Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Supreme Leader via AP)
Stovky rokov dokázali za Osmanskej ríše vo Svätej zemi žiť vedľa seba v priateľskom susedstve kresťania, židia a moslimovia. Akonáhle Briti s požehnaním OSN „vmontovali“ do tejto oblasti nový štát, začala nekonečná séria ozbrojených konfliktov. Aké sú prognózy?
Najvyšší duchovný vodca Iránu varoval svet už vlani v septembri: Tamojšie tajné služby ho totiž informovali o zvýšenej aktivite americkej rozviedky v regióne. Sme na prahu veľkých zmien, upozornil Ajatoláh Alí Chameneí, a vtedy treba byť zvlášť ostražitý. V záujme destabilizácie blízkeho východu totiž majú operovať špeciálne zložky tajných služieb USA, tzv. Crisis Group. Táto skupina má za úlohu pripraviť pôdu pre nepokoje tým, že zatlačí rôznymi metódami na neuralgické body v tej-ktorej spoločnosti. Písali sme o tom samostatný článok aj s linkom na video s jeho príhovorom národu. Či Ajatoláhovým zdrojom veríte, alebo nie, je na vás.
Lenže hľa, čo sa nestalo? Hamas zaútočil na Izrael, a Izrael obratom spustil svoje čistky (lebo asi sa zhodneme, že to, čo predvádza už rok, nemožno nazvať špeciálnou vojenskou operáciou…). Tu treba objasniť jednu vec, pretože naše médiá informujú o súvislostiach len veľmi povrchne. Iránsky režim nepovažuje židovský národ za svojho nepriateľa. Individuálny hnev môže existovať, avšak oficiálny postoj je mierový. Dôkaz: Na pôde OSN sa vlani na jeseň osobne stretli vtedajší prezident Iránu Ebrahim Raisi a zástupcovia ortodoxného židovstva z hnutia Neturei Karta.
„Nemáme problém so židovskou vierou,“ vyhlásil vtedy Raisi, ktorý tento rok neprežil nehodu vrtuľníka. „Židia majú u nás právo vyznávať svoju vieru. Jediní, s kým máme problém, sú sionisti.“
Spomenul tiež, že základná politika Iránu je odmietanie útlaku proti komukoľvek, či už ide o židov, kresťanov alebo moslimov. Aj preto Irán napríklad neuznáva teroristov z Islamského štátu (ISIS) ako moslimov.
Zástupcovia Neturei Karta potom uviedli, že vnímajú, ako islamský režim v Iráne ochraňoval tamojšiu židovskú komunitu, a že okupácia Palestíny je neprijateľná. Podľa judaizmu totiž židovský národ odsúdil Boh na život v exile dovtedy, kým nepríde Mesiáš a prinavráti svoj ľud do zasľúbenej zeme.
A asi len ťažko môžeme tvrdiť, že Netanjahu pripomína svojimi skutkami charakterové kvality Mesiáša…
Preto hlboko veriaci členovia Neturei Karta ako znalci svojich Písiem neuznávajú sekulárny, svetský štát Izrael. Zjednodušene povedané: jarmulka z vás ešte riadneho Božieho služobníka nespraví. Preto protestujú na viacmenej pravidelnej báze za slobodnú Palestínu – priamo v uliciach Jeruzalemu! A na videách online môžete vidieť, ako sú niekedy bití či zatýkaní políciou vlastného štátu…
To sú tie paradoxy blízkeho východu, aké nám bez hlbšej znalosti problematiky unikajú. Ale u nás očividne médiá nemajú záujem ísť dostatočne do hĺbky…
Zato portál The Times of Israel prináša podobné texty každú chvíľu. Napríklad ešte v roku 2012, na 64. výročie izraelskej nezávislosti, pálili pravoverní Židia štátne vlajky v rámci protestu proti existencii Izraelu v jeho aktuálnej podobe.
A čo takto pozrieť sa do ulíc slobodného Londýna? Rabín Yacov Weisz, sám Žid, bol v apríli zatknutý políciou za verejné pálenie izraelskej vlajky – môžete si pozrieť reportáž TU. Prečo ho zadržali? Podozrenie z rasovej nenávisti. Voči svojim vlastným? Kde je tu logika? Sám rabín sa vyjadril, že jeho protestný akt prebehol v pokojnom duchu, a vyjadril ním svoj nesúhlas s genocídou vykonávanou v Gaze.
„Jediná takzvaná demokracia na Blízkom východe sa dopúšťa genocídy,“ hovorí Weisz, ujasňujúc svoj odmietavý postoj k politike súčasného izraelského režimu.
Slovenský arabista Tomáš Michaľák vysvetľuje veľmi prístupným jazykom, vecne a čisto faktograficky, o čo vlastne v Izraeli ide: Ako moderná krajina vznikla, prečo začala svoju existenciu vojnou prakticky proti všetkým naokolo, a prečo predtým život na území Palestíny prebiehal v mieri. Ak máte chvíľku, ten rozhovor je nesmierne poučný, bez emócií, a drží sa historických faktov. Veď kým žili obyvatelia palestínskeho územia v tzv. miletoch, teda samosprávnych jednotkách náboženských občín, riešili si svoje záležitosti v rámci svojich komunít. Akonáhle však začalo hromadné prisťahovalectvo cudzincov z Európy, začalo aj vytláčanie pôvodného obyvateľstva a jeho útlak.
A čo s tým teraz, keď veci zašli priďaleko? Nuž, opäť platí, že bude, ako povie a čo dovolí USA. Aj keď poslednou dobou sa to javí tak, že USA už sa zmôže len na plané vyhrážky, a Netanjahu si aj tak robí, čo chce.
Žeby dorazila Pax Judaica?
PS: Poznatky zhrnuté v tomto článku nie sú osobnými názormi jeho autora ani redakcie Hlavných správ. Ide o nezávislý rešerš vypracovaný na základe vyhľadaných a odkazmi doložených, citovaných či parafrázovaných zdrojov rôznych médií alebo tlačových agentúr. Autor článku i redakcia sa zároveň dištancujú od akejkoľvek náboženskej, rasovej, či národnostnej averzii a rešpektujú právo každého človeka na slobodný a bezpečný život či vierovyznanie v rovnocenných, civilizovaných podmienkach.
Prečítajte si tiež:
- Irán sa pripravuje na nový útok na Izrael
- Izrael požiadal Rusko o sprostredkovanie mierového urovnania medzi ním a Hizballáhom