Tel Aviv 20. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ariel Schalit)
Izrael sa v utorok pridal k Spojeným štátom a ďalším krajinám, ktoré sa odmietajú pripojiť ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, ktorý budú predstavitelia jednotlivých vlád podpisovať v decembri v Maroku. Informovala o tom agentúra DPA
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, považovaný za tvrdého odporcu imigrácie, povedal, že “ministerstvo zahraničných vecí inštruoval, aby oznámilo, že Izrael nebude súhlasiť a nepodpíše Globálnu dohodu o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii”.
“Sme odhodlaní chrániť naše hranice pred nelegálnymi migrantmi. To sme robili a to budeme robiť aj naďalej,” povedal.
Pridá sa aj Poľsko
Poľská vláda rozhodla, že nepodporí pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii, ktorého cieľom má byť bezpečná a riadená migrácia.
Nesúhlas s paktom Varšava odôvodnila záujmami národnej suverenity.
Po utorkovom zasadaní poľskej vlády jej tlačový úrad vydal vyhlásenie, v ktorom sa konštatuje, že dokument nespĺňa požiadavky Poľska na “silné garancie suverénneho práva rozhodovať, koho krajiny príjmu na svoje územie, a na rozlišovanie medzi legálnou a nelegálnou migráciou”.
Kritici pribúdajú
Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.
Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v dňoch 10.-11. decembra.
Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Estónska a Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja. V utorok sa k nim pripojilo aj Poľsko.
Zástancovia paktu tvrdia, že pomôže lepšie regulovať migračné toky a bude chrániť práva migrantov. Kritici argumentujú, že ako ľudské právo je v dokumente zakotvená aj migrácia z ekonomických dôvodov.