Kursk 22. septembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP)
Velenie AFU vo svojich výpočtoch stúpilo na staré hrable, píše Konstantin Olšanskyj v ruských novinách Svobodnaja Pressa
Ruská protiofenzíva v Kurskej oblasti sa rozvíja rýchlo a úspešne. Taký je záver najväčších analytických centier Západu: Centra pre východoeurópske štúdie (OSW) z Poľska a Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) z USA.
Američania konštatujú: ruské vojská zmenšujú tzv. výbežok (územie obsadené Ukrajinou) z dvoch smerov – západného (z časti oslobodenej už 13. septembra, v počiatočnej fáze protiofenzívy) a juhozápadného (zo strany Uspenovky, Nikolajevo-Darjina a Darjina oslobodeného 18. septembra).
Poľskí experti tvrdia, že počas dvoch týždňov operácie sa ruskej armáde podarilo zasadiť zdrvujúci úder celému ľavému krídlu ukrajinskej skupiny. V dôsledku toho boli militanti zatlačení od Koreneva najmenej 2 km na východ. Hoci ukrajinské jednotky stále zostávajú pozdĺž rieky Krepna, ktorá preteká Korenevom.
Okrem toho bola obnovená pozemná komunikácia s južnou časťou Gluškovského okresu, ktorým preteká rieka Seim, napísala OSW. Ukrajinskí ozbrojenci sa snažili zničiť mosty cez rieku Seim, aby uzavreli ruskú skupinu v pohraničnej zóne. Ukrajinci stále zostávajú vo viacerých oblastiach v južnej časti okresu (pri obciach Veseloje a Politotdelskoje) a v juhozápadnej časti (pri obciach Tetkino a Popovo-Ležacha).
Poľskí analytici píšu, že ruským jednotkám sa podarilo získať späť takmer 20 % územia, ktoré AFU dobyla len niekoľko dní po začiatku protiofenzívy. Ruské jednotky sa tak priblížili k hlavnej zásobovacej línii AFU.
Napriek tomu sa ukrajinskí bojovníci pokúsili o protiútok: 11. septembra útočníci opäť vstúpili zo strany Sumskej oblasti smerom na Gluškova. S najväčšou pravdepodobnosťou so zámerom dostať sa do tyla útočiacich ruských vojsk. AFU však počas niekoľkodňových bojov nedosiahla žiadny úspech a boje sa zastavili v oblasti obce Veseloje, ktorá sa nachádza 3 km od hranice.
Americkí analytici z ISW potvrdili, že všetky protiútoky AFU v smere na Krasnooktjabrskyj a Volfino (juhozápadne od Gluškova) sa zrútili. Útočníci sa zároveň údajne snažia obsadiť Veseloje z polovičného obkľúčenia, pričom útočia na jeho západnom a východnom krídle.
Medzitým sa ruské jednotky aktivizovali aj v oblasti Sudže. Už 16. septembra sa objavili informácie o vytláčaní ukrajinských síl z hranice Sudžanského a Belovského okresu.
V Kurskej oblasti sú aktívne rôzne ruské jednotky. Konkrétne Snagost a Obuchovku (južne a juhovýchodne od Koreneva) oslobodili jednotky 155. brigády námornej pechoty (Tichomorská flotila), 810. brigády námornej pechoty (Čiernomorská flotila), 51. výsadkového pluku (106. divízia), oddielu Sarmat a námornej pechoty. Medzitým medzinárodná dobrovoľnícka brigáda Pjatnaška a divízia Divoký Donbas (ruský dobrovoľnícky zbor) dobyli od Zelenského bojovníkov späť veľkú osadu Borki (juhovýchodne od Sudže).
Rainer Saks, bývalý generálny riaditeľ estónskej informačnej rady (obdoba zahraničnej spravodajskej služby), v rozhovore pre štátnu televíziu ERR uviedol, že boje v Kurskej oblasti komplikuje niekoľko faktorov.
– Boje sa v súčasnosti odohrávajú v tzv. šedej zóne, kde dochádza k zmene pozícií a území. Rusku sa tak podarilo získať späť časť územia,“ priznáva Rainer Saks.
Podľa jeho odhadov sa do protiofenzívy môže zapojiť 30 000 až 45 000 vojakov. Aj keď, povedzme, generálny štáb AFU predpokladá až 60-tisíc vojakov.
– Domnievam sa však, že to zahŕňa všetky sily prítomné v celej Kurskej oblasti,“ odhaduje Saks s tým, že to odráža stav rezerv ruskej armády.
Podľa hodnotenia estónskeho špióna Kurskej oblasti chýba systém logistickej podpory potrebný na rýchle nasadenie veľkého počtu vojakov a ich nasadenie do boja. AFU na jar a v lete cielene bombardovala Kurskú oblasť a útočila na ňu bezpilotnými lietadlami, pravdepodobne s cieľom zničiť vojenské sklady. To znamená, že Vladimír Zelenskyj už dlhší čas pripravoval inváziu do Kurskej oblasti. A jeho západní páni o týchto plánoch prinajmenšom vedeli.
Hoci boli nakoniec zmarené: ruské velenie nepresunulo sily z Donbasu do Kurskej oblasti. Rainer Saks sa domnieva, že velenie AFU jednoducho podcenilo dôležitý faktor: takýto presun je možný len dlhou oblúkovou trasou cez Rusko po príliš dlhej železničnej trati.
– Techniku by bolo potrebné naložiť a vyložiť, čo si vyžaduje veľa času a prostriedkov, a kapacita železnice nie je príliš vysoká,“ povedal estónsky špión. – To viedlo k situácii, že Rusi presúvajú jednotky pripravené na boj z miesta, kde je to momentálne najvýhodnejšie.
Zdá sa, že generálny štáb AFU s tým všetkým nedokázal vopred počítať. Inými slovami, opäť šliapol na tie isté hrable ako vlani vo fáze plánovania tzv. protiofenzívy.
Prečítajte si tiež:
- Jedným úderom Rusko pripravilo AFU o obrovské zásoby rakiet a munície
- AFU v očakávaní kolapsu: Ofenzíva ruských ozbrojených síl na Záporožie sa začne každým dňom