Ján Čarnogurský: Spolužitie národov na veľkej šachovnici

❚❚

Bratislava 14. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

V tomto bloku hovoríme o najväčšom území na Zemeguli, ktoré sa rozkladá od západných hraníc Ruska až k Tichému a Indickému oceánu. Rozkladali sa na ňom veľké ríše, Mongolská, Ruská aj Čínska a chceli toto územie ovládať aj európske mocnosti, najmä Angličania. Zápas o toto územie nedodržiaval presné pravidlá, ale aj tak sa najmä stredu územia, zhruba Strednej Ázii v odborných politických kruhoch začalo hovoriť veľká šachovnica.

Na snímke Ján Čarnogurský

Zbigniew Brzezinski, poradca amerických prezidentov, dokonca v 90-tych rokoch minulého storočia napísal knihu Veľká šachovnica. Pri tejto knihe sa na chvíľu zastavím.

.

Brzezinski sa pokúšal predvídať v nej osud sveta a najmä radiť Západu, čo má robiť, aby si zachoval vládu nad svetom. Čo v knihe píše o Rusku? Ruskú budúcnosť nazval dilemou jedinej alternatívy. Podľa Brzezinského Rusku neostáva nič iné ako prijať západné pravidlá spoločenského usporiadania, ale prijatie týchto pravidiel bude znamenať, že Rusko sa rozdelí najmenej na tri časti – Ďaleký východ, Sibír a európske Rusko, čiže historický ruský štát zanikne.

Brzezinski ešte nedopísal ďalšiu knihu a ukázalo sa, že Rusko má predsa aj inú alternatívu. Putina. Dnes sa o rozpade píše v súvislosti s Európskou úniou, Veľká Británia už vystúpila a cesta po juhu Spojených štátov nenapĺňa amerického vlastenca optimizmom. Pred stretnutím Putina a Trumpa v Helsinkách americká tlač vyzývala Trumpa, aby na stretnutie nešiel, pretože s Putinom prehrá. Do zväzku Ruskej federácie vstúpil Krym, ktorý predtým vystúpil z Ukrajiny.

.

Veľká šachovnica zostala pod vládou národov, ktoré ju obývajú. Musia však počítať, že pokusy o ovládnutie stredu Ázie a okrajov Európy budú pokračovať.

Za hlavnú prekážku ovládnutia stredu Ázie a potom celých kontinentov západné národy považujú Rusko. Preto každá zámienka bude dobrá len ak oslabí Rusko. Ak terajšie dôvody pre sankcie proti Rusku pominú, nájdu sa ďalšie. Ale ruský národ prejavil odolnosť rovnako vo vojne, tak aj teraz v mieri. Neustúpil sankciám, úspešne rozvíja svoj štát, svoje hospodárstvo aj svoju kultúru. Priatelia Ruska v zahraničí vystupujú čoraz organizovanejšie. V Taliansku vznikla vláda, ktorá chce zrušiť sankcie proti Rusku, v Nemecku v prieskumoch verejnej mienky stúpa strana Alternatíva pre Nemecko, ktorá má v programe rozvoj vzťahov s Ruskom. Slovenská a česká vláda osamote sú slabé na zmenu európskej politiky voči Rusku, ale spolu s Maďarskom, Rakúskom, Talianskom a čoskoro možno aj s Nemeckom budú schopné obrátiť európsku politiku voči Rusku. Zmeny, ktoré sa udiali za posledných 30 rokov v Rusku aj v Európe dávajú poučenie ako usporiadať spolužitie viacerých národov, aby ich zväzok bol pevný.

Spomínam si ako som ako študent a mladý právnik pozeral na svet okolo seba. Západ bol vtedy pre nás ideálom. Počúvali sme západnú hudbu, pozerali západné filmy a obdivovali západné autá. Túžili sme po slobode cestovať, ktorú mali obyvatelia Západu. Keď sa v novembri 1989 odrazu ukázala možnosť dosiahnuť takú slobodu aj pre nás, takmer všetci sme vyšli na námestia a demonštrovali sme proti dovtedajšej vláde. Neschopnosť vtedajších vlád vo východnej Európe a v Rusku udržať sa pri moci vlastnými silami nech sú pre nás poučením. Slovensko leží na hranici s Rakúskom a rozdiel bol pre nás veľmi viditeľný. Životná úroveň v Rakúsku bola výrazne vyššia než vo vtedajšom Československu. Súkromné hospodárstvo sa ukázalo ako efektívnejšie než plánované komunistické. Slobodu cestovať a študovať v zahraničí začalo využívať čoraz viac študentov. Slobodu tlače chceli využívať aj demagógovia na slovenskej aj českej starne. Podarilo sa nám ich udržať v medziach.

Aj keď v roku 1993 došlo k rozdeleniu Československa, nezasialo to nenávisť medzi Slovákov a Čechov. Dnes sú vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi lepšie než v spoločnom štáte. Nová česká vláda má na čele Slováka, primátorkou Prahy je Slovenka. V slovenskej armáde slúžia vo vysokých funkciách českí dôstojníci. V Bratislave a v ďalších slovenských mestách prebiehajú už tri roky demonštrácie proti zriadeniu základní NATO na slovenskom území.

