Tokio 8. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Behrouz Mehri/Pool Photo via AP)
Uzavreté cesty v okolí olympijských športovísk v Tokiu vrátane Národného štadióna, kde sa 23. júla uskutoční otvárací ceremoniál, sú neklamným znakom vrcholiacich príprav Japoncov na olympijské hry
To všetko v čase, keď organizátori vrátane Medzinárodného olympijského výboru (MOV) čelia permanentnému odporu japonskej verejnosti a v Tokiu aj ďalších veľkých mestách stále platí stav núdze v súvislosti s pandémiou koronavírusu.
“Do začiatku olympijských hier nám zostáva 45 dní a stále musíme byť ostražití v plánovaní príprav. Tie však už nemôžeme zastaviť. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 začal klesať a pevne veríme, že situáciu budeme mať čoskoro pod kontrolou,” vyhlásila šéfka organizačného výboru OH Seiko Hašimotová.
Denný prírastok nakazených v Tokiu je 500 prípadov, oproti tisícke spred mesiaca. Počet hospitalizácií a ťažko chorých sa tiež znížil, ale v porovnaní s jeseňou 2020 musia zdravotníci bojovať s novými kmeňmi ochorenia, ktoré začínajú prevažovať nad pôvodnými. Odborníci varujú, že s predpokladaným zvýšením mobility v súvislosti s olympijskými hrami začne opäť stúpať počet nakazených. Podľa úradu vlády dosiaľ kompletne zaočkovali iba 3,66 percenta Japoncov. Prvú dávku vakcíny má v sebe približne 10,7 percenta obyvateľstva tejto 130-miliónovej ostrovnej krajiny. Ochoreniu doteraz v Japonsku podľahlo 13 500 osôb, čo je viac ako v mnohých iných ázijských krajinách.
“Naša vláda a MOV stále tvrdia, že organizujú bezpečnú olympiádu. Každý priemerne vzdelaný človek vie, že určité riziko stále existuje. Je stopercentne nemožné mať olympiádu s nulovým rizikom nákazy pre jej účastníkov,” vyhlásil Hiroši Ošitani, virológ na univerzite Tohoku a poradca vlády pre zdravotnícke otázky.
Generálny riaditeľ organizačného výboru Toširo Muto nevylúčil, že účastníkov OH zo zahraničia z radov médií a sponzorov budú pri vstupe do Japonska monitorovať prostredníctvom GPS, aby mali istotu, že dodržiavajú všetky bezpečnostné pokyny a štandardy uvedené v olympijských príručkách na to určených.
“Zástupcovia médií budú testovaní dvakrát počas cesty do Japonska a potom ešte niekoľko dní po prekročení hraníc. Všetci budú musieť podpísať dohodu o tom, že 14 dní budú súhlasiť s obmedzeniami rôzneho druhu vrátane pohybu. Ak sa zistí akékoľvek porušenie pravidiel, striktne uplatníme opatrenia ako pozastavenie alebo odňatie akreditácie a deportujeme ich domov,” vyhlásil Muto.
Japonsko až dosiaľ investovalo 15,4 miliardy dolárov do organizácie OH v Tokiu, ale vládne audity informovali o dvojnásobku tejto sumy. Dôležitým zdrojom príjmov MOV sú financie z televíznych práv. Ak by sa hry ani po ročnom odklade nekonali, MOV by prišiel odhadom o 3 až 4 miliardy dolárov. A to si jeho vrcholní predstavitelia nevedia predstaviť.