Viacerí opoziční politici podotýkajú, že Erdogan práve preto začal vojenskú kampaň v Sýrii, aby odviedol pozornosť domácej verejnosti od hospodárskych a sociálnych problémov, ktoré trápia Ankaru. Autori článku, posudzujúc udalostí posledných dní, predpokladajú, že sa spojenectvo Moskvy a Ankary v Sýrie môže skrachovať. Pripomínajú, že iba vo februári v bojoch so sýrskou armádou zahynulo vyše 50 tureckých vojakov, z čoho Erdogan, prirodzene, obviňuje Rusko, ktoré pomáha sýrskej vládnej armáde.
Poukazujú na to, že síce Erdogan dostáva určitú pomoc od Washingtonu, ale v svetle ostatných dní to zjavne nepostačí. Spojené štáty nedodali Ankare požadované rakety Patriot a Erdogan sa stále vyhráža Európe, že pustí tam milióny utečencov, čo čiastočne aj urobil. Žiada, aby Európa vyčlenila finančné prostriedky na zabezpečenie ubytovania migrantov v Turecku a prvý balík Európska únia už odklepla. Určite veľa v tejto veci napovie predpokladané dnešné stretnutie Putina a Erdogana.
Izraelský denník Haaretz, ktorý v žiadnom prípade sa nedá upodozrievať zo súcitu s Bašarom Asadom, poukazuje však na to, že v Turecku silnejú hlasy, ktoré žiadajú, aby Erdogan odvelil turecké vojska z tejto krajiny. Pripomína, že minulý týždeň 140 zástupcov tureckej inteligencie podpísalo petíciu, v ktorej prízvukujú, že ich krajinu zahnali do slepej uličky, tureckí vojaci zbytočne zomierajú v Sýrii a medzinárodná povesť a prestíž Turecka klesla na dno. Ich hlavnou požiadavkou je, aby turecké vojská čo najskôr opustili územie Sýrii
O to isté Erdogana žiada dokonca aj časť predstaviteľov jeho vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja. Poukazuje na to, že Erdogan začal veľmi nebezpečnú hru, keď nedodržuje dohody, ktoré podpísal s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Prízvukuje, že takto môže stratiť aj posledného spojenca. Mnohí opoziční, ale aj vládni politici zdôrazňujú, že Turecko by sa nemalo miešať do vojenského konfliktu v Sýrii.
Autor článku uvádza, že sa Erdogan snaží zažehnať krízu, má dosť silnú voličskú základňu a dúfa, že veľké komplikácie nenastanú až do budúcich parlamentných volieb v Turecku, ktoré by sa mali konať o tri roky. Prízvukuje, že Erdogan predsa musí brať do úvahy aj pozíciu Kremľa a Rusko nemieni nechať napospas Bašara Asada. V hre sú aj hospodárske vzťahy Ankary a Moskvy, na ktorých Erdoganovi tiež záleží.
Eugen Rusnák