Je dnešná Európa ešte Európou? Zamyslenie nad koreňmi toho, čo je vlastne Európa, európanstvo

❚❚

Bratislava 29. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay,TASR/AP-Yorgos Karahalis)

 

V súčasnosti vidíme snahu zbaviť Európu bublajúceho napätia národných spoločenstiev. Ide o nepochopenie jednoty, ktorú Európa potrebuje. Iba jednota, založená na nadnárodnej identite – európanstve – pri zachovaní národných celkov a napätia medzi nimi, je pre Európu prirodzená. Dynamika jednoty a suverenity zároveň. Ako vzor nám môžu slúžiť Rimania, ktorí dokázali takúto dynamiku zachovať a zároveň vtlačiť etnikám nadnárodnú identitu. Dokázali spútať odstredivé tendencie hrdosťou na to, čo ich spájalo. Separatizmus podriadili spoločnému cieľu a etnické rozdiely vytvorili z impéria pestrofarebnú mozaiku. Naopak, dnešná stádovitá globalizácia násilným a umelým spôsobom likviduje individualitu etnika a človeka. Robí z neho iba dobre živené číslo.

sudca Patrik Števík
Na snímke sudca Patrik Števík

Rimanstvo ako fundament, substancia a ideál (Kapitola II z knihy Patrika Števíka Zamyslenia – s podtitulom Európska minulosť a duchovná kríza dneška)

Z každej strany počúvam o Európe, európskych hodnotách, ba že sme iní ako v iných častiach sveta. Bijeme sa do pŕs, že sme výkladnou skriňou ľudskosti a slobody. Budíme dojem, akoby dejiny Európy začali pred sto rokmi a aktuálna hodnotová situácia je tá pravá, fundamentálna.

.

 

Čo je ale naozaj Európa a odkiaľ sa vzala? Je to, čo prežívame dnes, skutočne také úžasné?

Z úst najvyšších predstaviteľov mocných európskych štátov počuť, že Európa je jednotná mena, voľný cezhraničný prechod, spoločný trh a garancia základných ľudských práv a slobôd.

.

Pri týchto argumentoch sa nečudujem, že Európa je dnes v mnohých častiach sveta na smiech a nedokáže suverénnym spôsobom chrániť vlastné záujmy. Nemá úctu k svojej histórii, osobnostiam, ktoré ju 2500 rokov formovali, zmysel pre množstvo ďalších hodnôt ako sú ľudské práva a slobody a nemá ani len armádu na vlastnú ochranu. Stala sa kultúrne zanedbaným vazalom.

Sedíme na gauči a s pocitom nadradenosti a pobúrenia hodnotíme kroky našich predkov, ktorí napriek nebezpečenstvu a nedostatku čohokoľvek robili všetko, čo bolo v ich silách, aby prežili. Kresťanstvo sme degradovali na folklór a cirkev rezignovala na svetskú moc. Stala sa prisluhovačom a vazalom živlov, ktoré rozkladajú tradičné, anticko-kresťanské hodnoty. Nie oko za oko, ale miluj svojho nepriateľa. Brániť sa s láskou a odpúšťať. Nie Desatoro, ale ctiť a milovať každého človeka. To odlišuje skutočného kresťana od nevedomých a tváriacich sa.

Európa ako kultúrno-civilizačný priestor vznikla ako prienik troch komponentov. Do dnešnej podoby ju vyformovali grécka kultúra, rímska civilizácia a kresťanské náboženstvo. Pod vplyvom vedecko-technickej revolúcie sme na to zabudli. Ako malé dieťa ohúrené novými podnetmi sme sa vrhli na bezcenný spotrebný tovar a nechali si nahovoriť, že to jediné má v živote zmysel.

Nechali sme sa odstaviť od krásy, pravdy, lásky, spravodlivosti a dobra. Nezmyselne sa obklopujeme brakovými prebytkami, ktorými zakrývame vlastnú prázdnotu. Stali sa z nás kultúrne zanedbaní ľudia, čo stratili cit pre krásu. Smejeme sa na „suterénových“ reláciách a vtipoch. Za drobné výhody sa necháme dobrovoľne ponižovať a oberať o ľudskú dôstojnosť. Morálne kritériá k sebe samým ako aj voči ostatným ľuďom sme deformovali tak, že nás buď prestali zaujímať, alebo nerozoznáme dobro od zla.

