10. 5. 2018 o 00.24 miestneho času sýrska PVO reagovala na 10 rakiet, ktoré boli neskôr označené za izraelské rakety. O 02.30 miestneho času Iránci a Sýrčania zaútočili raketami na vybrané ciele na Golanských výšinách. O 3.00 už útočili izraelské lietadla na sýrske územia.
Izraelci však tvrdia, že oni len reagovali na útok Iránu a Sýrčanov. To by znamenalo, a) prvých 10 rakiet nevystrelili Izraelci, ale iná krajina, b) Izraelci klamú a prvý útok pochádzal takisto od nich. Ak sa nebudeme venovať možnosti že ide o izraelské klamstvo, treba si položiť otázku – ktorá krajina mohla vystreliť prvých 10 rakiet a čo svojím útokom sledovala?
Nie je ani tak dôležité to, kto daný konflikt vyprovokoval, ale dôležité je, aký má konflikt priebeh. Po prvý krát od roku 1991 dopadli cudzie rakety na izraelské územie a vyzerá to tak, že môžu dopadať znova. Portál iarex v inom článku uvádza, na aké izraelské ciele uvedené rakety dopadli.
Išlo o izraelské vojenské centrum elektronického sledovania, štáb izraelského pohraničného bataliónu 9900, stanice spojenia na Golanských výšinách, body korekcie paľby v prípade pozemných operácii, vrtuľníkové letisko izraelskej armády, štáb 810 brigády, štáb špeciálnej jednotky Binstim.
Podľa najnovších informácii Izraelci následne poslali do bojov 28 lietadiel F-15 a F-16, ktoré v oblasti Kuneitry vystrelili 60 rakiet. Sýrska vzdušná obrana zložená zo S-75 a S-125 zostrelila polovicu rakiet. Presné informácie o stratách medzi Iráncami a Sýrčanmi nie sú známe, Izrael takisto neuviedol aké škody pri iránsko-sýrskom ostreľovaní utrpel.
Zatiaľ všetky útoky z oboch strán smerujú na vojenské zariadenia. Konflikt sa však môže vymknúť spod kontroly, ak zahynú prví civilisti. Američania už vystríhali Irán, že sú ochotní vstúpiť do konfliktu na strane Izraela.
Avrora Zorinová na portáli politexpert uviedla ďalšie zaujímavé informácie. Konflikt medzi Izraelom vs. Iránom/Sýriou sa začal 9. 5. 2018, kedy Izrael vystrelil 2 rakety na vojenské ciele v el Kisve, tieto rakety zničili sýrske PVO.
Situácia sa zdramatizovala 10. 5. 2018, kedy zaútočilo 28 izraelských lietadiel F-15 a F-16 a vystrelili na sýrske ciele 60 rakiet vzduch – zem, dôvodom bolo podľa Izraela ostreľovanie Golanských výšin zo strany Iránu a Sýrie, izraelská PVO väčšinu iránskych rakiet podľa izraelských informácii zostrelila. Rovnako Sýrčania uvádzajú, že zostrelili 30 izraelských rakiet.
Ruský expert Vladimír Šapovalov, ktorý sa situácii venuje upozornil na skutočnosť, že vzťahy medzi Iránom a Izraelom boli vždy veľmi zložité a nejde o prvé incidenty. Šapovalov však so znepokojením vníma súčasnú eskaláciu konfliktu. Podľa Šapovalova treba očakávať rast napätia medzi Iránom a USA, toto napätie sa zvýšilo po odstúpení Američanov od dohody s Iránom o jadrovom výskume, pričom Američania pripravujú aj nové sankcie proti Iránu a všetkým, kto bude s Iránom spolupracovať.
Šapovalov tvrdí, že súčasné americké elity sú nepredvídateľné a nezodpovedné, hrozí eskalácia konfliktu, ktorá vyvrcholí priamym útokom USA na Irán. Netanjahu sa zúčastnil rozhovorov s Putinomv Moskve, kde obaja politici hodnotili problematiku iránsko-izraelských vzťahov a zvyšovanie iránskeho vplyvu v Sýrii.
Podľa Šapovalova je Rusko jedinou silou, ktorá dokáže zabrániť eskalácii konfliktu do väčších rozmerov. V Sýrii sa teda objavilo nové ohnisko konfliktu, Rusko by mohlo vystúpiť v roli prostredníka medzi Izraelom, Iránom a Sýriou s cieľom zabrániť eskalácii konfliktu. Či bude reálny tento scenár vývoja závisí od toho, ako sa vyvinie situácia v USA, kde proti sebe stoja záujmy Trumpa a protitrumpovských elít.