Bratislava 2. apríla 2024 (HSP/BBC / Foto:Sputnik/AP-Joel Ryan )
Svetoznáma spisovateľka J.K. Rowlingová v sérii príspevkov na sociálnych sieťach napadla nový škótsky Zákon o zločinoch z nenávisti. Podľa BBC vyzvala políciu, aby ju zatkla, ak sa domnieva, že tým spáchala nejaký trestný čin
Autorka Harryho Pottera, ktorá žije v Edinburghu, označila za mužov niekoľko transrodových žien vrátane odsúdených väzňov, trans aktivistov a iných verejných činiteľov.
Povedala, že sloboda prejavu a presvedčenia je na konci, ak bude zákonom zakázaný presný opis biologického pohlavia.
Skotský prvý minister Humza Yousaf predtým uviedol : „Nový zákon bude riešiť rastúcu vlnu nenávisti.“
Zákonom o nenávistných trestných činoch a verejnom poriadku z roku 2021 v Škótsku sa vytvára nový trestný čin “podnecovania nenávisti” týkajúci sa veku, zdravotného postihnutia, náboženstva, sexuálnej orientácie, transrodovej identity alebo intersexuálnej príslušnosti.
Zákon však nechráni ženy ako samostatnú skupinu pred nenávistnými prejavmi. Očakáva sa, že škótska vláda to neskôr zahrnie do samostatného zákona o mizogýnii.
Dlhodobá kritika
J.K. Rowlingová už dlhodobo kritizuje niektoré aktivity týkajúce sa trans osôb. Svoj kontroverzný príspevok uverejnila na X práve v ten istý deň, keď nové právne predpisy vstúpili do platnosti.
Napísala: „Zdá sa, že škótski zákonodarcovia pripisujú vyššiu hodnotu pocitom mužov, ktorí predvádzajú svoju predstavu o ženskosti, hoci akokoľvek mizogýnne alebo oportunisticky, než právam a slobodám skutočných žien a dievčat.“
„Nie je možné presne opísať alebo riešiť realitu násilia a sexuálneho násilia páchaného na ženách a dievčatách, ani riešiť súčasný útok na práva žien a dievčat, ak nám nie je dovolené nazývať muža mužom,“ uviedla.
„Sloboda prejavu a presvedčenia je v Škótsku na konci, ak sa presný opis biologického pohlavia považuje za trestný čin,“ dodala.
Rowlingová upozornila na niektoré trestné prípady vrátane transrodového násilníka Isla Brysona. Spomenula tiež výtržníka Andrewa Millera, ktorý uniesol a napadol dievča na škótskych hraniciach. V sérii príspevkov, ktoré sa týkali aj transrodových aktivistov a ďalších osôb, ich označila za mužov.
“Teším sa, až ma zatknú”
„Momentálne som mimo krajiny, ale ak to, čo som tu napísala, bude podľa podmienok nového trestného zákona kvalifikované ako trestný čin – teším sa, že ma zatknú, až sa vrátim do rodiska škótskeho osvietenstva,“ napísala.
Škótska polícia uviedla, že v súvislosti s týmito príspevkami nedostala žiadne sťažnosti.
Premiér Rishi Sunak povedal, že ľudia by nemali byť kriminalizovaní za to, že uvádzajú “jednoduché fakty o biológii”. Vo vyhlásení Sunak prisľúbil, že “jeho strana bude vždy chrániť slobodu prejavu”.
Maximálny trest podľa nového zákona v Škótsku je sedem rokov odňatia slobody.
Osoba sa dopustí trestného činu, ak sprostredkuje materiál alebo sa správa spôsobom, “ktorý by rozumná osoba považovala za ohrozujúci alebo urážlivý”, s úmyslom podnecovať nenávisť na základe chránených charakteristík.
Vyvolávanie nenávisti na základe rasy, sexuálnej orientácie a náboženstva bolo vo Veľkej Británii nezákonné už na základe Zákona o verejnom poriadku z roku 1986. Teraz sa naň bude vzťahovať aj nový zákon v Škótsku
Hranica pre tento trestný čin je nižšia ako pre ostatné chránené charakteristiky, keďže zahŕňa aj “urážlivé” správanie.
V Anglicku a Walese je podnecovanie nenávisti na základe rasy, náboženstva alebo sexuálnej orientácie prostredníctvom vyhrážok naďalej nezákonné.
Protest pred parlamentom
V Škótsku nový zákon tiež zjednocuje existujúce zákony o trestných činoch, ktoré sú “zhoršené predsudkami” voči chránenej charakteristike. Túto skutočnosť môže zohľadniť sudca, ktorý môže udeliť dlhší trest alebo vyššiu pokutu.
Ráno, keď nový zákon vstúpil do platnosti, sa pred škótskym parlamentom v Edinburghu zhromaždila protestná skupina približne 200 ľudí.
Škótska vláda uviedla, že Zákon o trestných činoch z nenávisti poskytne ochranu pred nenávisťou a predsudkami bez toho, aby potláčal individuálne prejavy.
Prvý minister Humza Yousaf uviedol, že jeho cieľom je riešiť problém, ktorý nazval “rastúcou vlnou nenávisti” v spoločnosti.
V reakcii na všeobecnú kritiku zákona povedal: „Pokiaľ vaše správanie nie je výhražné alebo urážlivé a nemá za cieľ podnecovať nenávisť, potom sa nemusíte obávať, že sa vytvoria nové trestné činy.“
Prečítajte si tiež :