“Úľavy” Washingtone
Americké sankcie proti Teheránu platili pred podpísaním spoločného celkového plánu akcií ohľadom iránskeho jadrového programu 2015 a teraz boli obnovené. Obmedzenia sa budú týkať ropného odvetvia, bankovej sféry, stavby lodí a námornej dopravy Iránu. Na krajiny porušujúce obmedzenia, ktoré udržiavajú s islamskou republikou obchodné vzťahy, sa budú vzťahovať druhotná opatrenia. Výnimkou je niekoľko štátov: Grécko, India, Taliansko, Čína (vrátane Taiwanu), Turecko, Južná Kórea a Japonsko. Tieto krajiny môžu dovážať uhľovodíky z Iránu aj v prípade nových obmedzení.
Takéto úľavy Washingtonu viedli k tomu, že trh zareagoval na sankcie nečakane: počas obchodovania sa ceny ropy znižovali a do večera Brent zlacnela na 71 dolárov za barel.
Koľko stratí trh
Analytici uvádzajú: situácia okolo Iránu je stále zamotaná. Washington žiada, aby bola znížená cena ropy, ale robí všetko pre to, aby sa tak nestalo.
“Sankcie proti Iránu a Venezuele potenciálne odoberajú asi tri milióny barelov ropy z denného obratu. Ale samotné USA, Saudská Arábia a Rusko od začiatku roka zvýšili ťažbu o viac ako 2,5 milióna barelov denne. Trh tak zostáva v rovnováhe a k žiadnemu výraznému deficitu nedôjde,” uvádza Andrej Kočetkov, vedúci analytik spoločnosti Otkrytije broker.
“Nie je vylúčené ani to, že spoločnosti z krajín, ktoré sa nedostali do sankčného zoznamu, budú fungovať ako sprostredkovatelia pri predaji iránskej ropy. To znamená, že ropa bude iránska, ale vývozcom nebude iránska spoločnosť, ale napríklad čínska,” vysvetľuje Natalja Milčakovová, námestníčka riaditeľa analytického odboru Alpari.
Bude stúpať
Výsledkom bude to, že hoci nebezpečenstvo deficitu na trhu nie je príliš reálne, v strednodobej a dlhodobej perspektíve budú ceny stúpať: napomôže tomu rastúci dopyt po čiernom zlate so zaostávajúcou ponukou.
Svetová ťažba ropy je schopná zvýšiť výrobu len o 1,5-2 milióny barelov denne, čo je dosť nízka hodnota rezervných kapacít, uvádzajú odborníci.
Zárukou dobrého dopytu po rope je v poslednej dobe hojdajúce sa zdravie čínskej ekonomiky, pretože Čína je dôležitým dovozcom na svetovom trhu. Priebeh obchodného rokovania Washingtone s Pekingom dáva nádej, že sa podarí odvrátiť rozširovanie obchodnej vojny a krach čínskeho hospodárstva, inak by to silne ohrozilo svetový dopyt.
Bližšie k reáliám
Podľa predpovedí jednej z najväčších investičných bánk na svete, Bank of America Merrill Lynch, nedostatok ponuky na svetovom trhu môže priviesť ceny do roku 2019 k 100 dolárom za barel.
Podobné predpovede už skôr zverejnila banka Goldman Sachs a riaditeľ jednej z najväčších ropných spoločností na svete, francúzskej Total, uviedol, že trh s ropou “vstúpil do nového sveta”, kde je kľúčovým faktorom vplyvu geopolitika.
Nehľadiac však na mnoho relatívne priaznivých faktorov pre rast cien analytici odporúčajú držať sa skôr konzervatívnych predpovedí.
“V najbližšej dobe môže cena ropy trochu poskočiť na 75-77 dolárov za barel, ak sa v sankciách nič nezmení smerom k ich zmierneniu,” domnieva sa Andrej Vernikov, zástupca generálneho riaditeľa investičnej spoločnosti Cerich Capital Management.
Podľa Kočetkovovho názoru sa cena barelu stabilizuje v rozmedzí 70-80 dolárov vzhľadom k relatívnej rovnováhe medzi ponukou a dopytom. Trh však napriek tomu musí byť pripravený na prekvapenia.
Nebezpečenstvo trvá
“Krajiny vylúčené z hry – Irán a Venezuela – pripravili svetový ropný ťažobný priemysel o rezervné kapacity. Prakticky akákoľvek neočakávaná udalosť v kľúčových krajinách okamžite povedie k vzniku reálneho, a nie predpokladaného, deficitu,” dodáva.
Preto scenár, pri ktorom sa môže cena ropy nakoniec vyšplhať aj na stovku za barel, je úplne pravdepodobný. Hospodárstvo mimochodom také vrcholy vôbec nepotrebuje – dôležitá je hladina, kde sa ceny stabilizujú na dlhú dobu. Ekonomicky opodstatneným nazývajú odborníci rozmedzie 65-80 dolárov za barel.