Podľa inštitútu táto kampaň nadväzuje na najhoršiu udavačskú tradíciu v krajine, ktorá obvykle predznamenávala rozvrat. Ak by totiž českých laikov, ktorí napísali list pápežovi nebolo 100 ale 99, tak by to malo podobnosť s 99 pragovákmi z roku 1968.
Skupina českých katolíkov totiž napísala pápežovi Františkovi list, v ktorom ho vyzývajú aby nepredĺžil mandát súčasnému pražskému arcibiskupovi kardinálovi Dominikovi Dukovi (viac TU). Ten koncom apríla dosiahne vek 75 rokov. Aj keď v uvedenom veku musia podať demisiu všetci katolícki biskupi, pápež ju prijať nemusí. Stalo sa tak napríklad v prípade Dukovho predchodcu Miloslava Vlka, ktorému pápež Benedikt XVI. mandát v roku 2007 o dva roky predĺžil.
Nábožensky, kultúrne a civilizačne s nami nekompatibilní ľudí
Inštitút vo svojom stanovisku zároveň kritizuje signatárov listu z toho, že podľa nich česká katolícka cirkev vedená kardinálom Dukom “hnedne.”
“Vedia petenti, čo toto slovo v kontexte európskych a našich dejín obnáša a z čoho kardinála Duku obviňujú? Je hnednutím to, že sa nezaradil do šiku vítačov, ktorých cieľom je umelo, masovo a organizovane presúvať z Ázie a Afriky milióny nábožensky, kultúrne a civilizačne s nami nekompatibilných ľudí a riadene ich usídľovať v európskej krajine, v našich mestách a obciach? To má byť hnednutím?” pýtajú sa predstavitelia inštitútu.
Kardinál sa podľa inštitútu v posledných desaťročiach zaslúžil o českú Katolícku cirkev (a nielen o ňu) viac než ďalší cirkevní hodnostári. “Dal jej vľúdnu a otvorenú tvár voči štátu i občanom, dokázal nájsť kompromis do tej doby neriešiteľných sporov a snažil sa ju zbaviť istej zahľadenosti do seba. Zastavil devastujúci súboj o katedrálu sv. Víta a prispel k presadeniu cirkevných reštitúcií. Je primasom českým. Cíti preto zodpovednosť za svoj národ a právom sa obáva umelého vytvárania moslimských minorít masovou migráciou. Nie je bezverec, heretik ani neomarxistický sociálny inžinier.”
Preto podľa jeho predstaviteľov niektorým neomarxistickým novoľavičiarskym jedincom toľko vadí, preto ho udávajú do cudziny, preto všetka tá nenávisť. “A práve preto my cítime povinnosť pozdvihnúť hlas na jeho podporu,” uvádza sa v stanovisku.
Na záver ešte predtavitelia vysvetľujú, že v prvom rade ide o českú domácu spoločenskú diskusiu a jej slobodu a každý musí uznať, že vrcholný predstaviteľ Katolíckej cirkvi je jej veľmi relevantným učastníkom. “A pokiaľ petenti namiesto diskusie plánujú i happeningy a iné nátlakové spoločenské akcie, potom vstupujú na ihrisko, kde je nutné proti nim rozhodne vystúpiť,” upozornil Inšitút Václava Klausa.