Sputnik International hovoril o stanovisku Západu voči Madurovej vláde a tiež o odmietnutí zo strany Banky Anglicka vrátiť venezuelské zlato s aktivistom kampane Hands Off Venezuela Jorge Martinom.
Sputnik: Podľa informácií novín The Times vedenie Banky Anglicka odmieta odovzdať venezuelskej vláde zlato v hodnote 420 miliónov libier šterlingov v obave, že môže byť ukradnuté prezidentom Madurom. Čo si o tom myslíte?
Jorge Martin: Povedal by som, že je to dosť škandalózna situácia, pretože toto zlato nepatrí Banke Anglicka ani britskej vláde – patrí Venezuele. Nie je to nič iné ako pirátstvo – držia to, čo im nepatrí. Uchovávať zlaté rezervy na bezpečnom mieste je obyčajná prax v mnohých štátoch, robí sa to s cieľom zabezpečiť bezpečnosť zlatých rezerv, ale nie preto, aby vláda krajiny, v ktorej sú uchovávané, rozhodovala o použití týchto prostriedkov.
V podstate to potvrdzuje rozhodnutie prezidenta Huga Cháveza repatriovať väčšinu zlatých rezerv Venezuely zo Švajčiarska. Zlato, o ktorom sa teraz hovorí, to je obyčajný zvyšok. Dôvodom, prečo chce Maduro repatriovať zlato, je ochrana seba a svojej krajiny pred americkými sankciami.
Ak vezmeme do úvahy stanovisko Západu voči Madurovej vláde, aké sú politické motívy zadržiavania venezuelského zlata?
Nepoznáme všetky podrobnosti, vychádzame proste z informácií anonymných zdrojov v The Times. The Times sú solídne noviny, v ktorých je vyjadrené stanovisko vládnucej triedy Veľkej Británie a ktoré by stiahli informáciu o niečom bez skutočných dôkazov.
Je úplne jasné, že v tom tiež majú prsty Spojené štáty. Pred niekoľkými dňami v predvečer strednodobých volieb prezident Trump informoval o zavedení ďalších sankcií proti Venezuele. Zlato sa tiež dostalo do sankčného zoznamu, ale nešlo o zlaté rezervy krajiny, ale o zlato ťažené na juhu Venezuely. Sankcie sa dotknú ľudí a spoločností majúcich nejaký vzťah voči obchodu s venezuelským zlatom na svetovom trhu.
Je správne predpokladať, že rozhodnutie vedenia Banky Anglicka udržať si venezuelské zlaté rezervy súvisí s americkými sankciami a vláda Spojených štátov oznámila britskej vláde plán ďalších akcií.
Budú podľa Vášho názoru nasledovať ostatné európske krajiny príklad USA a Veľkej Británie?
Áno, v EÚ už existuje kampaň na podporu sankcií proti Venezuele. V minulosti vykonávala podobnú kampaň pravicová vláda Španielska, teraz je v krajine nová vláda.
Nedávno bol v EÚ uverejnený materiál o takzvanej humanitárnej kríze vo Venezuele a o potrebe zavedenia sankcií. Domnievam sa preto, že európske vlády pravdepodobne prijmú podobné opatrenia voči sankciám, hoci pokiaľ viem, venezuelské zlaté rezervy v žiadnej inej krajine nie sú.