Je Erdogan víťazom rusko-ukrajinskej vojny?

❚❚

Bratislava 8. novembra 2022 (HSP/Nationalinterest/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

 

Postoj Ankary medzi Ruskom a Západom svedčí o Erdoganovej expanzívnej vízii Turecka ako nenahraditeľného mocenského hráča – ak nie veľmoci – pri prechode k multipolárnemu svetu, píše Mark Episkopos pre The National Interest

Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zavŕšil týždeň núdzovej diplomacie na záchranu ohrozenej ukrajinskej dohody o obilí tým, že zdvojnásobil svoje rozhodnutie brániť rozširovaniu NATO, čím opätovne upriamil pozornosť na diferencované viacsektorové postoje Turecka v čase, keď rusko-ukrajinská vojna vstupuje do svojho deviateho mesiaca.

.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký štátny tajomník Antony Blinken sa začiatkom tohto týždňa poďakovali Erdoganovi za to, že Rusko opäť zapojil do multilaterálnej dohody o pokračovaní vývozu ukrajinského obilia krátko po tom, ako Kremeľ vyhlásil, že od dohody odstupuje. Tento obrat nasledoval po utorkovom telefonáte medzi Erdoganom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Erdogan zabezpečil Putinov záväzok opätovne vstúpiť do dohody, ktorú v júli sprostredkovalo Turecko a OSN, výmenou za záruky zamerané na upokojenie rastúceho zoznamu bezpečnostných, politických a logistických sťažností Moskvy v súvislosti s dohodou.

Oživenie dohody o obilí zo strany Ankary prišlo v nadväznosti na Erdoganovo októbrové oznámenie, že prijal Putinov predchádzajúci návrh na premenu Turecka na “centrum zemného plynu”. Turecko, povedal Erdogan v októbri, “bude aj centrom zemného plynu. Na našom poslednom stretnutí sme sa s Putinom dohodli na tejto otázke. Vytvoríme tu uzol s plynom prichádzajúcim z Ruska.” Technické podrobnosti týkajúce sa tohto návrhu ruská strana, ktorá v situácii prudkého poklesu vývozu energie do EÚ aktívne hľadá alternatívne trasy pre plyn, nespresnila. Putin minulý týždeň na tlačovej konferencii pri otázke o projekte pochválil Erdogana ako spoľahlivého partnera. “Spolupráca s Tureckom je pre nás jednoduchšia. Prezident Erdogan je mužom svojho slova… a je pre nás jednoduchšie kontrolovať Čierne more,” povedal.

.

Erdogan sa dôsledne – a do značnej miery úspešne – stavia do pozície hlavného sprostredkovateľa v ukrajinskej vojne, pričom sa rozchádza so spojencami z NATO a presadzuje pozíciu kvalifikovanej neutrality. Hoci Ankara opakovane odsúdila Moskvu za začatie invázie a predtým podporila Ukrajinu dodávkami bezpilotných lietadiel Bayraktar TB2, Turecko sa vyznamenalo ako dôrazný zástanca rokovania o urovnaní s cieľom ukončiť vojnu v čase, keď takéto výzvy Kyjev a niektorí západní lídri odsudzujú ako urážlivé a nemorálne. Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu v auguste naznačil, že niektoré krajiny NATO “chcú, aby vojna pokračovala”, čím ešte viac zvýraznil výrazný rozdiel v prístupe Ankary a niektorých západných krajín ku kľúčovej otázke, ako by sa mal konflikt na Ukrajine ukončiť. Turecko ďalej posilnilo svoj mandát sprostredkovateľa, keď sa minulý mesiac spolu so Saudskou Arábiou pripojilo k sprostredkovaniu rozsiahlej dohody o výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Aj keď sa Erdogan snaží presadiť ako kľúčový mocenský činiteľ vo vojne, zdvojnásobuje svoj postoj ako jeden z mála zostávajúcich kandidátov na členstvo v NATO, ktorými sú Švédsko a Fínsko. Ankara takmer sama zablokovala prístupový proces, o ktorom šéf NATO Jens Stoltenberg predtým ubezpečil, že “prebehne veľmi rýchlo”, a drží ich ponuky ako rukojemníkov súboru bezpečnostných a politických požiadaviek. Erdoganov zoznam zahŕňa zrušenie embarga na predaj zbraní Ankare a vydanie švédskych a fínskych občanov, ktorých turecké orgány označili za teroristov. Švédska a fínska vláda signalizovali ochotu vyhovieť niektorým požiadavkám Ankary, pričom Švédsko sa zaviazalo zrušiť embargo na predaj zbraní, ale v iných otázkach sa zdráhajú. Fínski predstavitelia údajne v septembri uviedli, že nezrušia predtým zamietnuté žiadosti Turecka o vydanie, pričom tieto rozhodnutia označili za konečné.

Čavušoglu počas tlačovej konferencie so Stoltenbergom začiatkom tohto týždňa povedal, že Švédsko a Fínsko si ešte nesplnili svoje záväzky vyplývajúce z predchádzajúcej dohody, ktorou sa zrušili námietky Ankary voči ich ponukám do NATO. Erdogan súhlasil, že sa stretne s novým švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, aby o tejto záležitosti ďalej rokovali, ale trval na tom, že Turecko svoje požiadavky nezmení. “Náš postoj sa nezmenil,” povedal podľa ABC News. “V boji proti terorizmu neexistujú žiadne kompromisy a nemáme v úmysle robiť žiadne ústupky.”

