Libanon a Izrael neudržiavajú diplomatické vzťahy a sú v podstate vo vojnovom stave.
Podľa hovorcu cyperskej vlády je Izrael pripravený vyslať zdravotnícky personál na Cyprus v prípade, že tam budú prevezení zranení po utorkových výbuchoch v prístave libanonského hlavného mesta. Let z Izraela do Libanonu totiž trvá len približne 40 minút. Podľa DPA izraelská delegácia kroky pre prípadnú cestu na Cyprus prijíma.
Izraelská rozhlasová a televízna stanica Kan v stredu uviedla, že Izrael je v pokročilom štádiu rokovaní o možnom transporte materiálneho zabezpečenia do Libanonu prostredníctvom OSN.
V správe sa tiež spomína, že Izrael plánuje na tomto materiáli nechať hebrejské písmo, aby Libanončania vedeli, že pomoc je z Izraela. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí však túto správu odmietlo komentovať.
Izrael tiež navrhol francúzskym a cyperským predstaviteľom, aby doručili do Libanonu izraelskú zásielku zdravotníckeho vybavenia a pomoci, píše internetová stránka stanice Kan.
Nemocnice v severnej časti Izraela uviedli, že sú zranených z Bejrútu pripravené liečiť.
Libanon a Izrael sú od založenia židovského štátu v roku 1948 technicky v stave vojny — s občasnými prestrelkami pozdĺž línie prímeria. Krajiny vedú taktiež dlhodobý spor ohľadne vytýčenia vzájomných hraníc.
V libanonskom parlamente dominujú spojenci proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ktorí podporujú súčasnú vládu. Hizballáh a Izrael viedli proti sebe v roku 2006 mesiac trvajúcu vojnu.
Príslušníci Hizballáhu bojujú v sýrskej občianskej vojne na strane tamojších vládnych síl. Hizballáh sa v minulosti zaviazal pomstiť za každého bojovníka, ktorého Izrael zabije v Sýrii. Hizballáh považujú Izrael a Spojené štáty za teroristickú organizáciu.
Pápežská nadácia ACN spustila okamžitú kampaň na pomoc rodinám
Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, spustila okamžitú kampaň na pomoc rodinám v Libanone. Potravinová pomoc v celkovej hodnote 250.000 eur odíde v pondelok 10. augusta. Za prvé tri hodiny zbierky darcovia zo Slovenska darovali prostriedky pre 150 postihnutých rodín. Pomoc je sľúbená pre 5000 rodín, pričom hodnota jedného potravinového balíčka je 50 eur. TASR o tom informoval Ján Tkáč z Pápežskej nadácie ACN.
Prvá fáza zbierky trvá do pondelka, keď musia odísť prostriedky na zabezpečenie najurgentnejšej krízovej pomoci. Neskôr budú pokračovať ďalšie formy pomoci. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi je celosvetová dobročinná organizácia, ktorá od roku 1947 pomáha trpiacim a prenasledovaným. Zastúpenie má v 26 krajinách sveta, na Slovensku pôsobí od roku 2017.
UNICEF je už na mieste a pomáha zasiahnutý
Výbuch v Bejrúte okamžite zlikvidoval časť mestskej štvrte v okolí prístavu, porozbíjal okná a poškodil budovy. Počet obetí už prekročil 100 a nezvestní stále pribúdajú. Viac ako 4 000 ľudí bolo zranených a vyše 300 000 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. UNICEF sa obáva, že medzi obeťami je mnoho detí a varuje, že deti, ktoré strašný výbuch prežili sú traumatizované a v šoku.
UNICEF je už od prvého dňa na mieste a je pripravený pomôcť deťom a ich rodinám. To nebude možné bez finančnej pomoci z celého sveta. Toto nešťastie ešte viac prehĺbilo humanitárnu krízu v Libanone. Nemocnice sú ochromené a pracovníci v prvej línii sú vyčerpaní už z prudkého nárastu prípadov COVID – 19. Krízu znásobuje hospodársky kolaps.
Miestna pobočka UNICEF je už na mieste. UNICEF poskytol zamestnancom prístavu v Bejrúte pitnú vodu, spolu s Ministerstvom zdravotníctva pomáhal pri kontrole toho, čo ostalo z liekov a vakcín uskladnených v prístave. Partneri, ktorých UNICEF finančne podporuje, poskytujú psychosociálnu podporu pre zasiahnuté deti po celom meste. V najbližších dňoch sa pomoc zintenzívni. UNICEF začal oslovovať rodiny a preveruje potreby.
UNICEF začal s pomocou po výbuchu, napriek tomu, že ani tím UNICEFu v Libanone nebol ušetrený. 7 pracovníkov bolo ZRANENÝCH, jeden stratil manželku a DESIATKY PRIŠLI O STRECHU NAD HLAVOU. Väčšina zamestnancov – rovnako ako väčšina ľudí v Libanone – je v šoku.
„Myslíme na všetky deti a rodiny, ktoré boli zasiahnuté. Predovšetkým na tých, ktorí prišli o svojich blízkych,“ vyjadrila sústrasť zástupkyňa UNICEF v Libanone Yukie Mokuo. Ide o najbližšie hodiny. Potrebná je pitná voda, lieky na ošetrenie zranených, ochranné pomôcky pre miestnych zdravotníkov, starostlivosť o vystrašené a traumatizované deti, spájanie rodín, poskytovanie náhradného ubytovania a bude toho oveľa viac.
UNICEF preto vyzýva na pomoc, aby mohol pokračovať v poskytovaní pomoci pre deti a rodiny.