“Nastal čas, aby sme napravili historickú nespravodlivosť pogromov (proti Židom) v siedmich arabských krajinách a Iráne a vrátili stovkám tisíc Židov, ktorí stratili svoj majetok, na čo majú právo,” vyhlásila podľa Times of Israel izraelská ministerka pre sociálnu rovnosť Gila Gamlielová, členka strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua.
Medzinárodná organizácia JJAC zastrešujúca židovské komunity v arabských krajinách odhaduje, že založením Izraela v roku 1948 asi 856-tisíc Židov z 10 arabských krajín (ďalšími boli ešte Alžírsko a Libanon) utieklo alebo boli olúpení o svoj majetok.
Podľa údajov uvedených vo vysielaní Hadashot TV v sobotu večer, v súčasnosti sú už po 1,5-ročných snahách ukončené nároky na odškodnenie s dvomi z ôsmich krajín, ktoré sa týkajú židovských aktív z Tuniska vo výške 35 miliárd dolárov a 15 miliárd dolárov z Líbye. Celkovo by však malo ísť o viac ako 250 miliárd dolárov, po rokovaniach ešte s Marokom, Irakom, Sýriou, Egyptom, Jemenom a Iránom.
K vyriešeniu kompenzácií prispievajú aj prípravy Trumpovej administratívy na možné dosiahnutie dlho očakávaného izraelsko-palestínskeho mierového návrhu. Izraelský zákon z roku 2010 totiž stanovuje, že každá mierová dohoda musí zabezpečiť aj kompenzáciu majetku židovských komunít a jednotlivých Židov nútených odísť z arabských krajín a z Iránu.
Na druhej strane, aj palestínske úrady požiadali Izrael o kompenzáciu vo výške 100 miliárd dolárov za majetok, ktorý zanechali arabskí obyvatelia, keď taktiež museli odísť z územia vzniknutého izraelského štátu, k čomu predložili pre USA dokumentáciu už pred desiatimi rokmi. Podľa novín Times of Israel by však takéto domáhanie sa zo strany Palestínčanov znamenalo “koniec Izraela ako židovského štátu”, takže žiadna z izraelských vlád ho neprijala.
Izrael chce, aby sa podľa trvalej mierovej dohody palestínski utečenci stali občanmi palestínskeho štátu a židovskí utečenci z arabských krajín občanmi Izraela. Argumentuje aj tým, že rozšírením postavenia utečenca na palestínskych potomkov inštitúcie OSN umelo vyvolávajú problém a komplikujú mierové úsilie, a toho názoru je aj Trump, ktorého vláda minulý rok oznámila, že zastavuje financovanie palestínskej agentúry OSN pre utečencov UNRWA.
Izrael totiž nikdy formálne nepožadoval kompenzáciu za Židov vyhnaných z arabských krajín a napriek tomu, že mnohí z týchto Židov prišli do Izraela bezpodmienečne, od medzinárodného spoločenstva nehľadali formálny štatút utečenca.
Peniaze získané z ôsmich krajín by neboli pridelené jednotlivým rodinám, ale uložili by sa do osobitného štátneho fondu. Gamliel koordinuje tento proces spolu s izraelskou radou pre národnú bezpečnosť, ktorá pracuje na úrade predsedu vlády.
Niektorí prisťahovalci do Izraela osobne tvrdia, že táto otázka sa presadzuje, aby sa Izrael stal vyjednávacím preukazom pri rokovaniach s Palestínčanmi, aby sa zabránilo palestínskym nárokom na odškodnenie za majetok, ktorý po nich zostal v Izraeli.