Iránska dohoda: Prečo sa EÚ pravdepodobne vzdá a bude hrať podľa pravidiel Trumpa

❚❚

Svet 24. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Ľudmila Synaková)

 

Aj keď sú európski predstavitelia jednoznačne proti rozhodnutiu Donalda Trumpa odstúpiť od iránskej jadrovej dohody, má tento blok značný prebytok obchodu s USA. Pre EÚ tak zostávajú USA najdôležitejším miestom vývozu tovaru a služieb, píše Sputnik International.

Na snímke Angela Merkelová, Emmanuel Macron a Donald Trump

Európske firmy sa ohýbajú pred Washingtonom bez ohľadu na dôraznú nespokojnosť zo strany Bruselu a hlavných európskych hlavných miest kvôli rozhodnutiu Donalda Trumpa o obnovení sankcií proti Iránu.

.

„Úprimne povedané, EÚ by mala byť vďačná a poďakovať Trumpovi za to, že sme sa zbavili všetkých ilúzií a aspoň teraz vieme, že pokiaľ budeme potrebovať pomocnú ruku, nájdeme ju na konci vlastnej ruky,” napísal prezident Európskej rady Donald Tusk 16. mája potom, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015, ktorý je všeobecne známy ako iránska jadrová dohoda.

Tusk nie je jediný európsky líder, ktorý je frustrovaný krokom amerického prezidenta. Skôr francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril hlboké znepokojenie ohľadom rozhodnutia Washingtonu a nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila, že Európa už sa nemôže spoliehať na Spojené štáty a ich „ochranu”.

.

Trumpovo odstúpenie viedlo k obnoveniu sankcií proti Iránu. Ministerstvo financií Spojených štátov oznámilo, že nové obchodné transakcie s Iránom budú blokované, čo dovolí zahraničným firmám zrušiť svoje terajšie zmluvy s Teheránom v priebehu 90 dennej a 180 dennej lehoty.

Zatiaľčo Brusel sa zaoberá úpravou štatútu blokovania tak, aby zahŕňal iba americké iránske sankcie za účelom ochrany európskych spoločností, niekoľko korporácií starého kontinentu dalo najavo svoje plány o ukončení obchodných projektov s Iránom. Dánska spoločnosť Maersk Tankers, nemecká spoločnosť Allianz a francúzsky ropný gigant Total uviedli, že sú pripravení zastaviť svoje pôsobenie v krajine do novembra 2018.

„I cez tvrdú rétoriku krajín EÚ nič nenaznačuje tomu, že by boli ochotní vstúpiť do konfliktu s Washingtonom,” poznamenal komentátor Sputnika Igor Gaškov. „V posledných desaťročiach Spojené štáty oveľa viac tovaru od Európy nakupujú, než do nej vyvážajú.” Deficit zahraničného obchodu USA s EÚ dosiahol v roku 2016 146,7 miliardy dolárov. Vďaka závislosti Európanov na exporte do USA tí môžu byť extrémne pokojní.

 

Čína vyplní medzeru po odchode európskych spoločností

.

Je veľmi pravdepodobné, že Čína využije príležitosť obsadiť medzery, ktoré zanechajú európske spoločnosti, tvrdí výskumný pracovník Inštitútu pre orientálne štúdia ruskej akadémie vied Vladimir Sažin.

„Od roku 1979 bol Irán pod sankciami USA a po celú túto dobu Čína posilňuje svoju ekonomickú prítomnosť v krajine. Peking nikdy nesúhlasil s iránskymi sankciami a hral svoju vlastnú hru. Vďaka tomu obrat medzi Čínou a Iránom dosiahol 50 miliard dolárov a po odchode Európanov sa pozícia čínskych firiem ešte zlepší,” povedal Sputniku akademik.

Najdôležitejšia je skutočnosť, že Peking je menej závislý na Washingtone než EÚ, vysvetlil. „Čína je obrovská. Samozrejme existujú spoločnosti, ktoré sa boja amerického tlaku, ale počet tých, ktorí sú ľahostajní voči hrozbám z Bieleho domu a ktorí neoperujú na americkom trhu, je väčší,” predpokladá Sažin.