Boha sme si nechali vziať ako niečo nepotrebné, lebo predstava morálneho korektívu a hraníc je prekážkou ekonomického rozvoja. Rezignovali sme na poznanie pravdy. Dostali sme za to odpadky s peknou vizážou a možnosť ležať pri mori bez skutočnej túžby po poznaní. Len cestovať, lebo nenachádzam potešenie v sebe samom. Dívať sa bez spoznávania a skúmania.

.
socha Juliána sudcu v starom Justičnom paláci v Ríme
Ilustračné foto

Človeka sme degradovali na figúrku chodiacu do zamestnania, ktorá zarobené míňa na prebytky alebo podúrovňovú zábavu. Pachtíme sa za uznaním ľudí, ktorí nás zneužívajú. Hrdosťou nás nenapĺňa dobrota, láskavosť a láska, ale haraburdy, ktorými si plníme domovy a parkoviská. Inak by sme sa psychicky zrútili pod tlakom absencie zmyslu života.

Prekrývame vnútornú samotu komparzom a animátormi, ktorých považujeme za kamarátov a priateľov. Bez hlbšieho citu a duchovnej hodnoty, ktoré sme stratili. Sme duševne pohodlní, trpíme pri čítaní náročnejšej literatúry, pričom vyhľadávame naivné knihy alebo televízne programy. Stratili sme túžbu po poznaní. Nevytvárame tlak na politikov, akademikov, kňazov, výtvarníkov, architektov a akceptujeme nekultivovanosť, nekultúrnosť, klamstvo, nevkus.

Nie, toto nie je Európa, jej hodnoty a kultúra. Kultúrny človek nielen poukazuje na to, čo nechce. Musí aj vedieť, kam kráčať, poznať to, čo chcieť má. Poznať ideál. Ten sme dostali do vienka pri svojom zrode ako jediná kultúra na našej planéte.

Hodnoty ako demokracia, sloboda, pravda, krása, pokrok a duchovný život sme dostali od antických Grékov. Právo, poriadok, disciplínu, organizáciu, schopnosť zjednocovať a vzor infraštruktúry nám zanechali Rimania. Rovnako ako schopnosť žiť v mieri. Idea všeobjímajúcej lásky a odpustenia spolu s uchovaním a naplnením odkazu antiky je dielom kresťanského náboženstva. Všetky tieto atribúty sa stretli v prieniku počas trvania Rímskej ríše. Rimanstvo je teda to, čo je Európa. Je jej základom, náplňou aj cieľom.

Ani ľudstvo v antike neuchopilo ideál, ktorý samo nastavilo. Nepodarilo sa to ani ďalším generáciám. Nepodarí sa to ani nám. Lebo ideál sa uchopiť nedá. Majúc ho pred očami sme povinní sa mu približovať a zlepšovať sa. Nielen v určitých oblastiach, ale komplexne. Nielen veda a technika je maximom ľudského ducha. Je ním aj filozofia, náboženstvo, umenie, či politika.

.

 

Čo je teda substanciou a výdobytkom dnešnej Európy? Zjednocovacie snahy, voľný pohyb osôb, trhová ekonomika a jednotná mena?

Tieto atribúty už malo ľudstvo v európskom priestore v čase antiky v porovnateľnej podobe. V mnohom zaostávame. Ľudské práva a slobody sú to, čo nás robí úspešnejšími? Nie veľmi. Aj v antike bol na území dnešnej Európy objem slobody a práv na vysokej úrovni. V mnohom v kvalitnejšej podobe než dnes, keďže ich často podmieňovali zodpovednosťou a povinnosťami.

