Ingrid Majeriková a kol. Borinka /1314 – 2024/ Stručný sprievodca históriou obce

❚❚

Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

9. júna 2024 bola prezentovaná v Borinke nová kniha, ktorá je venovaná histórií tejto obci na Záhorí. Vytvoril ju pri príležitosti 710. výročia od prvej písomnej zmienky o obci pod hradom Pajštún autorský kolektív PhDr. Richard Drška, Mgr. Ingrid Majeríková, Mgr. Jozef Meliš, PhD., Mgr. Petra Strižková a PhDr. Mária Zacharová. Vydaná bola vo vydavateľstve Goralinga Bratislava v roku 2024 pre obec Borinka, tlač a grafickú úpravu vykonal Spolok Slovákov Poľsku Krakov. Má 132 strán, formátu 17,5 x 24,5 cm, vyšla v pevnej väzbe, na prednej strane farebnej obálky je obraz Dezidera Papaya, ktorý zachytáva Borinku s hradom Pajštún, na zadnej strane je fotografia hradu a erb obce. V knihe je viacero historických dokumentov, máp a veľa farebných i čiernobielych fotografií od tých najstarších až po súčasné. Mnoho fotografií je aj na vnútornej strane pevnej väzby. Na záver všetci autori jednotlivých častí knihy ponúkajú široký zoznam prameňov a použitej literatúry. Tiež mnohé poznatky v knihe uvedené získali od pamätníkov

Turistika na zrúcaninu hradu Pajštún v Malých Karpatoch obec Borinka
Na snímke turisti na zrúcanine hradu Pajštún v obci Borinka, okres Malacky

V úvode sa k čitateľom prihovára súčasný starosta obce Slavomír Paulen vyjadruje svoju radosť, z toho, že práve teraz, keď si obec pripomína 710. výročie od prvej písomnej zmienky, táto publikácia sa dostáva do rúk verejnosti. Kniha je rozdelená na časti:

.
  • Borinka od najstarších čias do konca stredoveku,
  • Borinka v rokoch 1526 – 179,
  • Borinka v 19. storočí a na začiatku 20. storočia,
  • Borinka v rokoch 1918 – 1945,
  • K cirkevným dejinám obce,
  • K hospodárskym dejinám obce,
  • Premeny Borinky od roku 1945 po súčasnosť,
  • Osobnosti Obce a Slovo na Záver.

Osídlenie územiam na ktorom sa nachádza obec Borinka historici predpokladajú v 9. storočí. Najstaršou nehnuteľnosťou sú ruiny Dračieho hrádku pravdepodobne z 13. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1314, kedy je spomínaná obec pod menom Pelzstan a predpokladá sa, že vznikla na prelome 13. a 14. storočia a súvisí so vznikom hradu Pajštún, ktorý sa nad obcou nachádza. Od roku 1390 vlastnil Pajštúnske panstvo rod grófov zo sv. Jura a Pezinka, ktorým ho daroval Žigmund Luxemburský. V roku 1543 ho Ferdinand I. daroval do zálohy hlavnému hornouhorskému panovníkovi Gašparovi Serédymu. Po jeho smrti v roku 1550 získal tieto majetky rakúsky šľachtický rod Salm a tomu ich vyplatil 1592 Mikuláš Palffy a s týmto rodom zostali späté až do 2. polovice 19. storočia. V polovici 19. storočia žilo v obci 698 obyvateľov v 98 domoch. Živili sa poľnohospodárstvom, prácou v okolitých lesoch, pálením vápna a uhlia, výrobou medeného riadu, v lokalite Medené Hámre a pletením metiel. V obci boli mlyny, píla, pracháreň, papiereň a tehelňa. V roku 1890 mala obec 784 obyvateľov a v roku 1910 938 v 114 domoch, všetci boli katolíci. Z roku 1389 je správa o farnosti v Borinke, ktorá neskôr zanikla a obnovená bola v roku 1938 vďaka rodákovi z Borinky Michalovi Bubničovi rožňavskému biskupovi. V obci stál kostol sv. Prokopa, na jeho základoch bol postavený v roku 1633 nový, renovovaný v roku 1714 a na jeho mieste v roku 1864 postavili súčasný kostol Božského Srdca. V rokoch 1938 – 1950 bol v obci kláštor rehole tešiteľov, ktorí spravovali aj tamojšiu farnosť. Kniha zachytáva Hospodárske dejiny, dejiny školstva, hasičov, včelárov, športové aktivity, politický i spoločenský život v obci. K významným osobnostiam patrí rožňavský biskup Michal Bubnič /1877 – 1945/, ktorý je v kaplnke pri kostole, ktorú dal vybudovať aj pochovaný.

Obec pod hradom Pajštún mala viaceré názvy. Paulstein, Borostyankô, Paistun, Pozsonyborostakyanko, Stupavský podzámek, Pajštún a od roku 1948 Borinka. Obec prežívala slávne i menej slávne obdobia, jej zlatým vekom bolo 18. storočie, žije aj v súčasnosti, napriek tomu, že v určitom období bola určená ako zániková určená na dožitie.

.

Vďaka patrí všetkým, ktorí sa na vzniku publikácie o obci Borinka podieľali a darovali ju obyvateľom, rodákom i návštevníkom a všetkým záujemcom o históriu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali