Jeruzalem 4. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ahmed Abed)
Izraelské letectvo podľa najnovších informácií začalo sériu leteckých útokov na rôzne ciele palestínskych skupín v Pásme Gazy. Informoval o tom priamo z miesta korešpondent agentúry Sputnik
Uvádza sa, že dané ciele sa nachádzali v severnej a strednej časti Pásma Gazy.
Avšak, izraelské médiá s odvolaním sa na vojenské zdroje uvádzajú, že letecké útoky boli reakciou na odpálenie balónov s výbušninami z Pásma Gazy smerom k izraelským mestám.
Zastavenie paľby
Pripomeňme, že izraelská vláda na konci mája potvrdila rozhodnutie o zastavení útokov na Pásmo Gazy. Vtedy o tom informoval miestny televízny kanál. Minister obrany krajiny pritom skôr tvrdil, že je pripravený rozšíriť kampaň proti hnutiu Hamas.
“Vláda potvrdila zastavenie paľby,“ stálo v správe 12. televízneho kanálu. Zastavenie paľby v Pásme Gazy zo strany Izraela začalo v piatok 21. mája o druhej hodine v noci miestneho času, uviedli médiá.
Vyostrenie konfliktu
Situácia v regióne sa prudko vyostrila večer 10. mája. Strety moslimov s izraelskou armádou začali kvôli vysťahovaniu niekoľkých palestínskych rodín zo štvrte Šejch Džarach vo východnom Jeruzaleme, následne došlo k vojenským akciám.
Kvôli takmer neustálemu raketovému ostreľovaniu v Izraeli zomrelo 12 osôb. Tel Aviv zaútočil na Pásmo Gazy, kde zlikvidoval niekoľko bojovníkov, vrátane vysoko postavených poľných veliteľov. Podľa informácií palestínskeho ministerstva zdravotníctva pri izraelských útokoch zomrelo 227 ľudí, ďalších tisíc bolo zranených.
Pásmo Gazy je jednou z častí Palestíny, ktorej delenie území je spochybnené účastníkmi mnohoročného arabsko–izraelského konfliktu. V roku 1947 Valné zhromaždenie OSN vypracovalo plán rozdelenia Palestíny, ktorý dodnes neprijala arabská strana. Po prevrate v roku 2007 Pásmo Gazy riadi islamská organizácia Hamas.
Proces mierovej regulácie konfliktu je pozastavený. Palestínčania požadujú, aby budúce hranice medzi dvoma suverénnymi štátmi prechádzali tam, kde boli do Šesťdňovej vojny v roku 1967 s možnou výmenou územia. Chcú svoj štát vytvoriť na Západnom brehu rieky Jordán a v Pásme Gazy, východný Jeruzalem chcú urobiť hlavným mestom. Izrael s týmito požiadavkami nesúhlasí.