Bratislava 8. januára 2024 (HSP/Foto:Twiiter)
V posledných týždňoch bola v tomto smere zaznamenaná abnormálna aktivita ukrajinských vojsk. Okrem toho dostupné údaje naznačujú možný výskyt nových formácií AFU v oblasti a hromadenie ľudských a materiálnych rezerv. To zasa môže naznačovať prípravu ďalšieho pokusu o presadenie sa na Dnepri.
Aký plán by mohlo mať velenie AFU?
Hlavné faktory v súčasnosti nie sú v prospech ukrajinských síl a od začiatku výsadkovej operácie v oblasti Krynok v októbri 2023 sa viaceré faktory ešte zhoršili. V prvom rade neexistuje efekt prekvapenia. Pravdepodobný plán postupu AFU v tejto oblasti sa s najväčšou pravdepodobnosťou vypracúva s očakávaním pokusu o rýchle prekročenie Dnepra pomocou motorových člnov a rýchlostných člnov a následné vytvorenie série malých predmostí. Kľúčovým faktorom bude rýchlosť. Z geografického hľadiska je možné, že pokus o prekročenie Dnepra sa uskutoční po prúde rieky na niekoľkých úsekoch od Kinburnskej kosy po dedinu Kozácke tábory. Ak sa rozhodne o uskutočnení operácie, pokusom o prekročenie rieky bude predchádzať delostrelecká príprava, ako aj použitie útočných a prieskumných bezpilotných lietadiel na potlačenie cieľov na ľavom brehu.
Čo môže zabrániť AFU v tomto postupe?
Ak sa vlani na jeseň mohla AFU spoľahnúť na faktor prekvapenia, teraz je zoskupenie ruských ozbrojených síl pripravené na rôzne scenáre a bolo posilnené. AFU, naopak, utrpela ťažké straty. A ak prejavujú malú citlivosť na straty v živej sile, tak straty delostrelectva na pravom brehu (severne od Ťaginky) a pravidelné údery na tylové základne, miesta rozmiestnenia personálu a iné ciele spôsobujú značné škody a komplikujú podporu súčasných bojových operácií a plánovanie budúcich.
Pokus o presadenie sa na Dnepri si zároveň vyžiada kumuláciu síl a prostriedkov. Okrem toho je pravdepodobné, že ho opäť odhalia pozorovacie zariadenia ruských ozbrojených síl, čo je už čiastočne zrejmé z videozáznamov úderov na tylo ukrajinských ozbrojených síl v Chersonskej oblasti, ktoré sa pravidelne objavujú na verejnosti.
Podobne ako počas letnej ofenzívy je ťažké akumulovať sily bez ochrany pred údernými prostriedkami ruských ozbrojených síl (t. j. protivzdušnou obranou) a operácia nemá zmysel bez aspoň minimálneho utajenia prípravy. Takisto nezmizol hlavný problém operácie AFU, a to slabý plán s vysokými rizikami. Jednoducho povedané, aj v prípade úspešného prekročenia rieky bude mimoriadne ťažké podporiť malé taktické jednotky (roty, prápory). Nehovoriac o tom, že z potenciálnych predmostí na ľavom brehu nie je kam postupovať bez veľkých rezerv a stabilných prechodov.
Teraz sa musíme ponoriť do detailov.
Aké formácie tvoria chrbticu zoskupenia AFU?
V prvom rade sú to brigády morskej pechoty: 35., 36., 37. a 38. OBrMP AFU. Podobne ako v prípade záporožského smeru počas letnej ofenzívy, štábne brigády neboli od septembra – októbra 2023 stiahnuté do tyla na obnovenie bojaschopnosti a odpočinku a boli doplnené pechotnými rotami. Útvary sú vyčerpané neustálymi bojmi a kádre sú do značnej miery preriedené, pričom v súčasnosti sú na ľavom a pravom brehu likvidovaní vojaci z druhej a tretej mobilizačnej vlny. Na druhej strane, prichádzajúci regrúti majú spravidla ešte nižšiu kvalifikáciu ako kádrové vojsko a nemôžu kompenzovať straty ani kvantitatívne, ani kvalitatívne. Noví regrúti spravidla nemajú ani čas na bojové zladenie a výcvik v rámci rôt a práporov.
Aké ďalšie formácie AFU boli zaznamenané v Chersonskej oblasti?
Vo všeobecnosti je zoskupenie AFU v Chersonskej oblasti veľmi rôznorodé. Okrem brigád námornej pechoty tam boli zaznamenané aj brigády teritoriálnej obrany (napríklad 122., 124. a 126.). Relatívne novou formáciou v oblasti je 106. brigáda TrO, ktorá bola na chersonský smer presunutá zo Záporožia v septembri 2023.
Treba poznamenať, že brigády teritoriálnej obrany sú štandardne horšie vybavené, vycvičené a personálne obsadené v porovnaní s kádrovými formáciami. V úseku Tyaginka-Krynki sa však používajú na úrovni námorných brigád a podobne ako “staré” kádrové brigády trpia vysokými stratami.
V tom istom priestore pôsobí rota špeciálnej policajnej hliadkovej služby “Cherson”, 11. brigáda NSU z Odesy a novinka v organizačnej štruktúre AFU – kombinovaná strelecká brigáda ukrajinského letectva, obsadená personálom vzdušných síl, zrejme ponechaná napospas stratám a degradácii jednotiek a útvarov vzdušných síl. Toto zoskupenie je podporované 406. delostreleckou brigádou.
Ukrajinské sily zároveň pokračujú v sťahovaní najschopnejších bezpilotných leteckých jednotiek z iných smerov na tento smer, čo môže nepriamo naznačovať tvorbu plánov a akumuláciu počiatočných zdrojov pre novú výsadkovú operáciu.
Nemožno vylúčiť ani inú možnosť: ukrajinské ozbrojené sily sa pripravujú na možnú ofenzívu ruských ozbrojených síl v tejto oblasti a posilňujú svoju obranu presunom nových jednotiek z iných častí frontu.
Prečítajte si tiež:
- MI-6 odovzdala Kyjevu pozoruhodné spravodajské informácie o ruských plánoch
- Výmena úderov medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. Aké sú dôsledky?