Pripomína, že v následku rozšírenia v Gruzínsku kmeňu chrípky H1N1 dodnes v tejto krajine zomrelo osem ľudí a stav mnohých ďalších, ktorí sa nakazili, je vážny. Ministerstvo zdravotníctva Gruzínska doposiaľ zaregistrovalo 144 prípadov nákazy prasacou chrípkou.
Iránsky denník prízvukuje, že prasacia chrípka je vírusové ochorenie a každý rok prichádzajú správy o rozšírení tejto choroby v rôznych krajinách. „Napriek tomu, je celkom pravdepodobne, že nebezpečné, vrátane infekčných, ochorenia, ktoré veľmi často nie sú kontrolované v krajinách Južného Kaukazu a Centrálnej Ázie, vrátane Gruzínska, môžu mať aj iné príčiny. Navyše rozšírenie rôznych infekčných ochorení neznámeho pôvodu za ostatných 7 rokov Gruzínsku, Azerbajdžane a niektorých ďalších krajinách Centrálnej Ázie vyvolalo vážne obavy vedenia týchto krajín,“ uvádza Pars Today.
Iránski novinári prízvukujú, že výskyt podobných ochorení v Gruzínsku je tak vážny, že vyvolal ostrú reakciu a tvrdú kritiku mnohých domácich politikov. Viacerí odborníci, politici a novinári za príčinu výskytu týchto ochorení považujú vytvorenie amerických biologických laboratórií v Gruzínsku a niektorých ďalších krajinách tohto regiónu. Mnohí poukazujú na americké baktériologické laboratórium Richarda Lugara v okolí hlavného mesta Tbilisi. Toto stredisko vytvorili v r. 2011 za finančnej podpory USA.
Gruzínsky exminister štátnej bezpečnosti Igor Georgadze v rozhovore pre médiá pripomenul: „Americké baktériologické laboratórium Richarda Lugara otvorili za účelom likvidácie zbraní hromadného ničeniamasového zabíjania a vývoja ochranných opatrení a prostriedkov v tejto oblasti v Gruzínsku. Avšak v skutočnosti oficiálne spoločnosti USA tam vykonávajú skúšky na živých ľuďoch za účelom vývoja mikrobiologických zbraní,“ píše iránsky denník.
„Tieto a iné priznania mnohých ďalších gruzínskych politikov svedčia o tom, že americké bakteriologické laboratória v Gruzínsku a ďalších južno-kaukazských a centrálno-ázijských republikách sú pravdepodobne hlavnou príčinou rozšírenia v Gruzínsku takých nebezpečných chorôb, ako prasacia chrípka,“ prízvukuje Pars Today.
„Je očividné, že ak sa človek nakazil vírusom chrípky, môže sa vyliečiť iba pomocou liečebných preparátov, ale ak príčinou nákazy je vírus skúšaný v bakteriologických laboratóriách, zbaviť sa ho bude veľmi ťažko,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru iránsky denník Pars Today.
Eugen Rusnák