Slovensko 14. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR – Jakub Kotian)
Poslanec Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška na svojom facebookovom profile poukázal na kritiku a požiadavky poslanca Jána Budaja (OĽaNO), ktoré však následne konfrontoval s jeho minulosťou.
„S návrhom na vydanie novely zákona o protikomunistickom odboji, v ktorom predkladatelia požadovali z titulu zhmotnenia morálneho odsúdenia pôsobenia Štb dodatočne sankcionovať všetkých jej bývalých pracovníkov, sa prišiel do NR SR predviesť pán poslanec Budaj,“ píše v úvode Jaroslav Paška.
Zároveň dodáva, že Budaj v zápale svojho moralizovania, odsudzovania brutality a surovostí štruktúr Štb “sprosto a bezdôvodne” spojil s týmto obdobím aj klub SNS.
„Zábudlivosť je možno prirodzená ľudská vlastnosť. Aj preto si je zrejme treba v tejto chvíli pripomenúť, že na rozdiel od pána poslanca Budaja, nikto z členov poslaneckého klubu nemal žiadne pracovné vzťahy s komunistickou Štb. A pripomenúť si aj slová priateľa a kolegu pána poslanca Budaja z VPN, pána Fedora Gála, uvedené v spomienkach: “Z prvej ruky”, vo vydavateľstve Archa, Bratislava 1991, kde pán Gál doslova hovorí: Ján Budaj vlastnou rukou napísal a podpísal súhlas spolupráce s Štb,- neupozornil na túto skutočnosť ani svojich najbližších priateľov (a to ani v čase pred voľbami), klamal, keď na tlačovej konferencii po voľbách vyhlásil, že túto skutočnosť si mienil so sebou odniesť do hrobu a neskôr začal tvrdiť, že ju jednoducho vytesnil z pamäti, navádzal na klamstvo aj také autority ako sú Miroslav Kusý a Martina Šimečka staršieho, keď im navrhoval, aby povedali, že podpísal spoluprácu s Štb po dohode s nimi, aby sa mu ľahšie vykonávala disidentská činnosť…“ poukazuje Paška na vyjadrenia Fedora Gála.
O spolupráci Budaja so Štátnou bezpečnostnou službou píše v knihe Slovenské dejiny od úsvitu po súčasnosť aj Anton Hrnko. Ten uvádza, že výsledky prvých slobodných volieb v roku 1990 poznamenal dodnes nie celkom uspokojivo vyjasnený škandál okolo Budaja, vedúcej postavy Verejnosť proti násiliu, ktorý bol v čase volebného moratória označený predstaviteľmi vlastného politického subjektu za spolupracovníka ŠtB a stiahnutý z kandidátnej listiny.
Vzhľadom na uvedené Paška dodáva, že mu neprislúcha súdiť kontakty poslanca Budaja s ŠtB. „Som však presvedčený, že s takýmto vysvedčením a mentálnou výbavou je nanajvýš cynické stavať sa do čela morálnych aktivít vysporiadania sa s akýmikoľvek pozostatkami temnej minulosti,“ uvádza v závere svojho komentára.