Moskva 15. januára 2024 (HSP/svpressa/Foto:screenshot)
Špecializované jednotky čoskoro prerazia “nepreniknuteľnú” obranu Ukrovermachtu, myslí si autor článku v novinách Svobodnaja Pressa
Ruskí vojaci hlásia, že ozbrojenci AFU používajú bezpilotné lietadlá na zamínovanie ciest v tyle na úseku frontu Kremenka na Donbase. Takýmto spôsobom sa ukrajinská armáda snaží zabrániť rotácii ruskej armády na pozíciách na tomto úseku.
Dôstojník špeciálnych jednotiek Achmat vysvetlil, že bezpilotné lietadlá vzlietnu, “položia na cestu výbušninu alebo mínu a odletia”. Na tento druh diaľkového zamínovania používajú Ukrajinci poľnohospodárske bezpilotné lietadlá prerobené na bojové a nazývajú ich “Baba Jaga”. Podľa bojovníka Achmat odmínováva túto cestu denne, “a oni každý deň kladú, a kladú (míny) na túto cestu”.
Pripomenul, že začiatkom decembra jeho skupina cestovala autom a vybuchla na jednej z týchto mín vyrobených NATO. “Boli sme len v polovici cesty, keď pod nami auto vybuchlo. V kabíne nás bolo päť a chcem povedať toto…, bolo nás päť a táto vaša mína stála milióny…, a ani jeden človek nemal škrabanec, len okná auta vyleteli von a bok auta poškodili črepiny,” dodal dôstojník špeciálnych jednotiek.
Mimochodom, šéf GUR Budanov povedal, že mínové polia a drony sú základom taktiky “nepriepustnej obrany” AFU. V plnej miere to však platí aj pre Rusov – stačí pripomenúť Surovikinovu líniu. Podľa jedného z vojakov, ktorý publikuje na telegrame, je akékoľvek ukrajinské odmínovacie zariadenie zničené, a to aj pomocou kamikadze dronov, a to, čo sa im podarí vyčistiť, je opäť zamínované pomocou dronov.
O tom hovoril už skôr aj Zalužnyj v článku, ktorý vzbudil rozruch, že “vojna sa dostala do patovej situácie”. Zdá sa však, že sa našiel protijed: ak je veľmi nákladné prejsť mínovými poľami, možno ich preletieť. To si vyžaduje špeciálne výsadkové jednotky, ktoré sa vysadia do blízkeho tyla nepriateľa, pričom ich úlohou je neutralizovať snahu nepriateľa pri odrážaní útoku hlavných síl.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) nevylučuje, že “ruské ozbrojené sily by mohli v rámci prebiehajúcich rozsiahlych vojenských reforiem vytvoriť výsadkové brigády ako súčasť vševojskových pozemných formácií”.
Experti ISW upozornili na publikácie na ruskom internete na túto tému. Ruské ozbrojené sily na ruskom internete informovali, že začínajú formovať výsadkové brigády, ktoré budú pôsobiť ako špecializované jednotky schopné vykonávať obojživelné výsadky a prieskum v ukrajinskom tyle.
Podľa televízneho kanálu Berďansk ZaVtra “účinnosť takýchto jednotiek ako súčasti podriadenej pozemnej armáde preukázal čas. Príkladom je Afganistan, kde na začiatku kampane vznikli prvé podobné jednotky v rámci pozemných síl ZSSR, konkrétne 23 ODŠBr. V roku 2023 sa vedenie ruských ozbrojených síl rozhodlo obnoviť samostatné výsadkové brigády armejského podrozdelenia… Sú schopné vykonávať prieskum v tyle nepriateľa, ako aj prelomiť ešalónovú obranu”.
Je pozoruhodné, že ISW vidí spoločný základ medzi operáciami ŠVO a sovietskymi operáciami v Afganistane. Ide predovšetkým o prelomenie a obkľúčenie dobre chránených pevností. Ak Afganci využívali hornatý terén na vytvorenie “pevností”, bojovníci AFU používajú mínové polia a bezpilotné lietadlá.
Internetový zdroj “Voennyj Osvedomitel” s odvolaním sa na svoje zdroje pripomína, že “tento typ formácií nie je pre domáce ozbrojené sily novinkou. Tesne pred rozpadom ZSSR boli výsadkové brigády a prápory súčasťou pozemných síl, mali oveľa menej ťažkej techniky a na rozdiel od výsadkárov boli podriadené veleniu armády, nie veleniu vzdušných síl. V skutočnosti boli takéto DŠB obdobou moderných leteckých mobilných formácií krajín NATO.”
Podstatou je, aby výsadkové jednotky vykonávali bez zoskoku padákom výsadky do blízkeho tyla nepriateľa. Prvé, čo prichádza do úvahy, je použitie vrtuľníkov. Ako možnosť však nemožno vylúčiť ani let LBS pomocou motorových rogal. Napríklad militanti z Hamasu použili závesné klzáky na prelomenie hraničného múru IDF.
“Každá armáda by mala byť schopná zorganizovať “malý Gostomel” vo svojom útočnom pásme vlastnými silami, čo sa moderným ruským ozbrojeným silám úspešne podarilo len pri Kyjeve zapojením výsadkových vojsk ako samostatného útvaru ozbrojených síl,” zdôrazňuje “Voennyj Osvedomitel”.
Pripomeňme, že rýchle nasadenie príslušníkov ruských ozbrojených síl s využitím vrtuľníkov 24. februára 2022 počas prvých bojov o letisko Gostomel pri Kyjeve šokovalo západných vojenských expertov. V tom čase útočné vrtuľníky Mi-24 a Ka-52 sprevádzali vrtuľníky Mi-8, ktoré prepravovali výsadkárov.
Pri prechode cez Dneper ruský vrtulník “Aligator” pritiahol paľbu protilietadlových delostrelcov AFU a tým ich “vysvietil” pre ruských vojakov, ktorí následne posádky ukrajinskej protivzdušnej obrany zničili. Mimochodom, Ka-52 mal stopy po zásahu od 18 MANPADS. Poškodená bola prevodovka a ľavý motor, ale vrtuľník sa s poškodením vyrovnal.
Po pristátí 300 výsadkárov títo vytvorili kruhovú obranu a začali čistiť priestor. Novinár CNN Matthew Chance na vlastné oči sledoval, ako ruskí bojovníci zriaďujú svoje pozície. Ukrajinské ozbrojené sily vrhli do boja o letisko Antonov svoje najlepšie jednotky. Ruské jednotky sa však z Gostomela stiahli až po 31. marci v rámci príprav na Istanbulskú mierovú zmluvu, ale Zelenskyj nedodržal predjednané dohody a zmluvu nakoniec nepodpísal.
Experti ISW uvádzajú, že už skôr zaznamenali prípady vytvárania prieskumných a útočných brigád ako súčasti všeobecných vojenských formácií ruských ozbrojených síl, a dospeli k záveru, že vytváranie takýchto špecializovaných jednotiek je určené na riešenie špecifických taktických problémov, s ktorými sa ruské vojská stretli na Ukrajine, a to prekonávanie obranných línií, ktoré sa vytvárali a zdokonaľovali niekoľko rokov, od začiatku ATO na Donbase.
Prečítajte si tiež: