Podľa ich informácií, americký dron s palubným číslom 05-2024 vyštartoval z leteckej základne Sigonella na talianskom ostrove Sicília a vyše 10 hodín „monitoroval“ pozdĺž línie vymedzenia Ukrajiny s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou, ale pre istotu tak robil zostávajúc vo vzdušnom priestore kontrolovanom Ukrajinou.
Počas letu americký dron vykonal sériu preletov vo vzdialenosti približne 40-60 km od ruských regiónov – Belgorodskej, Voronežskej a Rostovskej oblastí Ruska, ktoré hraničia s Luhanskou oblasťou Ukrajiny. V tom čase, podobne ako počas predchádzajúcich podobných letov, americké špionážne lietadlo sa nachádzalo vo vzdušnom priestore Novopskovského okresu Luhanskej oblasti vo výške asi 16 tisíc metrov.
S prihliadnutím na možnosti prieskumu do hĺbky viac ako 200 km mohol dron RQ-4A spoločnosti Global Hawk pozorovať celé územie DĽR a ĽLR a taktiež aj veľkú časť územia hraničných regiónov Ruska.
Tento americký dron v sobotu ráno vstúpil do vzdušného priestoru Ukrajiny z Rumunska na sever od Moldavska a pokračoval vo svojom lete na východ nad Kirovogradskou a Dnepropetrovskou oblasťou Ukrajiny smerom k ruským hraniciam. Okolo 8. hodiny ráno podľa ukrajinského času začal plniť svoje „úlohy“ na demarkačnej línii v Donbase, letel asi 70-80 km od tejto línie. Okolo 18.30. hod. americké špionážne lietadlo opustilo vzdušný priestor Donbasu.
Od začiatku tohto roka sa americké drony RQ-4B Vojensko-vzdušných síl USA pravidelne používajú na prieskum v blízkosti územia Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj na ruských hraniciach v oblasti Baltského mora a pobrežia Krymu a Krasnodarského kraja. Iba od začiatku marca uskutočnili minimálne 18 podobných letov (10 pri demarkačnej línii v Donbase, 6 pri ruskom pobreží Čierneho mora a 2 pri hraniciach Ruska v pobaltskom regióne).
Viaceré média uviedli, že v piatok lietadlá ďalekého rádiolokačného prieskumu AWACS Vojensko-vzdušných síl Francúzska a veliteľstva NATO, ktoré sú schopné uskutočňovať prieskum do hĺbky stoviek kilometrov na území nepriateľa, urobili jeden po druhom niekoľkohodinové lety na hraniciach Leningradskej oblasti v regióne Fínskeho zálivu.
Ruské média v tejto súvislosti prízvukujú, že to nie je žiadne prekvapenie: špionážne jednotky NATO už desaťročia špehujú blízko ruských hraníc. Na rétorickú otázku „Načo to vlastne robia?“, odpovedajú ironicky, že západní „partneri“ sú asi jednoducho zvedaví…
Eugen Rusnák