A ak by sme predsa len trpeli pocitom nadradenosti, je potrebné pripomenúť, že práve v antike ľudia prvýkrát objavili a uchopili myšlienky slobody a prirodzeného práva, na ktoré sme dnes tak nekriticky pyšní, akoby sme ich objavili iba nedávno. A ak budeme k sebe úprimní a pozrieme sa na stav slobody prejavu či práva človeka na kultúrnu a civilizačnú bezpečnosť, tak súčasná Európa nie je ten úžasný ideál, ako sa nás snažia presvedčiť tí, ktorí potrebujú naše hlasy vo voľbách.

Hrdíme sa pár desiatkami rokov mieru a bezpečnosti. Pax Romana trval zhruba dvestopäťdesiat rokov a mier a bezpečnosť v tomto období sa stali legendárnymi. Nevieme o tom? Ani o skutočnosti, že rímska spoločnosť bola nadčasovo rasovo a nábožensky tolerantná, že rovnosť pred zákonom bola paradigma a rovnosť príležitostí praxou?

Rovnako nás napĺňa neodôvodnenou nadradenosťou vedeckotechnický pokrok. Vzhľadom na naše malé vedomosti o európskych dejinách starších ako sto rokov ani netušíme, že mnohé myšlienky a vynálezy, ktoré dnes používame, sú z obdobia starovekého Grécka a Ríma. Bez nich by nebolo mobilov, lietadiel ani internetu. Myslenie, teda aj veda, je kolektívnym dielom ľudstva a neskoršie vždy povstane zo skoršieho.

 

Sme teda skutočne Európanmi? Nesnažíme sa podieľať na snahe vytvoriť nejaký nový svet odtrhnutý od svojich koreňov?

Každá budova sa musí stavať na kvalitných základoch. Ak sa postupne nadstavované poschodia začnú vymykať statike základov, budova sa zrúti. Rovnako neúspešne skončí aj pokus vytvoriť nový svet, ktorý sa prieči ľudskej prirodzenosti, pravde, spravodlivosti, láske, dobru a kráse.

Mojou túžbou je, aby raz bola Európa jednotná duchovne, kultúrne, ekonomicky aj vojensky. Aby bola sebestačná a suverénna. Aby bola výkladnou skriňou krásy, rozumu, zodpovednosti, demokracie, ľudských práv a slobôd. Nech je miestom pokoja, mieru a bezpečnosti jej obyvateľov a národov. Nech je nápomocná ktorejkoľvek spoločnosti, nech každého, kto príde s dobrým úmyslom, víta láskavo a nech sa rovnako láskavo bráni pred každým, kto jej chce ublížiť.

Patrik Števík

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:16

Nemecký vývoz a priemyselná produkcia v septembri klesli viac ako sa očakávalo, čo opäť poukázalo na slabosť dvoch pilierov najväčšej európskej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vývoz v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol o 1,7 %, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters prognózovali miernejší pokles o 1,4 %.

11:15

Prechod na výrobu elektromobilov má budúcnosť a je dôležité pokračovať v tomto trende, nie však vynútenou reguláciou, ale dopytom na trhu. Vyhlásil to prezident SR Peter Pellegrini po stredajšej (6. 11.) návšteve automobilky Kia v Tepličke nad Váhom. So zástupcami spoločnosti diskutoval o budúcnosti celého automobilového priemyslu, od ktorého je slovenská ekonomika do veľkej miery závislá.

 

11:13

Ruský prezident Vladimir Putin 27. novembra uskutoční oficiálnu návštevu Kazachstanu. Oznámil to vo štvrtok kazašský minister zahraničných vecí Murat Nurtleu a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov, ktorý je na návšteve Kazachstanu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a TASS.

11:10

Nemecký kancelár Olaf Scholz menoval vo štvrtok za nástupcu odvolaného ministra financií Christiana Lindnera svojho bývalého ekonomického poradcu a doterajšieho štátneho tajomníka tohto rezortu, Jörga Kukiesa, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Lindner je zároveň predsedom Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá po jeho odvolaní oznámila, že z trojstrannej tzv. semaforovej koalície sťahuje všetkých svojich ministrov.

