Svet 24. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Ľudmila Synaková)
Aj keď sú európski predstavitelia jednoznačne proti rozhodnutiu Donalda Trumpa odstúpiť od iránskej jadrovej dohody, má tento blok značný prebytok obchodu s USA. Pre EÚ tak zostávajú USA najdôležitejším miestom vývozu tovaru a služieb, píše Sputnik International.
Európske firmy sa ohýbajú pred Washingtonom bez ohľadu na dôraznú nespokojnosť zo strany Bruselu a hlavných európskych hlavných miest kvôli rozhodnutiu Donalda Trumpa o obnovení sankcií proti Iránu.
„Úprimne povedané, EÚ by mala byť vďačná a poďakovať Trumpovi za to, že sme sa zbavili všetkých ilúzií a aspoň teraz vieme, že pokiaľ budeme potrebovať pomocnú ruku, nájdeme ju na konci vlastnej ruky,” napísal prezident Európskej rady Donald Tusk 16. mája potom, čo sa Trump rozhodol odstúpiť od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015, ktorý je všeobecne známy ako iránska jadrová dohoda.
Tusk nie je jediný európsky líder, ktorý je frustrovaný krokom amerického prezidenta. Skôr francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril hlboké znepokojenie ohľadom rozhodnutia Washingtonu a nemecká kancelárka Angela Merkelová pripustila, že Európa už sa nemôže spoliehať na Spojené štáty a ich „ochranu”.
Trumpovo odstúpenie viedlo k obnoveniu sankcií proti Iránu. Ministerstvo financií Spojených štátov oznámilo, že nové obchodné transakcie s Iránom budú blokované, čo dovolí zahraničným firmám zrušiť svoje terajšie zmluvy s Teheránom v priebehu 90 dennej a 180 dennej lehoty.
Zatiaľčo Brusel sa zaoberá úpravou štatútu blokovania tak, aby zahŕňal iba americké iránske sankcie za účelom ochrany európskych spoločností, niekoľko korporácií starého kontinentu dalo najavo svoje plány o ukončení obchodných projektov s Iránom. Dánska spoločnosť Maersk Tankers, nemecká spoločnosť Allianz a francúzsky ropný gigant Total uviedli, že sú pripravení zastaviť svoje pôsobenie v krajine do novembra 2018.
„I cez tvrdú rétoriku krajín EÚ nič nenaznačuje tomu, že by boli ochotní vstúpiť do konfliktu s Washingtonom,” poznamenal komentátor Sputnika Igor Gaškov. „V posledných desaťročiach Spojené štáty oveľa viac tovaru od Európy nakupujú, než do nej vyvážajú.” Deficit zahraničného obchodu USA s EÚ dosiahol v roku 2016 146,7 miliardy dolárov. Vďaka závislosti Európanov na exporte do USA tí môžu byť extrémne pokojní.
Čína vyplní medzeru po odchode európskych spoločností
Je veľmi pravdepodobné, že Čína využije príležitosť obsadiť medzery, ktoré zanechajú európske spoločnosti, tvrdí výskumný pracovník Inštitútu pre orientálne štúdia ruskej akadémie vied Vladimir Sažin.
„Od roku 1979 bol Irán pod sankciami USA a po celú túto dobu Čína posilňuje svoju ekonomickú prítomnosť v krajine. Peking nikdy nesúhlasil s iránskymi sankciami a hral svoju vlastnú hru. Vďaka tomu obrat medzi Čínou a Iránom dosiahol 50 miliard dolárov a po odchode Európanov sa pozícia čínskych firiem ešte zlepší,” povedal Sputniku akademik.
Najdôležitejšia je skutočnosť, že Peking je menej závislý na Washingtone než EÚ, vysvetlil. „Čína je obrovská. Samozrejme existujú spoločnosti, ktoré sa boja amerického tlaku, ale počet tých, ktorí sú ľahostajní voči hrozbám z Bieleho domu a ktorí neoperujú na americkom trhu, je väčší,” predpokladá Sažin.
Zdroj Sputniku na iránskom ministerstve ropy uviedol, že štátna spoločnosť China National Petroleum Corporation (CNPC) sa snaží od spoločnosti Total kúpiť ich podiel na iránskej spoločnosti South Pars v Perzskom zálive, pokiaľ sa francúzska spoločnosť stiahne.
Obe spoločnosti tu spoločne fungujú od roku 2017, spočiatku plánovali investovať 4,8 miliardy dolárov za viac než 20 rokov. Total a CNPC vlastnia 50,1% a 30% podiel. Zostávajúci podiel na iránskom South Pars má Irán.
EÚ utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu zo strany USA
Teherán je nespokojný s odchodom európskych firiem z iránskeho trhu. Keď hovoril minister zahraničia Iránu Mohammad Džavád Zaríf v Teheráne s veľvyslancom EÚ pre energetiku Miguelom Ariasom Cañeteom, zdôraznil, že je to v rozpore s iránskou dohodou o jadrovej energii.
„Oznámenie o možnom odstúpení veľkých európskych firiem od spolupráce s Iránom nie je v súlade so záväzkom Európskej únie vyplniť jadrovú dohodu,” uviedol Zarif, ktorého cituje IRNA.
Pri rozhovore pre Sputnik iránsky politológ Mani Mehrabi poukázal na to, že Európa utrpí straty kvôli jednopolárnemu príkazu, ktorý bol stanovený Washingtonom.
„Od roku 1940 je zahraničná politika Washingtonu založená na princípoch nadradenosti a sily,” vyhlásil Mehrabi a zdôraznil, že Biely dom získava výhody a privilégia na úkor ostatných krajín.
Politológ zdôraznil, že podľa súčasného svetového poriadku hrá Washington úlohu „garanta obchodných, finančných a vojenských organizácií v oblasti medzinárodných vzťahov”.
Abdullah Mehraban, analytik expertnej skupiny Faratab v Iráne sa domnieva, že po odstúpení Washingtonu z jadrovej dohody sa transatlantické vzťahy dostanú do kritickej fázy.
No aj napriek tomu, že Trump americké a európske väzby seriózne otestoval, je veľmi nepravdepodobné, že sa Európa otočí chrbtom k Washingtonu, poznamenal analytik a odvolal se na blízke politické, ekonomické a kultúrne spojenie medzi Severnou Amerikou a starým kontinentom.