Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
Americká CNN priniesla o Bratislave reportáž. CNN si všíma hlavne architektúru mesta. Podľa nej Bratislava v sebe skĺbila rôzne druhy architektúry, kde sa strieda socialistický štýl s architektúrou z Habsburskej éry a výškovými modernými budovami, ktoré vyrástli v poslednej dobe. Američanov ohúrili hlavne vyhliadková veža UFO, ktorá je vyššia ako Socha slobody a obrátená pyramída Slovenského rozhlasu. Tieto architektonické projekty pokladajú za najodvážnejšie, ktoré vyrástli v časoch Železnej opony
„Existuje európske hlavné mesto, ktorého korunou slávy je lietajúci tanier, ktorý stojí vyššie ako Socha slobody – ale to, že toto sci-fi mesto sa nenachádza v zozname najnavštevovanejších destinácií kontinentu nikoho netrápi,” uvádza v úvode svojej reportáže CNN.
„Každý, kto navštívi Bratislavu, hlavné mesto Slovenska, len ťažko prehliadne príznačne pomenovanú, 95 metrov vysokú vežu UFO, ktorá sa týči nad riekou Dunaj od roku 1972,” všíma si túto dominantu Bratislavy americký reportér. Podľa CNN „nadpozemská estetika” vyhliadkovej veže však nemusí pôsobiť až tak nezvyčajne v meste, ktoré bolo kedysi testovacou pôdou pre niektoré z najodvážnejších architektonických projektov v časoch socializmu.
Za ďalší architektonický skvost pokladá CNN budovu Slovenského rozhlasu v tvare obrátenej pyramídy, ktorá zanechá v návštevníkovi na prvý pohľad poriadne silný dojem.
„Táto architektonická extravagantnosť bola dokončená v roku 1983 po takmer dvoch desaťročiach tvorby a dodnes polarizuje názory architektov aj širokej verejnosti,” píše CNN.
„…Krátka prechádzka v centre Bratislavy je všetko, čo potrebujete, aby ste získali obraz o socialisticko-realistickom dedičstve krajiny,” odporúča návštevníkom mesta CNN a upozorňuje aj na fontánu Družba zo začiatku 80. rokov na Námestí Slobody: „Kúsok v tvare kvetu. kovového mestského dekoru, ktorý prenáša silné sci-fi vibrácie”.
Reportáž popisuje Bratislavu ako najmladšie európske hlavné mesto, ktoré zatiaľ nie je dostatočne ukotvené v povedomí zahraničných turistov ako Praha či Budapešť. Avšak ako na záver CNN zdôraznila, Bratislava je pre návštevníkov príjemným prekvapením.
„Mesto kontrastov plné nečakaných atrakcií čaká na to, aby ho objavilo viac cestovateľov,” konštatuje na záver CNN.
Za čias „hlbokého totáču” mnoho Slovákov utekalo za hranice na Západ. Mnohí z nich sa nakoniec dostali aj do Ameriky, kde si splnili svoj sen, keď obdivovali Sochu slobody. Dnes americká CNN obdivuje impozantné stavby u nás. Paradoxom doby je, že to sú práve diela socialistických architektov, ktorí ich vytvorili práve počas režimu vládnutia najväčšieho ideologického nepriateľa USA.