Zdroj Sputniku na iránskom ministerstve ropy uviedol, že štátna spoločnosť China National Petroleum Corporation (CNPC) sa snaží od spoločnosti Total kúpiť ich podiel na iránskej spoločnosti South Pars v Perzskom zálive, pokiaľ sa francúzska spoločnosť stiahne.

Obe spoločnosti tu spoločne fungujú od roku 2017, spočiatku plánovali investovať 4,8 miliardy dolárov za viac než 20 rokov. Total a CNPC vlastnia 50,1% a 30% podiel. Zostávajúci podiel na iránskom South Pars má Irán.

.

 

EÚ utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu zo strany USA

Teherán je nespokojný s odchodom európskych firiem z iránskeho trhu. Keď hovoril minister zahraničia Iránu Mohammad Džavád Zaríf v Teheráne s veľvyslancom EÚ pre energetiku Miguelom Ariasom Cañeteom, zdôraznil, že je to v rozpore s iránskou dohodou o jadrovej energii.

„Oznámenie o možnom odstúpení veľkých európskych firiem od spolupráce s Iránom nie je v súlade so záväzkom Európskej únie vyplniť jadrovú dohodu,” uviedol Zarif, ktorého cituje IRNA.

Pri rozhovore pre Sputnik iránsky politológ Mani Mehrabi poukázal na to, že Európa utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu, ktorý bol stanovený Washingtonom.

„Od roku 1940 je zahraničná politika Washingtonu založená na princípoch nadradenosti a sily,” vyhlásil Mehrabi a zdôraznil, že Biely dom získava výhody a privilégia na úkor ostatných krajín.

Politológ zdôraznil, že podľa súčasného svetového poriadku hrá Washington úlohu „garanta obchodných, finančných a vojenských organizácií v oblasti medzinárodných vzťahov”.

Abdullah Mehraban, analytik expertnej skupiny Faratab v Iráne sa domnieva, že po odstúpení Washingtonu z jadrovej dohody sa transatlantické vzťahy dostanú do kritickej fázy.

No aj napriek tomu, že Trump americké a európske väzby seriózne otestoval, je veľmi nepravdepodobné, že sa Európa otočí chrbtom k Washingtonu, poznamenal analytik a odvolal se na blízke politické, ekonomické a kultúrne spojenie medzi Severnou Amerikou a starým kontinentom.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:10

Švédska polícia vyšetruje prípady verbovania mladistvých do kriminálnych gangov s cieľom vykonania nájomných vrážd.

09:08

Šesť juhokórejských opozičných strán predložilo v parlamente návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola za to, že vyhlásil v krajine stanné právo, ktoré poslanci obratom zrušili. Hlasovať o návrhu by sa malo v piatok alebo v sobotu.

08:31

Osem ľudí prišlo o život v provincii Kuej-čou na juhozápade Číny po tom, čo sa s nimi prevrátila preťažená loď, oznámili to čínske úrady.

08:20

Policajti našli v utorok podvečer (3.12. pozn.red.) vo Veľkom Mederi mŕtvu ženu. Podľa informácií, ktoré priniesol Startitup ide o bývalú riaditeľku daňového úradu, ktorá mala udržiavať kontakty s členmi zločineckej skupiny sátorovcov a ďalšími skupinami. Príčina smrti zatiaľ nie je známa, na mieste zasahujú policajné zložky a obhliadajúci lekár.

08:16

V osvedčení o strategickej investícii v prípade projektu novej nemocnice v Martine by malo prísť k zmene. Úprava sa má dotknúť územia, na ktorom sa investičný projekt realizuje. Zmena vychádza z potrieb dopravnej infraštruktúry a nijako nemení cieľ investičného zámeru. Schváliť ju má vláda na svojom stredajšom 62. zasadnutí.

08:14

Bývalý americký konzervatívny moderátor a novinár Tucker Carlson v Moskve urobil rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý podľa vlastných slov odvysiela čoskoro.

07:43

Nemecké úrady chcú postaviť pred súd bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Sachsenhausen. Gregor Formanek má v súčasnosti už sto rokov a súdili by ho 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny.

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

06:39

 “Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice, a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva,” vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia maliarov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali