Teherán 25. mája 2018 (HSP/Polit/Foto:TASR/AP-Office of the Supreme Leader)
Krátko po ultimáte Američanov na adresu Iránu, ktoré prezentoval Mike Pompeo (minister zahraničných vecí USA a bývalá hlava CIA), Iránčania odpovedali. Pokiaľ na stranu Američanov Irán lakonicky uviedol, že americké požiadavky nesplní, iný odkaz smeroval k štátom EÚ. Informáciu prináša portál Polit.ru.
Ajatolláh Ali Chameneí na stranu Európy uviedol, že Irán oprávnene európskym lídrom nedôveruje. Európski lídri mlčali vždy, keď Američania porušovali medzinárodné dohody s Iránom, takže Irán potrebuje od Európy záruky, že dnes sa bude Európa správať ináč. V prípade, že Irán záruky nedostane, zvýši svoje aktivity v atómovom výskume, pristúpi k zvyšovaniu výdavkov na obranu a Európa bude môcť zabudnúť na rozvíjanie obchodu s Iránom. Irán bude rozvíjať svoje vzťahy s Čínou a Ruskom, rovnako bude zvyšovať svoje aktivity v jadrovom programe, vrátane vývoja atómových zbraní.
Ali Chameneí požaduje od Európy splnenie nasledujúcich 6 bodov
1. Európa musí prijať rezolúciu, ktorá odsúdi americké odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom
2. Európa nebude ovplyvňovať politiku Iránu v regióne, nebude riešiť iránsky raketový program
3. Európa nepríjme americké sankcie voči Iránu
4. Európa bude garantovať, že dohodnutý obchod s iránskou naftou sa uskutoční v plnom objeme, bez ohľadu na kroky USA
5. V prípade, že Američania presadia svoje predstavy, bude Európa kompenzovať iránske straty
6. Garancie potvrdia aj európske banky. Chameneí uviedol, že Teherán nemá problémy s Veľkou Britániou, Francúzskom a Nemeckom, kvôli americkej supremácii však Irán úplne Európe nedôveruje.
Američania budú veľmi tvrdo tlačiť na svojich európskych vazalov, aby ich prinútili zastaviť obchodné aktivity s Iránom. Američania sú rozhodnutí zraziť svojich európskych parntnerov na kolená a prinútiť ich uznať americkú dominanciu (Američania vnímajú ako spojencov Veľkú Britániu, Kanadu a Izrael, ostatné európske krajiny sú len vazalmi, ktorí musia plniť americké príkazy). Európa v amerických plánoch figuruje v roli servilných služobníkov, rovnako ako väčšina krajín Latinskej Ameriky. Na úkor Európy budú potom Američania riešiť aj svoje ekonomické problémy, pretože Čína a Rusko sú krajinami, ktoré sa spod amerického vplyvu už vymanili.
Európa musí podľa Američanov kupovať predražený a nekvalitný americký plyn, geneticky modifikované potraviny, USA zaplavia Európu svojím tovarom (vyrábaným v Číne), rovnako ako dnes argumentujúc ruskou hrozbou zaplavujú Európu svojimi staršími a predraženými zbraňami. Pri presadzovaní svojich predstáv sa Američania spoliehajú len na skorumpované proamerické politické elity, ktoré sú dosiaľ etablované v európskom politickom priestore.