Agentúra Bloomberg uviedla, že Turecko pravdepodobne do konca roka nedá zelenú švédskej kandidatúre do NATO, pričom sa odvolávala na “predstaviteľov oboznámených s touto otázkou”. Zatiaľ čo Fínsko má zrejme pevnejšiu pôdu pod nohami, Ankara plánuje hlasovať o oboch žiadostiach v rovnakom čase, poznamenala agentúra Bloomberg. Experti tvrdia, že Erdogan má len málo dôvodov vzdať sa svojho jedinečného vplyvu na Helsinki a Štokholm až do parlamentných volieb v Turecku v júni 2023, a dodávajú, že formálne požiadavky Ankary od oboch uchádzajúcich sa krajín sú dymovou clonou pre ústupky – pravdepodobne vrátane predaja stíhačiek F-16 -, ktoré sa snaží vynútiť od Washingtonu. “Ponukou na členstvo Fínska a Švédska sa snaží využiť tieto dva vyjednávacie žetóny, aby od Západu niečo získala,” povedal analytik Ilhan Uzgel pre VOA News

Panuje všeobecná zhoda, že Erdoganova obratná diplomacia a tvrdé vyjadrenia o NATO majú čiastočne podporiť jeho neistú domácu pozíciu, ale v hre je aj hlbší kalkul. Postoj Ankary medzi Ruskom a Západom hovorí o Erdoganovej expanzívnej vízii Turecka ako nenahraditeľného mocenského hráča – ak nie veľmoci – v prechode k multipolárnemu svetu. Erdoganove ambície, ktoré sa tiahnu už mnoho rokov a vychádzajú z eklektickej zmesi ideológií, neboli vyvolané ruskou inváziou na Ukrajinu z 24. februára. Rusko-ukrajinská vojna skôr vytvorila priaznivé geopolitické prostredie pre Ankaru, aby mohla viesť účinnú viacsektorovú zahraničnú politiku.

.

Rýchle a rozhodné ruské víťazstvo by odstránilo potrebu neutrálneho sprostredkovateľa, akým je Turecko, rovnako ako ochota západných politikov zapojiť sa do priamych rokovaní s Moskvou. Vleklý charakter konfliktu, jeho mnohovrstevnatý politický podtext a ďalekosiahle hospodárske dôsledky vytvorili pre tureckú diplomaciu jedinečné príležitosti a Erdogan ukázal, že ich mieni čo najlepšie využiť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:11

Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu prisľúbil, že bude spolupracovať s nastupujúcou administratívou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si to uviedol počas posledného rozhovoru s odchádzajúcim americkým prezidentom Joeom Bidenom v atmosfére obáv z nových obchodných vojen či diplomatického napätia, keď sa Trump v januári vráti do Bieleho domu. Prezidenti sa stretli na okraj summitu krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Peru. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Stretnutie prezidentov USA a Číny
Na snímke americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajúruky počas bilaterálneho stretnutia v Lime 16. novembra 2024
07:09

Ruské jednotky protivzdušnej obrany zničili dva ukrajinské drony smerujúce na Moskvu, oznámil v pondelok ráno starosta ruskej metropoly Sergej Sobianin. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Kyjev v noci zaútočil dronmi aj na ruské mesto Briansk. Protivzdušná obrana zneškodnila celkovo 26 ukrajinských dronov, oznámil v pondelok skoro ráno gubernátor pohraničnej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz.

07:08

Poľsko v nedeľu uvítalo správu, že prezident Spojených štátov Joe Biden povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA proti vojenským cieľom v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Vzhľadom na zapojenie severokórejských vojsk do vojny a (nedeľňajší) rozsiahly raketový útok Ruska (na Ukrajinu) reagoval Biden jazykom, ktorému (ruský prezident) Vladimir Putin rozumie,” uviedol na platforme X poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

07:06

Izraelská armáda potvrdila, že pri nedeľňajšom útoku v oblasti libanonskej metropoly Bejrút zneškodnila hovorcu hnutia Hizballáh Muhammada Afífa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa DPA bol hovorca zároveň dôverníkom bývalého vodcu skupiny Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri izraelskom nálete koncom septembra.

Včera 19:40

Delegáti nemeckej Strany zelených schválili na zjazde strany ministra hospodárstva Roberta Habecka za svojho kandidáta na kancelára pre nadchádzajúce predčasné spolkové voľby, ktoré by sa mali konať vo februári.

Včera 19:39

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.

Včera 19:31

Saudská Arábia tento rok popravila už viac ako 100 cudzincov, celkový počet popráv dosiahol 274. Prudký nárast vykonávania trestu smrti označila skupina na ochranu ľudských práv za bezprecedentný.

Včera 17:27

Šesť osôb zahynulo počas dopravnej nehody na západe Nemecka, kde sa čelne zrazili dve vozidlá, uviedla nemecká polícia.

Včera 17:25

Nigéria a India sa počas štátnej návštevy indického premiéra Naréndru Módího v tejto západoafrickej krajine dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti námornej bezpečnosti, spravodajských služieb a boja proti terorizmu. 

Včera 17:24

Izrael odsúdil obvinenia z genocídy vznesené Organizáciou Spojených národov (OSN) ako “protiizraelské výmysly”. Reagoval tak na vyjadrenia komisie OSN, podľa ktorej postup izraelskej armády v Pásme Gazy spĺňa charakteristiky genocídy.

Včera 17:23

Pápež František vyzval na prešetrenie izraelských útokov v Gaze, či nemajú znaky genocídy. Vyplýva to z úryvkov z pripravovanej knihy k Jubilejnému roku 2025.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali