Bratislava 27. mája 2024 (HSP/ Gulf Insider/Epoch Times/Grabien/ Foto: TASR – Roman Hanc)
Bývalý riaditeľ amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Dr. Robert Redfield v rozhovore s moderátorom Chrisom Cuomom priznal, že mnohí činitelia, ktorí sa snažili varovať verejnosť pred možnými problémami s vakcínami COVID-19, boli pod nátlakom donútení mlčať. Tvrdí, a že je najvyšší čas priznať, že existovali vedľajšie účinky, ktoré spôsobili ľuďom rôzne ochorenia. Správu prináša Epoch Times
V rozhovore s Chrisom Cuomom v relácii NewsNation zo 16. mája doktor Redfield vyjadril ľútosť nad stratou dôvery verejnosti v inštitúcie verejného zdravotníctva z dôvodu nedostatočnej transparentnosti v súvislosti s vakcínami, ktoré podľa neho “zachránili veľa životov”, ale zároveň spôsobili, že niektorí ľudia ” značne ochoreli”. Správu prináša Gulf Insider.
„Tí z nás, ktorí sa snažili naznačiť, že vakcíny môžu mať významné vedľajšie účinky… Nás tak trochu umlčali, pretože nikto nechcel hovoriť o tom, že vakcíny môžu priniesť nejaký problém. Obávali sa, že to spôsobí, že ľudia sa nebudú chcieť dať zaočkovať,“ povedal doktor Redfield v rozhovore.
Warp Speed
Dr. Redfield bol vo svojej funkcii riaditeľa CDC súčasťou operácie Warp Speed, projektu Trumpovej administratívy na urýchlenie vývoja vakcíny COVID-19 v čase pandémie, keď sa o víruse vedelo len málo. Rýchle zavedenie vakcíny sa v tom období všeobecne považovalo za kľúč k tomu, aby sa epidémia dostala pod kontrolu a boli zrušené lockdowny.
V septembri 2020, niekoľko mesiacov pred tým, ako boli v Spojených štátoch podané prvé vakcíny proti COVID-19, Dr. Redfield pred Senátom vypovedal, že COVID-19 predstavuje “najvýznamnejšiu výzvu pre verejné zdravie, akej náš národ čelí za viac ako storočie”. Dodal, že medzi vedcami v tom čase prevládal názor, že celková úmrtnosť na toto ochorenie sa v Spojených štátoch pohybuje medzi 0,4 a 0,6 %.
„U osôb mladších ako 18 rokov, je to asi 0,01 percenta. U osôb od 19 do povedzme 69 rokov je to približne 0,3 percenta. A ak máte viac ako 70 rokov, úmrtnosť je asi 5 percent,“ povedal počas výpovede v roku 2020.
Hoci o závažnosti COVID-19 pretrváva polemika, nedávna štúdia odhaduje, že vo februári 2020 bola celosvetová miera úmrtnosti 8,5 percenta, ale v auguste 2022 klesla na 0,27 percenta. To znamená, že odhadované relatívne zníženie rizika za tento čas bolo neuveriteľných 96,8 percenta.
Doktor Redfield v rozhovore pre NewsNation povedal, že vakcíny, ktoré boli vyvinuté v rámci operácie Warp Speed, boli “dôležité” a zachránili “veľa životov”. Napriek ich prínosom však podľa neho musia byť vedľajšie účinky a nevýhody vakcín predmetom otvorenej diskusie.
„Vakcíny sú dôležité pre najzraniteľnejších ľudí, tých, ktorí majú viac ako 60, 65 rokov. Pre tých, ktorí majú 50 rokov alebo menej, vakcíny naozaj nie sú také zásadné. Tieto vakcíny zachránili veľa životov, ale – tiež musíme byť úprimní, niektorí ľudia mali po vakcíne významné vedľajšie účinky,“ povedal.
„ Je množstvo ľudí, ktorí nikdy nemali ochorenie COVID, ale trpia vážnymi chorobami, ktoré prepukli až po podaní tejto vakcíny,“ povedal. „ My to jednoducho musíme uznať,“ dodal.
Závažné dôsledky pandémie
O závažnosti COVID-19 sa naďalej diskutuje, pretože nie je jasné, či počet úmrtí bol nadhodnotený alebo podhodnotený v dôsledku rôznych faktorov, ako je napríklad nejasnosť v súvislosti s úlohou základných ochorení pri úmrtiach v prípadoch, keď bol COVID-19 uvedený ako hlavná príčina, alebo podhodnotené hlásenie asymptomatických infekcií. Okrem otázky, či ľudia zomreli “na” COVID-19 alebo “s” pozitívnym testom na SARS-CoV-2, sa vyskytli aj otázky o úlohe sekundárnej pneumónie spôsobenej mechanickou pľúcnou ventiláciou.
Štúdia z januára 2023 naznačuje, že celosvetová úmrtnosť na COVID-19 v priebehu pandémie dramaticky klesla. Globálna úmrtnosť na prípady sa podľa štúdie pohybovala od 1,7 do 39,0 % vo februári až marci 2020 – ale v júli až auguste 2022 klesla pod 0,3 %. Výskumníci odhadujú, že riziko úmrtia na COVID-19 kleslo v priebehu pandémie o 96,8 percenta.
Spolu s poklesom úmrtí na COVID-19 sa zvýšili obavy z vedľajších účinkov vakcíny vzhľadom na to, že značný počet očkovaných osôb hlásil rôzne nežiadúce reakcie.
Vedľajšie účinky a reakcie
Podľa amerického systému hlásenia nežiaducich účinkov vakcíny COVID-19 sú najčastejšími tie, ktoré majú všeobecný vplyv na organizmus, pričom na prvých troch miestach sú horúčka, únava a celkové ťažkosti.
Existujú však aj ďalšie. Napríklad zápal srdcového svalu (myokarditída) a zápal obalu srdcového svalu (perikarditída) boli CDC oficiálne uznané ako známy vedľajší účinok vakcín mRNA COVID-19 distribuovanými spoločnosťami Moderna a Pfizer.
Hlásené boli aj poruchy nervového systému. Objavili sa aj práce, ktoré spájajú vakcíny COVID-19 na báze hrotového proteínu s kožnými problémami, tupým zvonením v ušiach známym ako tinnitus, poruchami zraku, zrážaním krvi a dokonca smrťou.
Nedávne reportáže z programu “American Thought Leaders” televízie EpochTV uvádzajú, že pravdepodobnosť úmrtia v súvislosti s vakcínami COVID-19 (v tesnej blízkosti očkovania, a nie preukázateľne spôsobená očkovaním) bola viac ako 100-krát vyššia ako v prípade vakcín proti chrípke.
Existujú tiež obavy z prudkého nárastu počtu úmrtí a trvalej invalidity po očkovaní.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však stále odporúča, aby sa ľudia všetkých vekových kategórií nechali zaočkovať vakcínou COVID-19. Obhajuje to tým , že potenciálne vedľajšie účinky vakcíny neprevažujú nad dôsledkami samotného ochorenia COVID-19. V oznámení zverejnenom koncom apríla agentúra opäť vyzvala dospelých vo veku 65 rokov a starších, aby sa dali zaočkovať najnovšou verziou vakcíny.
Prečítajte si tiež :
- Spoločnosť AstraZeneca sťahuje vakcínu proti Covid-19 z celého sveta
- Spoločnosť AstraZeneca priznala, že jej vakcína môže spôsobovať zriedkavé vedľajšie účinky