Praha 30. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Tento týždeň médiá informovali o tom, že Facebook zablokoval diskusnú platformu Nahnevané matky. Vraj to robí v rámci svojej činnosti zameranej na boj proti dezinformačným aktivitám.
V prípade českého hnutia ide o údajné šírenie nenávisti najmä proti islamu, pretože kedysi Nahnevané matky na sociálnej sieti naznačili, že za smrť a zranenie niekoľkých ľudí v nemeckom Münsteri mohol prisťahovalec.
Ako je vidieť, problém cenzúry je aktuálny aj v dnešnej dobe, keď sa v demokratických krajinách propaguje sloboda slova. Navyše sú vytvorené nástroje, ako sociálne siete, kde sa každý môže vyjadriť k tej či onej otázke.
Sputnik sa obrátil na Evu Hrindovú, správkyňu skupiny Nahnevané matky s otázkou, ako vníma situáciu, ku ktorej došlo.
Predovšetkým stojí za zmienku to, ako bola vytvorená táto platforma, ktorá sa nepáčila spoločnosti Facebook.
Ako uviedla vo svojom komentári Eva Hrindová, hnutie Nahnevané matky vzniklo spontánne na základe blogu. Vtedy podľa jej slov v médiách neboli dostupné žiadne objektívne informácie o islame, tiež začali vyplávať informácie o hrôzach nórskeho systému odoberania detí, vrcholila ukrajinská kríza, o ktorej médiá informovali skôr neobjektívne.
To všetko budúce zakladateľku platformy viedlo k spísaniu textu, v ktorom skôr symbolicky vyzvali všetky naštvané matky k tomu, aby pozdvihli hlas.
“Lenže začali sa hlásiť ľudia, tak som operatívne vytvorila skupinu na Facebooku a neskôr aj facebookovú stránku a tiež web. Z diskusnej platformy sme chceli vytvoriť niečo s pevnejšími obrysmi a nakoniec sme sa rozhodli, že založíme spolok, ktorý nám umožní fungovať serióznejšie a podľa všetkých platných legislatívnych pravidiel,” okomentovala priebeh vytvorenia skupiny jej zakladateľka.
V súvislosti so zablokovaním stránky na Facebooku správkyňa hnutia nahnevaných matiek zdôraznila, že z ich strany pravidlá Facebooku porušené neboli.
“Naše príspevky vecne komentujú dianie a vychádzajú z overených správ. Navyše, väčšina príspevkov bola postojových, názorových. Tam ťažko môže ktokoľvek hodnotiť mieru pravdivosti alebo manipulatívnosť. Postoj je subjektívny, a ak žijeme v slobodnom prostredí, nie je dôvod formulácie vlastných postojov nijako obmedzovať,” vyjadrila sa k veci Eva Hrindová.
Potom vysvetlila, do akej konfrontácie sa možno dostať, ak s vami niektorí nesúhlasia.
“Bohužiaľ, mladí aktivisti, ktorí slepo vyznávajú ľavicovú politiku – zjednodušene ju nazvime politikou probruselskou, eurohujerskou – nevie rešpektovať názory druhých a vo svojom slepom nadšenie pre jediný správny postoj chcú umlčať všetkých, ktorí si dovolia prejaviť vlastný názor. Títo potom oznamujú stránky a profily, ktoré sa im nepáčia a túžia dokonca potom, aby nositelia iných názorov boli súdení a zatváraní,” pokračovala vo svojom komentári.
V súvislosti so spomenutým zmazaním Facebookom profilu hnutia pozoruhodné je to, že útoky na stránky naštvaných matiek organizujú v rôznych skupinách (napr. V Lumpenkaviarni) a odtiaľ útočia. Ako informovala zakladateľka hnutia, Facebook potom veľmi nahlasovanú stránku zruší.
“Sociálna sieť by sa mala takému podlému správaniu brániť, pretože je zneužiteľné a prispieva k zlej povesti prevádzkovateľa sociálnej siete – v skutočnosti nie sú rušené stránky, ktoré by porušovali pravidlá, ale stránky, ktoré si želajú umlčať politických aktivistov bohužiaľ podporovaní vládou a niektorými médiami,” podotkla Eva Hrindová v rozhovore pre Sputnik.
Predstaviteľka naštvaných matiek sa domnieva, že aktivisti sa navyše často stávajú iba nástrojom na likvidáciu kritikov islamu.
“Kritizovať náboženstvo nie je nenávistné správanie! Naopak – kritizovať náboženstvo je žiaduce a nevyhnutné, nie je možné nechať náboženské skupiny ovládať spoločnosť a budovať si fanatickej štruktúry,” podotkla Hrindová.
Dodáva, že kritika akéhokoľvek náboženstva je garantovaná dohovorom o slobode slova.
“Sociálne siete, ktoré blokujú a umlčujú nositeľa kritických názorov, obmedzujú slobodu slova. Zvlášť keď blokujú iba nositeľa konzervatívnych myšlienok a kritiky islamu. Uvedomujem si, že pravidlá prevádzkovateľa sociálnej siete je potrebné dodržiavať a on má právo si ich stanoviť. Pokiaľ ale tieto pravidlá sám zneužíva a nedodržiava, je to na zamyslenie,” zdôrazňuje správkyňa platformy.
V súvislosti s touto témou prirodzene vznikla otázka, či v zásade príspevky na sociálnych sieťach majú byť nejako regulované. Zakladateľka hnutie si to nemyslí. Zastáva názor, že úplne stačí pravidlá slušného správania a obmedzenia prejavov, ktoré jasne a nespochybniteľne vyzývajú k násiliu (napr.: organizovanie útokov na konkrétne osoby).
Ale ak je podľa Hrindovej rešpektovaná sloboda slova, verejná diskusia sa sama kultivuje. Tu predstaviteľka naštvaných matiek poznamenáva, že nesympatické a zlé prejavy sa stávajú marginálnymi a nie sú schopné osloviť veľké skupiny ľudí.
“K tomu bohužiaľ dochádza práve a jedine vtedy, keď je sloboda slova obmedzovaná. Kultivované hlasy serióznych kritikov verejného diania sú umlčiavané ľudia si potom vybíjajú svoju frustráciu v menších skupinách, ktoré nikto neriadi a často potom nasledujú skutočné radikálmi, ktorí majú tiež problém s rešpektovanie slobodných prejavov,” uviedla predsedníčka spolku v poznámkach.
Čo sa týka problému mlčania ohľadom radikálneho islamu v Českej republike, podľa Hrindovej sa situácia dosť zlepšila a témy o skutočnom fungovaní islamu ako ideológie sa dostávajú do verejného priestoru čoraz častejšie.
Zároveň ale podotýka, že témam, ktoré súvisia s islamom, sa bohužiaľ vyhýba väčšina politikov.
“Robia ale veľkú chybu, pretože my nevedieme boj s nelegálnou migráciou – vedieme boj s nelegálnou moslimskou migráciou. Nevedieme boj s terorizmom, vedieme boj s islamským terorizmom. A ak svojho nepriateľa nepoznáte, ťažko s ním môžete viesť víťazný boj. Ale podotýkam, že nevedieme boj s moslimami, ako sa nám snažia vnútiť našu kritici – vedieme boj s totalitnou ideológiou, ktorá najviac poškodzuje práve samotných moslimov,” vysvetľuje svoj postoj predstaviteľka naštvaných matiek.
Jana Rajská