Cena? Smiešnych 314.166,66 EUR!
Dovolím si poznamenať, že podstatne lepšia zbraň rovnakej kategórie sa vyrába na Slovensku, a stojí iba štvrtinu ceny. Ide o Stribog SP9 A3S vyrábaný slovenskou firmou Grand Power z Banskej Bystrice. Stribog je inak meno staroslovanského boha vetra.
Aj v zahraničí, a to nielen v Európskej únii, sa vyrábajú porovnateľné zbrane, napríklad CZ Scorpion Evo 3, Brügger & Thomet MP9, Kriss Vector, a ďalšie. Mnohé z nich sú fakt lacnejšie, a pritom úplne porovnateľné s HK UMP. Tak prečo slovenskí vojenskí policajti nakupujú výlučne Heckler und Koch, jednu z najdrahších zbraní v svojej kategórii na trhu?
Pozrime sa, čo o takomto verejnom obstarávaní hovorí zákon.
Podľa ustanovenia § 10 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní, verejný obstarávateľ musí dodržať princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti.
Podľa ustanovenia § 10 ods. 3 zákona o verejnom obstarávaní, príprava a zadávanie zákaziek sa nesmie realizovať so zámerom narušenia hospodárskej súťaže bezdôvodným zvýhodnením alebo znevýhodnením určitých hospodárskych subjektov.
V zmysle citovaného zákona je uvedené obstarávanie krátkych samopalov pre vojenských policajtov nie celkom v súlade so zákonom. Uprednostňuje iba jedného výrobcu a vôbec nie je hospodárne. Vraj náš štátny rozpočet má kvôli COVIDu veľmi nízke príjmy v tomto roku. Prečo teda slovenskí vojenskí policajti nemôžu kúpiť svojich 80 krátkych samopalov na Slovensku, za necelých 80.000 EUR, namiesto 314.166,66 EUR? Rozdiel by mohli použiť podstatne lepšie a efektívnejšie.
Podľa mňa nezaškodí, keď muži vedia aj tancovať aj strieľať, a oboje robia s noblesou.
Slovenský Stribog je ľahší ako HK UMP, má veľmi malý spätný náraz a vyššiu kadenciu. Stribog je jednoducho modernejšia a lepšia zbraň. A podstatne lacnejšia.
Tvorca Stribogu, pán Jaroslav Kuracina, je slovenský technický prodigy a patrí medzi najlepších konštruktérov zbraní na svete. Škoda, že jeho schopnosti dokáže na Slovensku oceniť málokto.
Vraj, ak chceš mier, priprav sa na vojnu (sic pacem, para bellum). V prípade ozajstnej vojny budeme potrebovať našich miestnych, slovenských výrobcov dobrých zbraní. Pán minister obrany Naď to určite vie. Ešte aj v susednom neutrálnom Rakúsku sa armáda vyťahuje, že všetky zbrane, ktoré používa, sa vyrábajú u nich, v Rakúsku. Za predchádzajúcej vlády ministerstvo nakupovalo zbrane najmä v zahraničí.
Pre istotu, vo veci uvedeného tendra bude asi dobré poslať pánovi ministrovi aj oficiálne námietky. Aby konečne nastala zmena aj na ministerstve obrany.
Ján Čarnogurský ml.