Bratislava 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
V dňoch 16. – 17. júna 2021 sa uskutočnilo v poradí 52. neformálne zasadnutie ministrov členských krajín Výboru OECD pre rozvojovú pomoc, ktoré nesie názov Tidewater podľa miesta prvého stretnutia ministrov pre rozvojovú spoluprácu v roku 1968 v USA. Tohtoročné stretnutie zvolali spoločne minister zámorskej rozvojovej spolupráce Írska Colm Brophy a predsedníčka výboru Susanna Moorehead. Slovenskú republiku na zasadnutí zastupovala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková
Zelená a spravodlivá obnova v rozvojovom svete po prebiehajúcej kríze
Témou tohtoročného zasadnutia Tidewater bola zelená a spravodlivá obnova v rozvojovom svete po prebiehajúcej kríze. Stretnutie sa zaoberalo dvoma základnými súčasnými rámcovými výzvami v medzinárodnom rozvoji – socioekonomickou obnovou prostredníctvom rozvojovej spolupráce a bojom proti neželaným príčinám a následkom klimatickej zmeny s cieľom ochrany životného prostredia a biodiverzity. Účastníci si tiež pripomenuli, že pri modernej medzinárodnej rozvojovej spolupráci, za ktorej koordináciu zodpovedá práve Výbor OECD pre rozvojovú pomoc, si v tomto období pripomíname jej šesťdesiate výročie.
Ako uviedla Ingrid Brocková: “Sme si vedomí, že pandemická kríza vo svete ešte nie je zažehnaná a naše partnerské rozvojové krajiny sú v riziku hospodárskeho a sociálno-zdravotníckeho kolapsu. Z pozície poskytovateľov rozvojovej pomoci je kľúčové pripisovať vážnosť všetkým príležitostiam pre medzinárodnú politickú, zdravotnícku i hospodársku solidaritu.
” Štátna tajomníčka partnerov zároveň informovala o rozsahu humanitárnej pomoci Slovenskej republiky, ktorá je počas pandémie COVID-19 vynakladaná.
.
Štátna tajomníčka Ingrid Brocková tiež ocenila dôležitosť spoločného donorského úsilia na úrovni Európskej únie v rámci iniciatív Tímu Európa, ako aj význam silných multilaterálnych rozvojových organizácií pre inak odľahlé regióny sveta, najmä v Afrike.
Vyzdvihla tiež kľúčové postavenie mimovládnych rozvojových organizácií a ďalších organizácií občianskej spoločnosti nielen pri zvládaní pandémie COVID-19, ale najmä pri budovaní udržateľného rozvoja: “Primárne súkromný sektor je kľúčovým zdrojom inovácií, investícií a ekonomickej udržateľnosti v rozvojovej spolupráci.”
Druhá časť podujatia sa venovala využitiu rozvojovej spolupráce na zlepšovanie klimatickej a environmentálnej udržateľnosti v rozvojových krajinách. Pandémia COVID-19 výrazne preukazuje, že prosperita a bezpečnosť národov je do veľkej miery podmienená aj zahraničnými vplyvmi. Rozvojová diplomacia plní napriek svojmu malému podielu na verejných financiách dôležitú rolu pri zmierňovaní následkov krízových situácií.