Bratislava 25. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Spoločnosť zistí rok po otvorení kultúrnych inštitúcií, čo z umeleckého diania v živej kultúre sa nakoniec podarí zachrániť. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Akadémie divadelných tvorcov (ADT) a dramaturgička Viki Janoušková. Podotkla, že pocit smútku a frustrácie z umeleckých kruhov cítiť, pretože pre mnohých ľudí sa ich očakávania nenaplnili, alebo sa pomaly plnia až teraz. Zdôraznila, že podstatnejšie ako hodnotiť rok vlády ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) je určiť si, čo sa ešte dá zachrániť. Milanová nastúpila do funkcie šéfky rezortu kultúry 21. marca 2020
V kultúre by bolo podľa Janouškovej potrebné čo najskôr zverejniť a prezentovať návrh a plán štatútu profesionálneho umelca. Ako ďalej poznamenala, o tejto téme sa hovorí síce často, ale len „v polohe efemérneho horizontu budúcnosti“. Štatút profesionálneho umelca je pritom chápaný ako sociálne zabezpečenie pre ľudí pracujúcich v kultúrno-kreatívnom sektore, keďže mnohí z nich pracujú na hrane minimálnej mzdy. Janoušková vysvetlila, že z daného dôvodu je v ňom potrebné nájsť ešte „okienka“.
Doplnila, že toto sociálne zabezpečenie sa spomína v zákone od roku 2015 a v roku 2020 tento termín zahrnul aj ďalších profesionálov v kultúre. Kultúra by však mala byť podľa prezidentky ADT podchytená aj v iných inštitucionálnych a legislatívnych úpravách, nielen v štatúte profesionálneho umelca. Ako príklady uviedla nové nastavenie organizačných jednotiek umeleckých zoskupení, ktoré by zadefinovali umelecké teleso, či otvorenie a podchytenie nových nastavení v divadelnom zákone.
Janoušková ocenila, že Ministerstvo kultúry SR nastavuje dotácie, ktoré majú byť čiastočným vykrytím finančného prepadu v minulom roku. „Ak však chceme, aby sa situácia neopakovala, je treba už teraz nastavovať spôsob pomoci na tento rok, aby sa ľudia vedeli podľa toho rozhodnúť, či a ako budú pokračovať a následne začať plánovať produkcie, čo v kultúre znamená niekoľkomesačný predstih,“ ozrejmila.