade jeho odvolania stiahne so sebou pár poslancov OĽANO, ktorých bude treba nahradiť. No a pán Pellegrini asi ponúka 11 zradcov, čo je pre pani prezidentku v jej amerických výpočtoch veľmi atraktívne,“ naznačil dôvod stretnutia Fico. „Samozrejme s požehnaním americkej ambasády a slávnostnou rečou pani Čaputovej. Blahoželám,“ odkázal Pellegrinimu Fico.
A čo hovorí na stretnutie Čaputová – Pellegrini poslanec NR SR Tomáš Taraba, predseda strany Národná strana Život?
Zvuk: Taraba
Zdá sa, že demokraciu a slobodu milujúce sily na Západe sú rovnako, ako 90 percent Slovákov, nespokojné s vystrájaním Matoviča. Lebo veď ten dokáže donaha prezradiť nezmyselnosť ich odporúčaní. A že tie odporúčania fungujú a „naši“ ich oddane plnia, prezradil Matovičov minister zdravotníctva Lengvarský.
Zvuk: Lengvarský o tom, že konajú tak, ako radia farmafirmy
Zdá sa, že liberálny a málo konfliktný šéf Hlasu, takmer vždy usmievavý Peter Pellegrini, by mohol v dnešnej koaličnej vláde „zaskočiť“ namiesto Matoviča a jeho ľudí, keby bolo treba. Nemusel by byť priamo vo vláde, to už by zrejme bola silná káva aj pre jeho stúpencov a priaznivcov. Možno by stačilo, keby jeho „jedenástka“ len podporovala oslabenú koalíciu. Časť Matovičových verných by zrejme chýbala do koaličnej nadpolovičnej väčšiny. Toto divadielko môže mať rôzne scenáre.
Možnože hlasovanie za 300 eur pre zaočkovaných seniorov Hlasu po boku koalície, bolo prvou ukážkou, ako to môže fungovať. Veď stačilo len zameniť poukážky za hotovosť a pellegriniovci dvihli ruky. Na to, že najprv vehementne chceli rozdávať peniaze všetkým dôchodcom, rýchlo zabudli.
A ktovie, či práve toto hlasovanie nebolo aj vstupenkou našich ľavicových liberálov medzi koaličnú zmesku, kde sú aj liberáli, aj konzervatívci, aj zelení, aj čierni. Kto sa naskytol.
Dagmar Vanečková