11:09

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bagháí vo štvrtok označil víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách Spojených štátov za príležitosť pre USA na to, aby prehodnotili minulé “nesprávne politiky”. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia vypovedal dohodu o iránskom jadrovom programe a následne obnovil tvrdé sankcie USA voči Iránu. USA tiež podnikli v januári 2020 útok na letisku v irackom Bagdade, pri ktorom zahynul veliteľ iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání.

11:04

Niekoľko osôb utrpelo zranenia a viacero domov už zhorelo pri požiari, ktorý vypukol v stredu ráno miestneho času v okrese Ventura ležiacom na juhu amerického štátu Kalifornia. TASR o tom informuje na základe správ stanice CBS News odvolávajúcej sa na miestne úrady.

Plamene už zasiahli už aj štvrte v mestách Camarillo, Moorpark či obci Somis. Do boja s nimi bolo nasadených zhruba 800 hasičov, ktorých prioritou je najmä zabraňovať, aby došlo k zraneniam a dohliadať na evakuácie, na ktoré obyvateľov v zasiahnutých oblastiach vyzvali príslušné úrady.

California Winds požiar v Kalifornii
Na snímke sa hasič pripravuje na hasenie plameňov počas boja proti požiaru v meste Santa Paula v Kalifornii
10:12

Britské úrady zadržali 63-ročného muža, ktorý v októbri z areálu spoločnosti Neal’s Yard Dairy ukradol 950 bochníkov čedaru vážiacich dovedna vyše 22 ton v hodnote takmer 360.000 eur. Vydával sa za distribútora veľkej francúzskej siete obchodov. TASR informuje na základe správy servera NPR.org.

Muž bol zadržaný ešte minulý týždeň pre podozrenie z podvodu. “Bol zadržaný a predvedený na policajné oddelenie v južnom Londýne, kde bol podrobený výsluchu. Neskôr bol prepustený na kauciu a vyšetrovanie pokračuje,” uviedlo tlačové oddelenie polície.

10:11

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestuje vo štvrtok do Budapešti na summit Európskeho politického spoločenstva (EPC) na pozvanie maďarského premiéra Viktora Orbána a končiaceho predsedu Európskej rady Charlesa Michela. S odvolaním sa na server hvg.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

10:09

Nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Robert Habeck vyzval vo štvrtok svojich spoluobčanov, aby napriek súčasnej politickej kríze v krajine naďalej verili v demokraciu. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

Minister Habeck v stredu tiež priznal, že hádky medzi koaličnými partnermi narúšali dôveru verejnosti vo vládu a jej politiku.

10:06

Indonézska sopka Lewotobi Laki-Laki na ostrove Flores na východe Indonézie vybuchla vo štvrtok až osemkrát a vychrlila stĺp sopečného popola až do výšky 8000 metrov, oznámila tamojšia vláda. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Približne 5816 ľudí z viac než 16.000 obyvateľov žijúcich v oblastiach v blízkosti sopky museli evakuovať do iných dedín, informoval hovorca regionálnej vlády.

Sopka na ostrove Flores opäť vybuchla a chrlila popol do výšky 8000 m
Na snímke indonézska sopka Lewotobi Laki-Laki chrlí sopečný materiál počas erupcie na ostrove Flores na východe Indonézie
10:04

Spoločnosť Tipsport prijala v rámci amerických prezidentských volieb stávky v hodnote 4,97 milióna eur. 

Spoločnosť dodala, že jeden z tipérov vložil na Trumpovu výhru až 21.000 eur a získal tak 32.550 eur. Išlo o najvyšší sólo tiket na Slovensku, podaný v kurze 1,55:1.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump
10:03

Na preverenie neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty za 24 obchodných spoločností bola zameraná akcia Lekvár, ktorú vykonali ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v Nitrianskom kraji. Predbežná odhadovaná škoda dosahuje takmer 2 milióny eur, potvrdil hovorca finančnej správy Daniel Súkup.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sneh na vrchole hory Fudži v Japonsku

Autor: TASR/AP-Kyodo News via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

René Pavlík

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali