Moskva 15. júla 2018 (HSP/iarex/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
Portál iarex informuje o návšteve Aliho Akbara Velayatiho, hlavného poradcu iránskeho najvyššieho vodcu v Rusku. Velayati vystúpil v prestížnom ruskom Valdajskom klube. Počas návštevy Velayati uviedol, že ak bude Irán zbavený možnosti exportovať ropu do Perzského zálivu, nebudú ropu môcť distribuovať ani krajiny Perzského zálivu. Odvolal sa pritom na vyhlásenie prezidenta Iránskej republiky Hassana Ruháního, ktorý uviedol, že ak Američania zabezpečia, že Irán nebude môcť vyvážať ropu cez Perzský záliv, nebude tak môcť robiť nikto.
Irán nechce mať nič spoločné s Trumpom a jeho administratívou,pretože ide o nedôveryhodných partnerov, ktorí neustále porušujú všetky dohody schválené Bezpečnostnou radou OSN.
Irán má dostatok možností zablokovať dopravu v Hormuzskom prielive. To by znamenalo, že okolo 20% svetového vývozu ropy by sa ocitlo v ohrození. Ropu a plyn by nemohli vyvážať ani spoločnosti z Kuvajtu, Kataru, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. To by mohlo viesť k ropnej kríze, horšej ako v roku 1973.
Trump a jeho administratíva sa snaží odstaviť od iránskeho plynu a ropy Európu, najmä Nemecko. Ako náhradu Američania ponúkajú vlastné komodity a komodity svojích spojencov.
S americkými pokusmi blokovať iránsky ropný priemysel to však nebude až také jednoduché. Podľa informácii portálu iarex ( http://www.iarex.ru/news/58828.html ) na stretnutí s Velayatim vo Valdajskom klube ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že Rusko je pripravené vložiť 50 miliárd USD do ropného a plynového sektora iránskej ekonomiky. Americké pokusy sankcionovať Irán tak strácajú svoje ostrie.
V súvislosti s Velayatiho návštevou Ruska Američania zatlačili na Argentínu a tá požadovala, aby Rusko vydalo Argentíne Velayatiho, pretože je podozrivý v útoku na židovské centrum v Buenos Aires v roku 1994. Keď si ale uvedomíme, že Američania už v minulosti obviňovali Saddáma z existencie zbraní hromadného ničenia, Asada z chemických útokov voči civilistom, pričom sa ukázalo sa že išlo o klamstvá, je potrebné zostať opatrným aj pri riešení Velayatiho obvinenia.
Andrej Klimov, podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti Rady federácie, na margo argentínskej žiadosti uviedol, že ak Rusko pozýva politického exponenta zvrchovaného štátu na medzinárodnú návštevu, poskytuje mu automaticky bezpečnostné záruky bez ohľadu na to, ako sa k nemu stavajú iné krajiny. Tento postup je v súlade s medzinárodným právom a Západ na čele s Američanmi by nemal zabúdať na jeden zo základných pilierov demokracie, známy ako prezumpcia neviny. Podozrivý totiž neznamená vinný, len preto, lebo to vyhovuje Američanom.