Medzi moslimami sa uchováva názor, že za dnešné nepriateľské nálady moslimov voči Európe sú vinní samotní kresťania, ktorí svojimi križiackymi výpravami do Svätej zeme rozdúchali oheň nenávisti.
No o situácii pred konaním križiackych výprav už pravdepodobne mlčia, alebo jednoducho o nej nevedia. Nepripustia, že prorok Mohamed, samotný zakladateľ islamu, nabádal k nenávisti voči “neveriacim”. Jedným z jeho výrokov je aj tento: “Nariadil som všetkým mužom bojovať, kým nepovedia – Nie je iný boh okrem Alaha! Na svete má byť len jedno náboženstvo – islam.” Islamským učením nabudení Arabi si tak začali podrobovať čoraz väčšie územie a nezastavili sa len na Blízkom východe.
Pohľad na konflikt dvoch náboženských svetonázorov, islamu s kresťanstvom, prináša aj kniha od Toma Hollanda “Ve stínu meče” s podtitulom “Boj o světovou nadvládu a konec starověké společnosti”. Tá spomína, že v roku 997 moslimovia vyplienili Santiago de Compostella, jedno z najposvätnejších kresťanských pútnických miest. Je to jeden príklad za mnohé, ako sa Arabi správali voči príslušníkom iného náboženstva. Netolerovali jeho prejavy.
Križiacke výpravy s úmyslom získať Svätú zem nastali až od 12. storočia, okrem iného aj ako reakcia na nepriateľské arabské výboje. V tomto čase došlo práve k väčšej konfrontácii kresťanskej a arabskej kultúry. Moslimovia považovali našu západnú kultúru za veľký chaos a úpadok. Európania boli skutočne prekvapení arabskou vzdelanosťou, ktorá čerpala z bohatej, ešte starovekej kultúry.
V snahe rozširovania islamu pomocou meča stála v ceste aj slávna Byzantská ríša. Jej moc postupne upadala, až došlo k známej udalosti dobytia Konštantínopolu v roku 1453, ktorá sa považuje za moment jej zániku. Mesto ako symbol veľkoleposti sa ihneď “muselo” zmeniť na moslimské, z kresťanského chrámu Hagia Sofia (Chrám Božej múdrosti) sa stala mešita. Už to ale neboli Arabi, ktorí ju dobyli, ale osmanské vojsko. Islamské myslenie však zostalo.
Turci panovali v 16. a 17. storočí na území európskeho Balkánu, neskôr ich moc oslabla a odtiaľ odišli. No na slávnu éru, na tzv. “zlatý vek”, sa nezabudlo. Ako sa píše v knihe, dve tretiny moslimov si v súčasnosti želá návrat celosvetovej vlády. V tom ich podnecujú aj imámovia, ktorí okrem iného neustále pripomínajú, že krajiny na Blízkom východe napádajú kresťania.
Al Kájda, Islamský štát a ďalšie moslimské teroristické organizácie čerpajú svoju ideológiu práve zo stredovekých interpretácií islamu. Pre nich je podstatná hore spomínaná veta, jeden z Mohamedových výrokov o tom, aby moslimovia bojovali dovtedy, kým islam nebude jediným náboženstvom.
Je teda možné niekdy raz dosiahnuť isté zmierenie?