Blízky východ 7. apríla 2016 (HSP/rt/Foto:screenshot z YouTube)
Viaceré turecké mestá sú pre ISIL bodom, kde sa realizuje predaj starobylých pamiatok kultúrneho dedičstva ukradnutých zo Sýrie a Iraku
“Starožitnosti zo Sýrie a Iraku sú exportované extrémistami väčšinou cez územie Turecka. Hlavným centrom pre pašovanie pamiatok kultúrneho dedičstva je turecké mesto Gaziantep, kde je ukradnutý tovar predávaný na nelegálnych aukciách a potom sa dostáva do siete obchodov so starožitnosťami a na miestny trh Bakırcılar Çarşısi,” píše sa v oficiálnom liste adresovanom ruskému vyslancovi pri OSN Vitalijovi Čurkinovi.
Podľa neho ide asi 100 tisíc kultúrnych pamiatok svetového významu na 4 500 archeologických lokalitách, z ktorých deväť sú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zisky z nelegálneho obchodu islamistov so starožitnosťami a archeologickými pamiatkami dosahuje údajne zhruba 150 až 200 miliónov USD ročne.
Nielen ruský vyslanec tvrdí, že ISIL má zriadenú osobitnú inštitúciu na správu starožitností pod vedením veliteľa menom Abu Sayyaf al-Iraqi, ktorá je súčasťou tzv. ministerstva prírodných zdrojov, kde patrí okrem iného aj obchod s ropou.
Na turecko-sýrskej hranici “objemný tovar” prevážajú turecké dopravné spoločnosti. “Pašované artefakty (šperky, mince, atď.) sa dostanú do tureckých miest Izmir, Mersin a Antalya, kde zástupcovia medzinárodných zločineckých skupín vyrábajú falošné doklady o pôvode starožitností,” vysvetľuje ďalej Čurkin. K predaju dochádza prostredníctvom on-line aukcií, ako je napríklad eBay, či špecializovanými internetovými obchodmi vauctions.com, ancients.info, vcoins.com, trocadero.com, auctionata.com a pod.
Pred menej ako týždňom spravodajci RT získali od členov kurdskej YPG dôkazy o čiernom trhu džihádistov so starožitnosťami a o prepravných trasách cez Turecko, kde sa okrem iného píše: “Bratia strážiaci hranice, pomôžte prosím prejsť bratovi Husseinovi Hania Sarirovi spolu s mužom z Turecka – obchodníkovi so starožitnosťami, spolupracujúcim s naším oddelením starožitností na ministerstve prírodných zdrojov. Milujúci brat Abu Uafa At-Tunisi.”
Aj reportáž z mestečka Shaddadi v sýrskej provincii Hasaká ukazuje predávanie rôznych keramických nádob či iných starožitností. Nikto nevie, odkiaľ predmety sú, ale kurdskí bojovníci údajne našli starú mapu vo francúzštine možno ešte z koloniálnych čias s lokalitami, kde treba kopať.