„Už od podania návrhu sa strana dopustila ďalších prehreškov, ale odsúdenie poslanca za hanobenie rasy, národa a presvedčenia a teda historicky prvá strata mandátu poslanca v moderných slovenských dejinách by mala stačiť aj najväčším skeptikom. Práve neukončené konanie voči Mazurekovi bolo jedným z argumentov súdu, prečo rozpustenie ĽSNS nateraz zamietol. Je úplne zjavné, že táto strana a jej predstavitelia nie sú demokrati, nemajú žiadnu úctu voči ústave, zákonom a ľudským právam,“ vyhlásil riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.
Ako ďalej agentúru SITA informoval Weisenbacher, Inštitút ľudských práv bol krátko po voľbách v marci 2016 jednou z prvých, ktorí žiadali Generálnu prokuratúru SR o podanie návrhu na rozpustenie strany Kotleba – ĽSNS na Najvyšší súd SR a na svojej webovej stránke ludskeprava.sk vyzbierali pod túto výzvu viac ako 30 000 podpisov. Dnes generálneho prokurátora organizácia žiada znova konať.
Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v apríli 2018 uznal poslanca Milana Mazureka vinným z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti a etnickej skupine a uložil mu trest 5 000 eur. Poslanec podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov. Najvyšší súd SR dnes potvrdil vinu poslanca a zároveň mu zvýšil peňažný trest z 5 000 eur na 10 000 eur. Ak by pokutu nezaplatil, náhradným trestom je šesť mesiacov väzenia. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je právoplatné. Podľa právneho poriadku dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec parlamentu odsúdený za úmyselný trestný čin, prichádza poslanec o svoj mandát.
Jaroslav Zajac