Pred národmi Eurázie stojí výzva ubrániť veľké územia s obrovským prírodným bohatstvom. Územia a bohatstvo nemôže zostať izolované od ostatného sveta, ale pravidlá ich využívania musia zostať v rukách domácich národov. Prvé pravidlo vyžaduje, aby domáce národy nebojovali medzi sebou. Dejiny nám zanechali mnoho vzájomných krívd a nesplnených plánov, ale vzájomný mier je prvé pravidlo. Domáce národy nemôžu ani poskytnúť svoje územie iným mocnostiam na ohrozenie svojho suseda. Základne NATO by v Eurázii nemali existovať. Dôležitým krokom na dosiahnutie tohto cieľa bolo vytvorenie Šanghajskej organizácie spolupráce. Francúzsky prezident generál de Gaulle povedal, že meč je os, okolo ktorej sa točí Zem. Ak si národy Eurázie ubránia svoje krajiny a vzájomný mier, bude len otázkou času, kedy vypracujú vyhovujúce pravidlá hospodárskej výmeny a ochrany a rozvoja svojej kultúry.

.

Na ploche Eurázie existujú viaceré veľké náboženstvá. Druhé pravidlo vyžaduje, aby náboženstvá mali slobodu na svoje účinkovanie a zároveň nemohli hlásať vzájomné nepriateľstvo. Náboženstvá majú schopnosť zmobilizovať v ľuďoch všetko až po obetovanie vlastného života. Tento potenciál náboženstva má pomáhať v rozvíjaní Eurázie, nie v jej ničení.

Vo všetkom ostatnom má v Eurázii vládnuť maximálna sloboda. Sloboda Eurázie by mala byť väčšia než sloboda Západu. Už sa tak čiastočne deje, pretože Eurázia nepozná západnú politickú korektnosť, ktorá západných ľudí spútava viac a viac.

Hovorí sa, že základnou vedou Západu je fyzika, základnou vedou Východu psychológia. Našou výzvou je zjednotenie fyziky a psychológie na vytvorenie dôstojných podmienok pre život ľudí na tejto Zemi, nie len v Eurázii.

Ján Čarnogurský, Sevastopoľ, august 2018

Autor príspevok predniesol na Eurázijskej škole priateľstva a vzájomnej pomoci.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:16

Švédsky výrobca batérií pre elektromobily Northvolt vo štvrtok uviedol, že požiadal súd v USA o ochranu pred veriteľmi, aby reštrukturalizoval svoj dlh a zreorganizoval svoje podnikanie.

Včera 20:16

Americký republikánsky politik Matt Gaetz stiahol vo štvrtok svoju kandidatúru na ministra spravodlivosti vo vláde novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Súvisí to s nesúhlasom republikánov v Senáte, ktorých podporu by potreboval na potvrdenie vo funkcii.

Včera 19:56

Poľsko patrí medzi členské štáty EÚ, ktoré prijímajú “osvedčené postupy” na uľahčenie prístupu ukrajinských detí k vzdelaniu. Uvádza sa to v správe, ktorú v stredu zverejnila Rada Európy (RE). Rada naznačila, že deti vysídlené pre konflikt na Ukrajine potrebujú udržateľné dlhodobé riešenia.

Včera 19:51

Tržby skupiny Kofola ČeskoSlovensko vzrástli v treťom kvartáli o 33 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a dosiahli tak úroveň viac ako 136 miliónov eur. Darilo sa pritom všetkým pilierom skupiny vrátane novozačlenených pivovarov, informovali vo štvrtok predstavitelia spoločnosti.

Včera 19:51

Popredný ukazovateľ vývoja americkej ekonomiky v októbri 2024 klesol. A o niečo viac, ako sa očakávalo. Ukázal to vo štvrtok najnovší prieskum inštitútu Conference Board.

Včera 19:41

Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan vo štvrtok vyzval členské štáty ICC aj ostatné krajiny na uplatňovanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa. Súd vydal zatykače pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Karim Khan
Na snímke prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan
Včera 19:39

Rusko považuje zastavenie dodávok plynu do Rakúska za úplne opodstatnené. Uviedlo to vo štvrtok ruské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z DPA.

“Nemáme v úmysle zapojiť sa do charity v tomto prípade,” povedala hovorkyňa ministerstva Maria Zacharovová podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

Včera 19:27

Vlaňajšia korunovácia britského kráľa Karola III. a kráľovnej Kamily stála 72 miliónov libier (86,4 milióna eur), uvádza sa vo štvrtkovej vládnej správe, pričom náklady na túto udalosť boli o polovicu nižšie ako náklady na pohreb kráľovnej Alžbety II. v roku 2022.

Včera 19:26

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kritizovala úroveň dodržiavania ľudských práv v Azerbajdžane. Urobila tak pri návšteve na klimatickej konferencii COP29 v azerbajdžanskej metropole Baku.

Včera 19:26

Dánska armáda vo štvrtok potvrdila, že monitoruje čínsku loď na sypaný náklad v tej oblasti Baltského mora, kde sa v uplynulých dňoch pretrhli dva podmorské káble.

Včera 18:50

Európska únia (EÚ) by sa mala snažiť o konštruktívnu spoluprácu v oblasti obchodu s nastupujúcou administratívou novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ale musí byť tiež pripravená zasiahnuť koordinovaným spôsobom, ak Spojené štáty zavedú nové clá na dovoz z 27-členného európskeho bloku. Zhodli sa na tom vo štvrtok európski ministri obchodu.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali