Bratislava 15. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook/Potravinárska komora Slovenska)
Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa naďalej spomaľuje. V apríli medziročne dosiahla inflácia 2,1 %, čím klesla z marcových 2,3 %. V porovnaní s marcom sa ceny tovarov a služieb mierne zvýšili o 0,3 %
Potraviny postupne stagnujú a niektoré dokonca zlacňujú. Hlavné správy zisťoval ako sa ceny menia. Ceny potravín v apríli medziročne nezmenili. V porovnaní s marcom však mierne klesli o 0,3 %. Medzi potravinami, ktoré zlacňovali, boli najmä ovocie (-5,7 %), mlieko, syry a vajcia (-5,7 %) a oleje a tuky (-1,4 %).
Naopak, mierne zdraželi cukor a cukrovinky (o 1,9 %) a mäso (o 0,7 %). Najvýraznejší vplyv na infláciu mali ceny energií a pohonných látok. Najvýraznejší vplyv na medziročnú mieru inflácie mali v apríli ceny energií a pohonných látok, ktoré vzrástli o 13,9 %. Ceny pohonných látok sa medziročne zvýšili o 21,3 % a ceny energií o 11,9 %.
Zatiaľ čo v predchádzajúcich mesiacoch boli jedným z hlavných ťahúňov medziročnej inflácie a prispievali až niekoľko percentuálnych bodov, upokojenie situácie na svetových burzách utlmilo aj inflačné tlaky, čo sa postupne prenáša aj na pulty slovenských obchodov. V apríli ťahali infláciu smerom nahor alkoholické nápoje a tabak, ale aj cenám v službách – napríklad v reštauráciách, kaviarňach či kaderníctvach.
“Smerom nadol vidíme citeľnejší príspevok v kategórii kultúra, kde sú ceny medziročne nižšie až o 31 %, čo je spôsobené zrušením koncesionárskych poplatkov od júla minulého roka. Pokles inflácie bol do veľkej miery spôsobený tzv. bázickým efektom, t.j. rýchlym rastom cenovej úrovne v minulom roku a zároveň slabšími inflačnými tlakmi v tomto roku,” vyjadril sa nám analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Tento efekt sa podľa jeho slov však postupne úplne stráca, a preto musíme rátať s tým, že medziročná miera inflácie v nasledujúcich mesiacoch poskočí aj smerom nahor. Ovplyvňujú ju totiž do čoraz väčšej miery tradičné faktory, ako sú zmeny počasia, neistota na trhoch či vládne zásahy do cenotvorby.
“Na medzimesačnej báze očakávame rast cien po zvyšok roka približne medzi 0,1 – 0,4 %. Ceny potravín by mohli podľa našich odhadov zaznamenať medzimesačné zlacnenie v letných mesiacoch, vplyv však bude medzi jednotlivými kategóriami potravín veľmi nevyrovnaný (niektoré budú rásť či klesať výrazne viac než iné), do hry tu už vstupuje aj tradičná sezónnosť pri ovocí a zelenine. Priemernú mieru medziročnej inflácie v tomto roku očakávame na úrovni 3 %,” uzavrel Horňák.
Prečítajte si tiež
- Tomáš: Pri riešení cien potravín je jedno z riešení zníženie DPH o 5 %
- Čakajú nás vyššie ceny za potraviny?
- Fico priblížil ako chcú riešiť “skutočný problém Slovenska”