.
Všetky tieto majdany začali proti korupcii (na Ukrajine aj eurointegrácia) a skončili ešte väčšou korupciou, rozvrátením štátu, na Ukrajine vzdialením eurointegrácie. V najlepšom prípade návratom k stavu pred „majdanom“ (Egypt, Tunisko). Po druhé, atraktívny boj proti korupcii si chce privlastniť jedna strana, manipulátori s mladými ľuďmi.
V utorok sme chvíľu boli na Hviezdoslavovom námestí. Počiatky slovenského majdanu sa potvrdzovali. Jeden mladý muž niesol transparent: Nečakajme 4 roky na voľby, napravme veci teraz. Transparentov s podobným obsahom bolo viac.
To je demokracia? Študentky ponúkali natlačené letáky s požiadavkami demonštrácie. To bola atmosféra, ktorá vládla na námestí. Ak by sme vystúpili ako Slovensko-ruská spoločnosť, tým by sme len legimitizovali panujúcu atmosféru. Rozhodli sme sa, že nevystúpime.
Majdan sa nikde nepodaril na prvý raz. Demonštrácie treba opakovať. Čosi také už počúvame. Aj poučenia z iných krajín treba opakovať. Slovensko-ruská spoločnosť ich bude opakovať.
Slovensko-ruská spoločnosť so zlosťou pozoruje prejavy korupcie na Slovensku. Predovšetkým vláda, ale všetky verejné orgány jej majú venovať pozornosť a bojovať s ňou. Kauzy ako Bašternák či Gorila by mali byť vyšetrené a verejnosť informovaná o výsledku. Prezident a predseda vlády by mali mať počas výkonu funkcie služobný byt. Prezident už mal či má, ale sa mu nepáči. Český prezident a predseda vlády majú. Aj v tom sa odzrkadľuje dlhšia štátna tradícia Česka. Ja som ako predseda vlády, aj ako minister, býval v panelovom byte na sídlisku. Naša štátna tradícia sa len buduje.
Môžeme sa na Slovensku hrdiť, že vnútorné problémy sme doteraz prekonali vnútornými silami. Verím, že aj pokus o slovenský majdan prekonáme vnútornými silami.
JUDr. Ján Čarnogurský,
predseda Slovensko – ruskej spoločnosti